Pazaryerinde veresiye devri

Vitra

New member
Pazaryerinde veresiye devri Türkiye’de Haziran ayı ile birlikte denetimli olağanlaşma periyoduna girilirken, ekonomik açıdan uzun müddettir sıkıntı günler geçiren yurttaşlar pazaryerlerinde de veresiye alışverişe yöneldi. İzmir Bornova’da bulunan Özkanlar Pazaryeri’ndeki pazarcı esnafı, alım gücü düşen çok sayıda müşterinin veresiye talep etmeye başladığını söylemiş oldu. Esnaflar, veresiye defteri tutmadıklarını, devamlı müşterilerin vakti geldiğinde ödeme yaptığını söz etti.

Erdal Düzmen, “İnsanlar fazlaca mağdur, veresiye istiyorlar, veriyoruz. Yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sabit müşterilerimiz var. Parası olmuyor, ‘daha sonra vereceğim’ diyor. Veresiye defteri tutmuyoruz, devamlı gelen müşterilere güveniyoruz. Yüzde 90’ı da sonrasındasında getirip veriyor. Esnaf olarak bizim de işlerimiz düşük, kriz var. Domatesin bize gelişi 4.5-5 lirayı buluyor. 6 liraya satabiliyoruz” dedi.

‘İşlerimiz düzgün değil’

“Bedavaya çalışıyoruz”
diyen bir öbür esnaf Mehmet Yüceşan ise, “İşlerimiz uygun değil. Allah sonumuzu hayır etsin. Masraflar ağır, eseri pazarda istediğimiz fiyata satamıyoruz. Halka hizmet üzere bir şey yapıyoruz. Muhtaçlığı olanlara kimi vakit para almadan da veriyoruz. Devamlı müşterilerimiz var, parası çıkmıyor. ‘Haftaya vereyim’ diyor. Biz de ‘tamam’ diyoruz. Veresiye defteri tutmuyoruz, aslına bakarsan daha ödüyorlar” diye konuştu.

‘Eskiden 2 kilo isterken artık yarım kilo alabiliyorlar’

Eskiye oranla işlerde büyük düşüş yaşandığını söyleyen pazarcı Halil Kuşçu, “Borçlarımız hayli. Patatesi 2 lira 20 kuruşa alıp 2 buçuk liraya veriyoruz. Sıkıntı durumdayız. Yalnızca biz değil herkes bu biçimde. Vatandaşın alma gücü yok. ‘200 liraya çıktım, hiç bir şey alamadım” diyor. Veresiye de isteyen var, tanıdığımız bireylere veriyoruz. Beşerler geçmişte 2 kilo istediği şeyi artık bir kilo ya da yarım kilo alabiliyor” diye konuştu.

Bir öteki esnaf Erhan Özer de epey makûs periyotlar geçirdiklerini lakin bunların geride kalacağına inandığını belirtti.

‘Yurttaşlar pahalılıktan şikayetçi’

Pazar alışverişi yapan yurttaşlar ise fiyatların yüksek olduğundan şikayet ediyor. İnsanların geçim kederinde olduğunu belirten Pınar Memnun şu biçimde konuştu:

“Tarım ve hayvancılık biterse ülkede hiç bir şeyin fiyatı sabit kalmaz. Gereksinimlerimizi pazardan almaya çalışıyoruz. Peynir hariç yalnızca 120 lira zerzevat ve meyveye veriyoruz. 2 yıl evvel 50-60 liraya pazar yaparken şu an 120 liraya yapamıyoruz. daha sonra enflasyon yüzde 17 diyorlar. Haydi canım, Büyüyoruz fakat yalnızca fiyatlarda. Yalnızca biz değil kimse hoşnut değil bu durumdan” dedi. Pınar Memnun’un annesi Füsun Memnun da, “Benim eşim emekli. Çalışan kızımız var o denli yönetim ediyoruz. Tek başına emekli olanlar ne olacak. Kızım yanımızda olmasa pazar alışverişi de yapamayacağız” dedi.

ANKA