Şansal Büyüka: ‘3 As’ Beşiktaş’ta

Sarr

Active member
ŞANSAL BÜYÜKA İLE DOBRA DOBRA

Şampiyonluk borsasını güncellemek gerekiyor. Üstün Lig başladığında Beşiktaş’ta Pjaniç, Alex Teixeira ve Batshuayi yoktu. Dördüncü haftada üçü birden birinci on birde… Bu durumda; şampiyonluk masasında kartlar bir daha karılır, bir daha dağıtılır. Güya “Üç As” Beşiktaş’ta üzere…
Beşiktaş için yalnızca bir soru var; Muhteşem Lig’in hayli üstünde olan Şampiyonlar Ligi’nde yıpranır mı? Yıpranırsa bu bizim lige yansır mı? Yoksa, daha dördüncü haftadan muhakkak oldu ki, bu ligin en güzeli Beşiktaş…
Galatasaray’da, Trabzonspor’da emsal sıkıntılar var… Savunmaları helva üzere dağılıyor. Bütün kozlarını atak alanında oynuyorlar. Galatasaray savunmayı toparlayabilirse, genç ve süratli hamle silahşorları ile yine ligin favorisi ve “Ağır Abi”si olur.

Ağır abi Trabzon
Şampiyonluk yarışında bir öteki “Ağır Abi” Trabzonspor… Lakin “Ağır Abi” savunmada hayli toyca işler yapıyor ve çabuk dağılıyor. Abdullah Hoca çabucak hemen buna bir deva bulabilmiş değil…
Fenerbahçe geçen yıldan epey farklı ve önde… Buna karşın takım planlaması âlâ yapıldı mı? Önemli kuşkularım var. Herkesi kıskandıracak bir orta saha zenginliğine sahip… Fakat golcü ve goller konusunda 4 şampiyon adayı içinde en geride…
“Üç As” kıymetli… Beşiktaş’ın eli kuvvetli… Şampiyonluk masasından kazanarak kalkabilir.

En yeterli yerli SERGEN YALÇIN

Sergen Yalçın (Beşiktaş): En güzel yerli…
N’Koudou (Beşiktaş): Suratın adresi…
Adem Büyük (Malatya): Yeteer… Bu kadar yerde yatma…
Abdulsamed (Malatya): Ne vakit kaleci olacaksın?
Pesiç (Karagümrük): Gol krallığına yeni aday…
Mensah (Kayseri): Öff… Öff… Öff… O ne gol o denli…
Fernandes (Kayseri): Haftanın, tahminen yılın asisti…
İrfan Can (Göztepe): 10 saniye ortasında iki mucize kurtarış…
Marek Hamsik (Trabzon): Futbolcunun babası…
Djilobodji (Gaziantep): Havadan- karadan aşılmaz duvar…

Bir bakışta Üstün Lig

ADANA DEMİRSPOR: Medyatik transferlerin makyajı çabuk bozuldu.
KARAGÜMRÜK: Fabrika ayarlarına döndü.
BEŞİKTAŞ: Muhteşem Lig’in üstünde…
MALATYA: İlkel futbol…
KONYA: Sağlam başladı, devamı gelir mi?
KAYSERİ: Karaman’ın koyunu, bu biçimde olur oyunu…
SİVAS: Yiğidim aslanım taş üzere…
HATAYSPOR: Çok çabuk düzgünleşti…
BAŞAKŞEHİR: Nereye bu biçimde…
ANTALYA: Tek kale oynadı, 2-0 kaybetti.

Sihirbaz
Sözcü internet sitesinde okudum. Beşiktaş Lideri Ahmet Parıltı Çebi’nin portresini koymuşlar altına da “Sihirbaz” başlığını atmışlar. Meraklandım, okudum.
Batshuayi, Chelsea’den bedelsiz… Pjaniç, Barcelona’dan bedelsiz, Alex Teixeira bedelsiz…
Sözcü’nün attığı “Sihirbaz” başlığı hakikat…

Alkışlanan goller

1. Mensah (Kayseri)
2. Bertolacci (Karagümrük)
3. Deniz Türüç (Başakşehir)
4. Rahmanoviç (Konya)
5. N’diaye (Göztepe)

Altay makus yakalandı
Altay Bayındır: Kaleciye paslarda daima riskli işler yapıyordu. Bu kez makus yakalandı.
Berisha ve Rossi: Sarı ışıktalar… Yeşil de yanabilir, kırmızı da…
Tasa: Fenerbahçe yan pası hatırladı.
Umut: Gustavo ile Osayi Samuel fazlaca uygun…
Bolluk: Orta saha…
Yokluk: Golcü…
Merak: Bu kadar sakatlık niçin?

Kılavuz kargalar!
Aykut Kocaman, yerli hocaları eleştirenlere, “Kılavuz kargalar” dedi. olağan olarak Aykut Hoca’nın da eleştirmeye, karşılık vermeye hakkı var. Ancak Aykut Kocaman üzere beyefendi bir hocanın, “kargalar” sözü, o nezaketi ile hiç örtüşmedi. Kendi adıma, yerli hocaları eleştirenlerden biri de benim. Lakin hiç bir yazımda tek söz hürmet sonlarını aşan bir söz kullanmadım. Aykut Hoca’ya hatırlatmak isterim; Kılavuz kargalara karşılığı kameralar karşısında değil, alanda vermelisin.
– Bizden daha düşük bütçeli Avrupa ekipleri karşısında bile nal toplarsak…
-Milli kadroda daima hüsran yaşarsak…
-Gelişen ve değişen dünya futboluna ayak uyduramazsak…
– kuvvetli bir oyun bulamazsak…
-Tek devayı transferde ararsak…
Bu “kılavuz kargalar” daha çoook öterler…

Bu lig adam olmaz
Futbolcular her durumda yatıyorlar…
Hakemler her durumda çalıyorlar…
Bu lig adam olmaz.

Başlar değişmeden…
-Şenol Güneş diyor ki; kaleci Altay’ı oynattım, memleketim Trabzon bana düşman oldu. Uğurcan’ı oynattım, bu kere Fenerbahçeliler düşman oldu. Trabzon baskısı yüzünden Emre Belözoğlu’nu alamadım.
-Milli Kadro, Galatasaray’ın stadında oynuyor, Fenerbahçeli oyuncular ıslıklanıyor. Ulusal Kadro, Fenerbahçe’nin stadında oynuyor, Galatasaraylı oyuncular ıslıklanıyor.
– Kulüplerde iş bulamayan, bulup da dikiş tutturamayan ne kadar hoca var ise kendini TFF’ye atıyor. Merhum eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel üzere 6 kez gidip, 7 kere gelen hocalar var.
-hiç bir hoca, “Avrupa futbolundan niçin bu kadar gerideyiz?” diye özeleştiri yapmıyor. Onlar için tek hatalı var; medya…
– Herkes kendi adamını bakılırsave getirmek için ağır bir kulis ortasında… Ulusal kadro için objektif kriterleri ölçü alan bir Allah’ın kulu yok.
– Futbol kültürü gelişmeden, bu başlar değişmeden, ulusal grupta daha fazlaca hoca değişir, ulusal kadro asla değişmez…

Kaybetmek kolay kazanmak güç
– Trabzonspor izleyicisi, Abdülkadir Ömür’e fazlaca ayıp etti. Kaybetmek kolay, kazanmak güç…
-Milli maçlar güya kaleci Uğurcan Çakır’a yaramadı.
-Yusuf Sarı, suratı, çabukluğu ve iki istikametli oyunuyla birinci on biri hak etmiyor mu?
-Djaniny mi, Cornelius mu derseniz şu manzarayla “Djaniny” derim.
-Gervinho’nun suratı arandı.
– Geri dönüşler dertli… Atakta zenginlik, savunmada tedirginlik var.

Attığın kadar tutmayı da bil
-Galatasaray’da Kerem ile Halil hakikaten fırtına… Fakat bu fırtınayı kısa kesmemeleri lazım…
– Galatasaray beklerini alırken daima atak aksiyonlarını düşünüyor. Beklerin savunma anlayışında zaafları var…
– Kasımpaşa maçında 2-0 öndesin, sonuç 2-2… Trabzon maçında 2-0 öndesin, sonuç 2-2…
– Atmasını bildiğin kadar, kararı tutmasını da bileceksin.

Bahta bakın
Bundan tam 6 yıl evvel, TFF eski Lideri Mahmut Özgener’in Çeşme’deki konutunda Mustafa Denizli ile bir arada oturuyoruz. Çocuklar yandaki küçük alanda futbol oynuyorlar. Mustafa Denizli, bir yavruyu işaret edip, “İyi bak, fazlaca düzgün futbolcu olacak” dedi.
Mustafa Denizli’nin, “Çok güzel futbolcu olacak” dediği çabucak hemen 17 yaşındaki Cem, TFF eski Lideri Mahmut Özgener’in oğlu…
Yazgıya bakın; Mustafa Denizli artık Altay’ın hocası, Cem de takımda futbolcusu…

Ege’de umut var

Göztepe’de genç, epey genç, fazlaca da umut vaat eden bir santrfor var; ismi Ege… Bizim Sakaryaspor dahil, abartısız 20 kulüp peşindeydi, gitmedi… Gitse yüz binlerce lira para alacaktı. Gitmiyor, meslek için tahminen de minimum fiyatlı Göztepe’de bekliyor. Umarım, Göztepe’nin yeni Sırp hocası, Ege’yi radarına alır.

Bu haber latife değil
Artık yazacaklarım latife değil, ortasında bulunduğumuz dönem yaşanan dramatik ve ibretlik bir olay… Haberi “Giresun Spor Gazete” internet sitesinde okudum. Harika Lig’in yenisi Giresunspor, menajer aracılığıyla Jorge Correa isminde bir sol kanat oyuncusu ile anlaşıyor.
Futbolcunun imza için gelmesi geciktikçe menajeri, “Ailevi bir sorun var, gelecek” diyor. Jorge Correa, biraz gecikmeli olarak imza için Giresunspor tesislerine geliyor.
Buraya kadar her şey olağan… Lakin Jorge Carrea, imza için iki koltuk değneği ile geliyor. Önemli sakat… Giresunspor yöneticileri doğal olarak bu transferden derhal vazgeçiyorlar.
Menajere gözü kapalı teslim olursanız, alacağınız oyuncuyu araştırmazsanız, epey önemli scout grupları kurmazsanız, olacağı budur. Türkiye’de kulüpler boşuna batmadı.