Samsunspor Lideri Yüksel Yıldırım’dan övgü: Ozan Kabak’tan daha âlâ olacak

Sarr

Active member
RÖPORTAJ: NERGİS AŞKIN / KAMERAMAN: FEVZİ TAPAN

Geçen dönem adeta Harika Lig’in eşiğinden Samsunspor, bu yıl şampiyonluğa kilitlendi. Esaslı kulübün Lideri Yüksel Yıldırım, arkadaşımız Nergis Aşkın’ın sorularını yanıtladı. Geçen dönem şanssızlık yaşadıklarını tabir eden Yıldırım, “Covid bizi hayli etkiledi kadro olarak. Hem ben tıpkı vakitte asbaşkanımız Mustafa Erkanat ağır bir covid geçirdik. Ben mevtten döndüm maalesef o vefat etti. Sonuçta şampiyonluk kıl hissesi kaçtı, epey üzüldük. Biz 2.Lig’deyken, 1.Lig’in iskeletini kurmuştuk ve o ekiple üstüne de eklediğimiz oyuncularla Üstün Lig’e rahat çıkarız diye plan yapmıştık. Maalesef hem saha içi hem saha dışı sebeplerden dolayı kıl hissesi kaçtı bu talih.

‘BU LİGDE HER AN HER ŞEY DEĞİŞEBİLİR’

Oyuncuların birçoklarının mukaveleleri bitti. Planlamamızı direkt Üstün Lig’de oynayacak bir kadro üzerine yapmıştık. Fakat meskendeki hesap çarşıya uymadı. 16 oyuncu gitti. Bir de geçen sene sorun yaşadığımız yahut kadroya ahenk sağlayamayan 4-5 oyuncu daha gönderince, 20’nin üzerinde bir oyuncu gruptan uzaklaşmış oldu. Yerine 20-21 oyuncu almak gerekti. Dert çektiğimiz bölgelere ekstra oyuncu almamız gerekti. Yeni bir grup ve yeni bir hoca ile başladık döneme. Bu dönem TFF 1. Lig, yarı Harika Lig üzere. Üstten gelen topluluk kadroları var, aşağıdan gelen tezli takımlar var. Bu ligde şu an her şey değişebilir her an. 3-4 maç üst üste aldığınızda sizi epeyce üste çıkarabilir, 1 maç kaybettiğinizde fazlaca aşağı da düşebilirsiniz.

‘YERİMİZ HARİKA LİG’

Bizim Samsunspor olarak dikkatli olmamız lazım. Maalesef fazlaca severek getirdiğimiz Mehmet Altıparmak hocamızla 8. hafta sonunda vedalaşmak zorunda kaldık. Fuat Çapa hocamız geldi. Şu an büyük bir özveri ile çalışıyor. Hocam büyük maksatlar bu sene yok dedim kendisine. Biz her vakit şampiyonluğun bir adayıyız. Bizim yerimiz Üstün Lig.

‘FUAT HOCAM GENÇLERİ TÜRK FUTBOLUNA KAZANDIRIYOR’

Benim için artık kıymetli olan altyapıya büyük bir yatırım yapıyorum. Genç çocuklar geliyor. Sağ olsun Fuat hocam inanılmaz bir hamasetle gençleri Türk futboluna kazandırıyor. Bugün bizim altyapıdan 12 tane ulusal olmuş oyuncumuz var. Bu epeyce kıymetli bizim için. Bunu yaptığım için gurur duyuyorum.

‘ALTINORDU HOŞ BİR MODEL’

Altınordu’nun bir ismi var Türkiye’de. Biz onunla yarışır hale geleceğiz. Sportif muvaffakiyet değil de önemli olan ahlaklı futbolcular yetiştirmek. Altınordu hoş bir model. Bizim modelimiz onlardan farklı. Onlar ulusal ve yerli bir prensip ile yola devam ediyor. Biz lokal ve küresel bir vizyonla gidiyoruz. Hem bölgemizden, kentimizin çocuklarından, hem ülkemizden, birebir vakitte yurtharicinden oyuncular geliyor. Deneniyor, düzgün bulduklarımız kalıyor. Daha epeyce küresel düşünüyoruz bu işi aramızdaki fark bu. Samsunspor’un bu yıl ki maksadı katiyetle şampiyonluğa oynamak.

‘SERİ YAKALAMAK İSTİYORUZ’

Geçen sene şampiyon olacağız diyordum hayli iddialıydık, olamadık. Bu sene şampiyonluğa oynuyoruz diyorum. Olamazsak da üzülmem zira gerçekten lig güç bir lig. Play-off’lar inanılmaz güç bir imtihan oluyor ekiplere. Bizim Fuat hoca ile kadroda bir düzelme var. Seri yakalamak istiyoruz. Takımdaşlık Fuat hocamız ile artmaya başladı. Artık hepsi birisi için oynar vaziyete geliyor. Uygun bir ekip olacağız. Bugün kalede 24 yaşında, defansın ortasında 18 yaşında Yunus Emre oynuyor, ekibe baktığımızda yaş ortalamamız fazlaca genç. Samsunspor’un geleceği bana bakılırsa emin ellerde. Akademime güveniyorum. Ben bu çocuklarla Samsunspor olarak bir yere geleceğim. Biraz sabrımız olması lazım. Roma’yı bir günde kurmadılar” diye konuştu.

‘İLK 4’TE OLURSAK ÇOK DAHA DÜZGÜN TRANSFERLER YAPACAĞIM’

Transfer çalışmaları hakkında bilgi veren Yıldırım, şu biçimde devam etti: “Milli maç içinden beri transfer üzerine çalışıyoruz. Samsunspor’un bulunduğu yer gerçek yer değil. Makûs bir başlangıç yaptık. Şu an bir sıçrama yapıyoruz. Birinci yarıyı nerede bitireceğimize bağlı biraz. Hocamızla yaptığımız konuşmalarda biz birinci yarıyı birinci 6’da bitireceğimizi hissediyoruz, ruhen, kalben inanıyoruz. Birinci 6’da bitiriyorsak farklı bir siyaset yapacağız. Birinci 4’te olursak hayli daha uygun transferler yapacağım.

2 FORVET DESTEĞİ

Görünen köy kılavuz istemiyor, forvet açığımız var. Forvete 2 tane oyuncu almam gerekiyor kağıt üzerinde. Gökhan Karadeniz yerine uygun bir 10 numara bulmam lazım, yerli. Üstün Lig’den oyuncu istesek, kimse yeterli futbolcusunu vermiyor. Ya oynamayanı ya da sorunlu olanı vermek istiyor. Burada risk epeyce fazla. Gelen de 6 aylık için gelmiyor. Biz bu riskleri tartıyoruz. Taraftara kulak veriyorum, kanat oyuncusu istiyorlar. Bakıyorum Yasin ve Fofana var solda. İkisini khalbukim harika olacak fakat birinden biri oynuyor. Sağ tarafta Melih Okutan var, Polat var. Bunlardan daha düzgün birini bulursam getireceğim.

‘BEN GENÇLERE İNANIYORUM’

Yoksa bir sağ kanat, sol kanat oyuncu almak için transfer yapmak istemiyorum. Attığım taş kuşu ürkütmeyecek, vuracak. Vurup çıkmam lazım bu sene. Defansımı beğenmiyorlar, lakin ben ve hocam beğeniyoruz. Türkiye’de bana nazaran yıldız iki tane bek yetiştiriyorum. Birisi Ali Ülgen, birisi de Soner. Şayet üstüne koyarak oynarlarsa bu isimler geleceğin yıldızı. Defanstaki duruma bakacağız. Yoksa defansta devre içinde fazlaca uygun oyuncu bulma bahtınız yok. Recep Burak Yılmaz sakatlıktan dönüyor. Bekler konusunda o kadar iştahlı değiliz. Bu çocuklarla devam edeceğiz. Ben gençlere inanıyorum ve yetiştirmek istiyorum. Türk futbolunda birtakım şeyler değişmeli. Devre içinde 3 tane de 6-7 tane de transferimiz olabilir, dediğimiz üzere nerede bitirdiğimize bağlı.”

‘SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNDE 1 NUMARA OLACAĞIZ’

Kulüp olarak toplumsal sorumluluk projelerine devam edeceklerini vurgulayan Lider Yıldırım, “Bir kulüp lideri olarak kırmızı çizgim. Her sene toplumsal sorumluluk ile ilgili bir forma yapmayı düşünüyorum. özellikle kızım ilgileniyor bu mevzuyla. Kızımdan rica ettim. Samsunspor’u toplumsal sorumluluk projelerinde Türkiye’de neredeyse 1 numaralı kulüp yapmak istiyorum. Tahminen gerimizde milyonlar yok lakin Türkiye’de 7’den 70’e bayan erkek olmadan, her insanın sevdiği, ilgi duyduğu ve ikinci kadrom Samsunspor demeleri için uğraşıyorum. Atatürklü forma yaptık geçen sene hem olumlu hem olumsuz reaksiyon aldık. biz siyaset yapmıyoruz. Biz farkındalık yaratıyoruz. Mor formayı kızım teklif etti, mart ayında. Bu sene ‘Kadına şiddete hayır’ farkındalığı yaratalım dedi.

‘BAŞKAN ALİ KOÇ BENİ TEBRİK ETTİ’

Biz Türkiye’de ölen bayanların ismini yazacaktık. TFF müsaade vermedi. bu biçimde dünyada bayana şiddete herkes hayır diyor. 15 lisanda bayana şiddete hayır yazalım dedik. Bunu hoş bir biçimde işledik. Hatta TFF’de toplantı vardı geçenlerde. Orada Fenerbahçe Lideri Ali Koç geldi. ‘Yüksel lider seni tebrik etmek istiyorum. Şahane bir forma yapmışsın gurur duydum. Geçen sene Atatürk’ü işlemiştin bu sene de mor forma bizi kıskandırdın. Arkadaşlara da söylemiş oldum 3 yıldır buradasınız bir şey yapmıyorsunuz Samsunspor’dan örnek alın dedim’ dedi. (gülerek) Seni onlara örnek gösterdim dedi. Ben gurur duydum. Demek ki bulunduğunuz lig değil yaptığınız iş değerli. Bu her sene devam edecek. Seneye de hoş bir şey yapacağız. Bu Samsunspor kulübünün her sene toplumsal sorumluluk projesi olacak” sözlerini kullandı.

BURADA ORANLAR ÇOK DAHA YÜKSEK