S&P: Çin hükümeti Evergrande Group’u kurtarmak için direkt dayanak sağlamaz

Smug

Active member
Milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Küresel, Çin hükümetinin sıkıntı durumdaki gayrimenkul geliştirme şirketi Evergrande Group’u kurtarmak için rastgele bir direkt dayanak sağlamasını beklemediklerini bildirdi.

S&P dün yayınladığı kıymetlendirme notunda, “Pekin’in lakin, fazlaca sayıda büyük gayrimenkul geliştirme şirketinin batmasına yahut iktisat için sistemsel risk oluşturması halinde Evergrande için adım atacağına inanıyoruz. Evergrande’ni tek başına batması halinde Pekin’de bir dayanak gelmesi olası değil” tabirlerini kullandı.

305 milyar dolar yükümlülüğü olan Evergrande’nin iflas edeceği telaşları yalnızca Çin ve Asya piyasalarında değil, ABD ve Avrupa borsalarında daendişe yarattı.

Bir taraftan Fed’in bugün başlayacak ve yarın sona erecek FOMC toplantısındanvarlık alımlarının azaltımı konusunda bir karar çıkıp çıkmayacağın izleyen Wall Street’te endeksler Evergrande’nin yarattığı telaşların tesiri ile dün sert düşüş yaşadılar. Dow Jones Sanayi endeksi günü 618 puan, yüzde 1,79 düşüşle kapattı.

-Evergrande, Çin’in Lehman’ı olmayacak-

Citigroup analisti Judy Zhang, Pekin idaresinin Evergrande Group’un yarattığı krizin ülke için “Lehman Anı” olmasını engellemek içinadım atacağına inandıklarını belirtti. Lakin Zhang, birtakım bankaların kurban haline gelebileceği ihtarında da bulundu.

Zhang yayınladığı araştırma notunda, siyaset yapıcıların sistemsel riski engellemek için adım atmalarının beklenen olduğunu savundu.

Citi analistleri, Evergrande’deki kredi durumları tahlilinin krediriskleri en yüksek bankalar olarak China Minsheng Banking Corp., Ping AnBank Co. ve China Everbright Bank Co.’yu işaret ettiğini de belirttiler.

Kaynak: foreks.com