Samsunspor Lideri Yıldırım: Harika Lig’de olsak birinci 5’te olma bahtımız yüksekti

Sarr

Active member
Spor Toto 1. Lig takımlarından Yılport Samsunspor Lideri Yüksel Yıldırım, Samsun’da basın mensupları ile bir ortaya geldi. Geçmiş ve gelecek periyot hakkında açıklamalarda bulunan Lider Yıldırım, geçen dönem averaj ile kaçan şampiyonluk ve bu dönem ekibin ortasında bulunduğu durumu kıymetlendirdi.

“Ömür uzunluğu başkanlık yapmayacağım, hesap soran tarafta olacağım”
Kulübün sahibi olduğunun altını çizen Samsunspor Lideri Yüksel Yıldırım, maaşlı bir çalışana kulübü emanet edip, hesap soran tarafa geçeceğini belirterek, “Ben Samsunspor’a geldiğimde ‘vura vura şampiyon olacağız’ kanısı vardı. Ben de bu kanıyı devam ettirdim. daha sonrasında gördük ki siz isterseniz Harvard Üniversitesi’nde eğitim alın, olmuyor. Parayı harcayın olmuyor. Futbolda alakalar ve hakem üzere ögeler var. Ben bunları bilmiyordum, yeni yeni öğreniyorum. Ben, kulübün sahibiyim. Şu anda başkanlık yapıyorum. Ömür uzunluğu başkanlık yapmayacağım. Bunu her yerde söylüyorum. Maaşlı adam getireceğim çalışacak. Ben hesap soran tarafta olacağım. Herkes bana hesap soruyor. Şirketlerimde herkese hesap soruyorum, Samsunspor’da soramıyorum. Geçen yıl Spor Toto 1. Lig, 1. Lig tarihinin en sıradan ligiydi. Açık orta Üstün Lig’e çıkacağımızı düşünüyorduk fakat Kovid-19’u hesap edemedik. Kovid-19 grubu vurdu, beni vurdu. Ben vefattan döndüm, Mustafa Erkanat vefat etti. bu biçimde bile Samsunspor ile ilgilendim. Ertuğrul Sağlam son maçta kadrosu çıkartamadı ve istifa ettiğini söylemiş oldu. çabucak sonrasında resmi olarak istifa etmedi ve şu anda davalık olduk” dedi.

“Süper Lig, Spor Toto 1. Lig’den daha kolay”
Şu anda oynadıkları 1. Lig’in Üstün Lig’den daha sıkıntı olduğunu tabir eden Lider Yüksel Yıldırım, “Oyuncularla, Fuat Çapa ile konuşuyorum. Bana Muhteşem Lig’in Spor Toto 1. Lig’den daha kolay olduğunu söylüyorlar. Futbolcular 1. Lig’de topu aldıklarında 5 kişinin kendilerine baskıya geldiğini söylüyor. Harika Lig’de o denli bir şey yok. Harika Lig’de sistem var. 1. Lig ise sert bir lig. Samsunspor’un geleceği, geçmişe göre hayli epey yeterli olacak. Roma 1 günde kurulmadı. Biraz sabır gerekiyor. Ligimizde 19 grup var. Bunların 12 tanesi dönem başında şampiyonluğa oynayacağını söylüyordu. Şu anda 7 grup savlı gözüküyor. Üstümüzdeki 1-2 kadrosu aşağıya çekmemiz lazım ki play-off oynayalım. Manisa FK, Bursaspor, Gençlerbirliği, Kocaelispor da şampiyonluk için takım kurdu lakin olmadı. Dönem başı Mehmet Altıparmak’ın konuşmalarını dinleseniz ‘açık orta şampiyon olacağız’ dersiniz. Sonuç olarak Altıparmak başarılı olamadı ve yollarımızı ayırdık. Şu anda ligde 7.’yiz ve yolumuza devam ediyoruz” diye konuştu.

“Süper Lig’e çıksaydık birinci 5‘te olma talihimiz yüksekti”
Averajla kaçırdıkları şampiyonluk daha sonrası ekibin durumu kıymetlendiren Yüksel Yıldırım, “Sürdürülebilir muvaffakiyet için çalışma yürütüyoruz. Bu kapsamda altyapı tesisleri yaptık. Ekilen tohumların meyve vermesi biraz vakit alıyor. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde Samsunspor muhakkak Harika Lig’de olur. Geçen yıl Adana Demirspor ile biz Muhteşem Lig’e çıkacaktık. Üstün Lig’e çıkmayı biz ve Adana Demirspor hak etmişti. Bugün Adana Demirspor Muhteşem Lig’de 3. ve Avrupa’ya gitme talihi yüksek. Samsunspor’da Harika Lig’e çıksa birinci 5’e oynayacak talihi yüksek. Lakin biz çıkamadık 1. Lig’de oynuyoruz. Bu sene lig fazlaca sert. İnşallah bu sene Muhteşem Lig’e çıkarız. Ortaya play-off lafı attım bir daha tenkitlere uğradım. Bu topluluğa birinci 2’den çıkacağız dediğim gün bana ağır reaksiyonlar gelir. Herkes birinci 2’den çıkmayı amaçlar. Düğmeyi baştan yanlış iliklersen, aşağıya kadar yanlış iliklemeye devam edersin. Bu dönem lige uygun başlayamadık. 13.’lüğe kadar düştük. Birinci 2’den çıkacaksak, birinci 5 sıra içerisinde olmamız lazım. Biz şu ana kadar bir defa 6. olduk. Daima birinci 6’nın altında olduk. Onun için olaylara objektif bakmak gerekir” halinde konuştu.

Muvaffakiyet için sabır gerektiğini vurgulayan Lider Yıldırım, şunları söylemiş oldu:
“İnsanlar hala beni yerden yere vuruyor. Güya Samsunspor 15 yıldır Harika Lig’de idi ben geldim ve ekibi küme düşürdüm. Grubu 2. Lig’den çıkartan benim, Harika Lig’e çıkmayı averajla kaçıran benim. Kimi beşerler güya ben Samsunspor düşmanıymışım üzere konuşuyor. Thievy Bifouma’yı alacaktık, özel ömrü ötürüsıyla almadık. Ange Plumain’e ‘rüzgarın oğlu’ dediler, Anthony Nwakaeme üzere olmasını umduk lakin bizde tutmadı. Edwin Gyasi bizde tutmadı. Adam şu anda İsrail’de fazlaca düzgün performans sergiliyor.”