Pergel'in Dostlarına Sıcak Yuva Desteği

NoelIsFirst

Active member
Pergel'in Dostlarına Sıcak Yuva Desteği

"Hayvan Dostu Okul Projesi" kapsamında, öğrencilerin öğretmenleriyle birlikte atık malzemelerden yaptığı barınaklar, İzmir'deki bütün okullara ücretsiz olarak dağıtılacak. Barınaklar, okul kapılarının önüne yerleştirilecek.

Hem öğrencilerin hem de çevredeki duyarlı vatandaşların desteğiyle "can dostların" burada beslenmesi sağlanacak.

Yaklaşık 850 bin öğrencinin bulunduğu kentte, hayvan sevgisini aşılamak adına kedi ve köpek beslenmesine yönelik çalışmalar yürütülüyor.

Bu yeni projede hayvanların olumsuz hava koşullarından etkilenmemesi için meslek liselerinde kulübeler yapılmaya başlandı.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İzmir'deki çalışmaya ait fotoğrafları "İzmir'deki meslek liselerimizden... Mobilya ve İç Mekân Tasarım Alanı'ndaki meslektaşlarım, gönüllü öğrencilerimizin de desteğiyle ahşap atıkları, bu harika yuvalara dönüştürüyor. Hedef, bütün okul bahçelerimize ulaşmak. Pergel'in dostlarına duyurulur." notuyla sosyal medya hesabından paylaştı.

Projede yer alan öğrenciler mutlu

Projede yer alan Çiğli 75. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi İrem Gökeş mobilya bölümünde eğitimine devam ettiğini ve iç mimar olmayı hedeflediğini söyledi. Arkadaşlarıyla bir süredir kedi ve köpekler için barınaklar yaptıklarını aktaran Gökeş, "Benim de evde 7 kedim var, onun için hayvanlar konusunda çok hassasım. Hayvanlarla ilgili çalışmalarda yer almak bana huzur veriyor. Sokaktaki hayvanlar için bir şey yapmak çok anlamlı bana göre. Umutluyum, mutluyum. Umarım bu bilinç herkeste oluşur." diye konuştu.

Öğrencilerden Çağrı Atalay da Kovid-19 salgını ile birlikte insanların evlerine çekildiğini ama bu süreçte sokak hayvanlarının da zorluk çektiğini dile getirerek "Sokaktaki kedi ve köpekler bizim can dostlarımız onlar için bir şeyler yapmak çok özel bir duygu. Hayvanlar yuvasız kalmasın diye bunları üretiyoruz. Kulübeleri yaparken özen göstermeye çalışıyoruz. Bu yüzden bir kulübenin yapımı yaklaşık bir hafta sürüyor." ifadesini kullandı.

"Hayvan sevgisini öğretmeliyiz"

Okulun Mobilya ve İç Mekân Tasarım Alan Şefi Mahmut Koç ise lise olarak yıllardır sokak hayvanlarına korunaklı bir yer sağlamak için büyük bir çabanın içinde olduklarını vurguladı. Son olarak İl Millî Eğitim Müdürlüğünün başlattığı her okula barınak kampanyasına katılarak çok sayıda kulübe tasarladıklarını belirten Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onları yazın sıcağından, kışın soğuğundan, yağmurdan, ıslak ve çamurlu ortamlardan kurtarmak için öğretmen ve öğrencilerimizle birlikte büyük bir gayret göstermekteyiz. Bu çalışmalar sonucunda birçok can dostumuz sıcak ve temiz yuvasına kavuştu. Bizler aynı zamanda eğitimciyiz. Çocuklarımızı yetiştirirken hayvan sevgisini ve onları korumayı öğretmeliyiz. Şunu da çok iyi biliyoruz ki birçok şeyi anlatmakla istediğiniz noktaya tam olarak varamayabilirsiniz. Bunun için uygulama dediğimiz yani bizzat işin içinde bulunarak yapmak daha etkileyici ve kalıcı oluyor. O yüzden yaptığımız tüm bu çalışmaların içine öğrencilerimizi gönüllülük esasına dayalı olmak üzere katmaktayız. Eğer çocuklarımıza hayvan sevgisini kazandırabilirsek bu can dostlarımızın sadece bugününü değil aynı zamanda geleceklerini de kurtarmış oluruz."

ALINTIDIR