Rızabey Katliamı

Vitra

New member
Rızabey Katliamı İzmir 12 Haziran 2017’de 6.2 büyüklüğünde bir sarsıntıyla sarsıldı. her neyse ki can kaybı meydana gelmedi. Lakin her yurttaş üzere Rızabey Apartmanı sakini Emine Yücel de huzursuz olmuştu.

Yücel, altı gün daha sonra apartmanın WhatsApp kümesine şu iletisi yazdı:

Binamızda son sarsıntılardan dolayı hasar tespiti yapıldı mı, yapılacak mı, binamız sarsıntıya sağlam mı, bu konuda bilgisi olan var mı, binamızın durumu nedir? Sarsıntılar devam edecek güya.

Cevap bir gün daha sonra geldi.

Apartman yöneticisi Süheyla Erdönmez şu biçimde karşılık verdi:

Baba Hüseyin Alım Yücel, Anne Emine Yücel, annenin solunda Feda Yücel, babanın kucağında Diren Yücel

Emine hanım, son zelzelede binamızda rastgele bir olumsuz durum oluşmamıştır. Husus hakkında… görüşülmesi gereken yerin burası değil, toplantı olduğu görüşündeyim.

Erdönmez ve kimi kat malikleri gerçeği saklıyordu.

Rızabey Apartmanı, üçüncü derece riskliydi.

Yani, en tehlikeli evre…

Gerçekten, 30 Ekim 2020’de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki sarsıntıda Rızabey Apartmanı yerle bir oldu.

Baba Deniz Yücel, Anne Nilay Yücel, babanın yanındaki Lena Yücel, annenin yanındaki Vera Yücel

Emine Yücel’in üç ve dokuz yaşındaki kızları Diren ve Feda…

Eltisinin kızları altı ve dört yaşındaki Vera ile Lena…ücel

Kayınvalidesi Arife Yücel (62) vefat etti.

Zelzelede, apartman yöneticisi Süheyla Erdönmez de ömrünü kaybetti.

2005’te müsaadesiz müdahale

Rızabey Apartmanı, 1993’te Bayraklı’da inşa edilmişti. Sekiz katlı apartman 17 ve 21 Ekim 2005’teki zelzelede hasar gördü.

Binanın taşıyıcı sistem elemanlarına ‘epoksi enjeksiyonu’ yapıldı.

Kolon kirişlerindeki çatlaklar kimyasal yapıştırıcılarla güçlendirildi.

Süreç projesiz, müsaadesiz ve denetimsiz biçimde gerçekleştirildi.

Ortadan yedi yıl geçti.

Babaanne Arife Yücel, babaannenin sağındaki beyaz kabanlı Feda Yücel, Feda Yücel’in önündeki kırmızı şapkalı ve kırmızı montlu Diren Yücel, babaannenin solundaki pembe montlu Vera Yücel, öndeki kırmızı mont, beyaz şapkalı ise Lena Yücel

Üçüncü derece riskli!

2012’de Tire, Urla ve İzmir’de zelzeleler yaşanınca Rızabey Apartmanı’nın sakinleri zelzele rapor almak için Bayraklı Belediyesi Sarsıntı Etüt Merkezi ve Yapı Labaraturarı’na başvurdu.

Raporda, apartmanın üçüncü derece riskli olduğu vurgulanarak, şöyleki denildi:

“Beton kalitesinin düşük olması, düz demir kullanılması, etriye aralıklarının (demir sargı) sistemsiz olması, kolon kiriş irtibatlarında entriye sıklaştırmasının yapılmaması sarsıntı riski açısından değer arz etmektedir. Taban etüd raporundan daha sonra 2007 sarsıntı yönetmeliğine göre performans tahlilinin yapılması yapınız açısından uygun olacaktır. Dokuz Eylül Üniversitesi Sarsıntı Araştırma Uygulama Merkezi ile irtibata geçerek, yer etüdü ile birlikte performans tahlili yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.”

‘Gelinlikle girdim, kefenle çıkarım’

Bu yazı üzerine Rızabey sakinleri ivedilikle topladı. Birtakım sakinler gerekirse müteahhitle anlaşarak, binayı yıktırıp bir daha inşa etmeyi önerdi.

Çoğunluk kat kaybı olacağı için itiraz etti.

Uğur Gezgin anlatıyor:

“Binanın temeli sağlam’ dediler. Binayı kentsel dönüşüme sokup yıkmaya karşı çıkıp bizi engellediler. Çoğunluğu sağlayamadığımız için binayı yenileyemedik. (Karşı çıkmalarının) niçini, yedi kata indirilmesi ve bir kat kaybımız olmasıydı. Erdönmez’le tartıştık. ‘Apartmana beyaz gelinlikle girdim, beyaz kefenle çıkarım’ dedi.”

Ahmet Çitim de şu biçimde söylüyor:

“Binayı güçlendirmek için müteahhitlere verelim’ dedim. Ekonomik gücü olmayanlar ve karşı çıkan beş kişi yapılmaması tarafında görüş bildirdi.”

Bina güçlendirilmedi.

Dahası bu, Rızabey’e 2013’ten daha sonra taşınanlara bildirilmedi.

Yücel Ailesi de onlardan bir tanesiydi.

Manisa Depremi’nde de çatladı

En sağ baştaki babaanne Arife Yücel, çabucak önünde masaya eğilmiş lacivert tişörtlü Vera Yücel, sağındaki renkli enine çizgili elbiseli Feda Yücel, Feda’nın ardındaki annesi Emine Yücel, Beşiktaş Feda tişörtlü baba Hüseyin Alım Yücel, pastanın çabucak önündeki Diren Yücel, Hüseyin Yücel’in yanındaki kardeşi Deniz Yücel, eline omzuna attığı eşi Nilay Yücel, önünde masaya eğilen beyaz tişörtlü ise Lena Yücel

Zabıt katibi Hüseyin Alım Yücel, 2012 yılında İzmir’e göçtü ve Rızabey’in dördüncü katındaki 16. daireyi satın aldı. Ne konutun eski sahibi, ne de bir komşu Yücellere meskenin kıssasından kelam etti.

O kadar ki 12 Haziran 2017’deki zelzeleden daha sonra Emine Yücel’in WhatsApp kümesinde yazdığı soru bile karşılıksız bırakıldı.

Manisa’da 26 Haziran 2020’de meydana gelen zelzele apartman için son bir ikazdı. Zira yer kattaki Ödül Çiçek’in kolonları çatladı. Ama Erdönmez, “Bina güçlendirildi. Yapacak bir şey yok” demekle yetindi.

Hakikaten yapacak bir şey yoktu!

Onca sarsıntıda hasbelkader ayakta kalan Rızabey Apartmanı, 30 Ekim 2020’de saat 14.50’de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki sarsıntıya dayanamadı.

Kentte 118 kişi can verdi.

Bunlardan 36’sı Rızabey’de ömrünü kaybetti.

Yücellerin konutundan beş cenaze çıktı.

Birinci duruşma bugün

Zelzeleden daha sonra dördü tutuklu olmak üzere dokuz şahsa şuurlu taksirle birden hayli kişinin ölmesine ve faydalanmasına niye olma kabahatinden İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

İddianamede yer verilen eksper raporunda şöyleki deniyor:

“Projelendirmedeki eksiklikler, uygulama ve personellik kusurları ile imal kontrolündeki yeterisizlikler niçiniyle yıkılmış olduğu kanaatine varılmış olup evvelki sarsıntılar niçiniyle gördüğü hasarın projesiz, müsaadesiz ve denetimsiz biçimde tamirata tabi tutulmuş olmasının da yıkılmasında tesirli olduğu…”

Birinci duruşma bugün görülüyor.

Farkındalık parkı

Annesini, iki kızını ve iki yeğenini yitiren Hüseyin Alım Yücel, iki sorumluya işaret ediyor: Kar güdüsü ve tutucu fikir.

Şöyle diyor, Yücel:

“Paralarının cepte kalması için binalarını yenilemiyor, bunu gizliyorlar. ‘Bize birşey olacaksa Allah bilir’ diyerek, bu felaketi getirdiler.”

Yücel Ailesi, kat maliklerinden müteaahhit ve belediye yetkililerine varıncaya kadar bütün sorumluların yargılanmasını; kelam verildiği üzere, yıkılan apartmanın bir kısmına farkındalık parkı yapılmasını istiyor.

Biz farkındayız.

Rızabey, artık bir apartmanın ismi değildir.

Açgözlü müteahhitler, kuralsızlıkları kural haline getirmiş mahallî yöneticiler ve “Mala geleceğine cana gelsin” diyen mülk sahipleri tarafınca el birliği ile işlenen ağır çekim bir katliamın ismidir.

Dubai, Peker’e ‘Başka ülkeyi kötüleyen görüntü çekme’ dedi

Türkiye’nin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile giderek yakınlaşması hala bu ülkede bulunan Sedat Peker’in akıbetini nasıl tesirler?

Peker’in varlığı iki ülke içinde bir pazarlığa mevzu ediliyor mu?

Peker, BAE kalabilecek mi?

Görüntü çekebilecek mi?

Bu soruları, avukatı aracılığıyla Peker’e yönelttim.

İşte, karşılıklar:

PASAPORTUM İPTAL EDİLDİ:Pasaportumun iptal edildiği tarih “Belki öteki bir ülkeye geçebilirim” diye paylaşım yaptığım vakte denk geliyor. Eşim ve yaşları küçük olan üç çocuğum dışında, ailem ve etrafımdaki her insanın pasaportları iptal edildi. Hangi münasebetle iptal edildiğini çabucak hemen anlayamadım. Mahkeme sonucu olmadan, İçişleri Bakanı talimatıyla iptal edildiler.

DUBAİ’DE ŞİRKET KURDUM: Dubai’de şirket kurdum. Üç yıllık oturum aldım. İş insanı olarak bulunuyorum. Pasaportum iptal edildiği için öteki bir ülkeye gidebilmem mümkün değil. Çabayı bırakmış değilim.

‘VİDEO ÇEKME’ DEDİLER: BAE’nin nazaranvli memurları “Bizim ülkemizde öbür bir ülkeyi kötüleyen görüntüler çekemezsiniz” diye kanılarını söylemiş olduler. Burası yabancı ülke ve kanunlarına tabiyim. Tüm imkanlarımı zorlayıp görüntü çekme uğraşında olacağım.

HUSUS YALNIZCA BEN DEĞİLİM:Türkiye ve BAE’nin görüşme konusunun yalnızca şahsımla ilgili olduğunu düşünmüyorum. İki ülke içinde dış siyaset ile ilgili epey farklılık var.

KIRMIZI BÜLTENİM YOK: Hakkımda Kırmızı Bülten sonucu yok. Bu ülkede cürüm işlemediğim sürece beni kimse diğer yere yollayamaz. en çok yapacağı şey, ülkelerinden ayrılmamı istemeleri olur. BAE hiç kimseyi teslim etmemiştir. Kendi ülkesindeki idareyle zıt düşmüş pek epeyce iş adamı ve devlet lideri bu ülkede yaşıyor. Onları pazarlık konusu yapmamışlar da beni mi yapacaklar. Asla inanmıyorum.