‘Recep Tayyip’ ismini değiştirmek istedi, memurlar geri çevirdi: ‘Bizi sürerler’

Vitra

New member
‘Recep Tayyip’ ismini değiştirmek istedi, memurlar geri çevirdi: ‘Bizi sürerler’ CHP; genel lider yardımcıları, milletvekilleri, parti meclisi ve yüksek disiplin konseyi üyelerinden oluşan 40 kişilik heyet ile Çankırı’yı ziyaret etti. 2 Haziran’daki ziyaretin akabinde kentteki genel durum ve yurttaşların görüşleri rapor haline getirildi. Heyet tarafınca CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sunulan rapora Cumhuriyet ulaştı.

Pişmanım ancak değiştiremiyorum

Raporda, bir vatandaşın oğluna “Recep Tayyip” ismini koyan bir vatandaş, ”bu biçimde AK Partiliydim. Artık pişmanım. Oğlumun ismini değiştirmek istiyorum fakat memurlar, ‘Biz bu ismi değiştirsek tayinimizi çıkarırlar, o niçinle değiştiremeyiz’ diyorlar. Oğlumun ismini bile bu vakitte değiştiremiyorum” dediği öğrenildi.

‘Verdiğini geri aldı”

Raporda, bir esnafın, devlet tarafınan verilen 3 bin liralık hibeyle BAĞKUR prim borcunu ödediği de yer alırken vatandaş, “Faydası oldu mu diye sorarsanız, üzerine ekleyip BAĞKUR prim borcumu ödedim. Devlet verdiğini geri aldı” diye konuştu.

Borçlular, yakını üstüne şirket açıyor

Esnafın, borcunu ödeyemeyince, yeni kredi çekebilmek için eşi ya da yakını üzerine şirket kurmaya başladığını anlatan diğer bir esnaf ise ”Bu yüzden şirket kapanışından fazlaca, sıradan adapta şirket açılışı yapılıyor. Hükümetin, ‘Şirket açılışı fazlaca’ telaffuzunun kaynağı bu” dedi.

Primler 9’a katlandı

Pandemi periyodunda çiftçiye hiç dayanak verilmediğini belirten bir çiftçi ise ”İki yıldır BAĞKUR’lar ödenmiyor. BAĞKUR primleri borcu silinsin. 2010 yılında prim 120 TL idi, bugün 1085 TL. Aylık ödeyemiyorum” diye konuştuğu raporda yer aldı.

Çeltik kelamı tutulmadı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Tayyip Erdoğan açıklama yaptığında TMO’nun, üreticiyi desteklemek için patatesle birlikte çeltik alımı yapacağını söylemişti. Rapora görüş veren öteki bir çiftçi ise kelamın tutulmadığını belirterek ”TMO patates alımı yapmasına karşın pirinç alınmadı. Geçen yılın eserleri depolarında duran, satamayanlar var” dedi.