Sanayi devrimi nedir özet ?

Smug

Active member
Sanayi Devrimi Nedir? Ozet

Sanayi Devrimi, 17. ve 19. yuzyllar arasnda Avrupada baslayan, tarm ve hayvanclk uzerine kurulu ekonomiden, tuketim urunlerini ureten makineli endustri ekonomisine gecisi ifade eder.
Sanayi Devrimi, ozellikle Ingiltere, Fransa ve Almanyada baslad ve daha sonra diger Avrupa ulkeleri ve Amerikaya yayld. Sanayi Devrimi, uretim yontemlerinin, ama ozellikle de mekanik enerjiyi kullanan makinelerin icadyla ortaya ckt. Bu makineler, dokuma makineleri, demir isleme makineleri, boru uretme makineleri, kalp makineleri gibi cesitli uretim yontemlerini kullanlabilir hale getirdi.

Sanayi Devrimi, uretimdeki gelismelerle birlikte, ozellikle dogal kaynaklarn kullanmnn artmasyla ortaya ckt. Endustriyel uretim, oncelikle komur, demir, bakr ve petrol gibi dogal kaynaklarn kullanmn gerektirdi. Sanayi Devrimi, ayn zamanda iscilerin, calsma kosullarnn, ucretlerin ve uretim cktsnn artmasn saglayan onemli degisiklikleri getirdi. Sanayi Devrimi, uretimin hzlanmasnn yan sra, ayn zamanda sosyal ve siyasi degisimlerin ortaya ckmasn da saglad.

Sanayi Devrimi, ekonomik, sosyal, politik ve kulturel anlamda buyuk degisimleri beraberinde getirdi. Avrupa'daki uretim teknolojisinin gelismesiyle birlikte, insanlar, tarm ve hayvanclk uzerine kurulu ekonomiden, makineli endustri ekonomisine gecisi gerceklestirdi. Sanayi Devrimi, sagladg gelismelerin yan sra, insanlarn mulk edinme haklarnn da gelismesini saglad.