Pastırmalı Harikulade Kurufasülye

Sarr

Active member
Pastırmalı Harikulade Kurufasülye Tanımı İçin Materyaller

• Yarim kg kuru fasülye
  • 1 orta uzunluk kurusoğan
  • Pastırma (İsteğe göre ölçüsü azalıp, artabilir. ben marketlerde satılan çemensiz pastırmalardan 2 paket kullandım)
  • 2 adet orta uzunluk domates
  • 2 adet yeşil biber
  • 2 adet kırmızı biber
  • 3-4 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 yemek kaşığı biber salçası
  • Tuz
  • Karabiber
  • Tereyağ (En son mayalamak için)
Pastırmalı Fevkalade Kurufasülye Tanımı Yapılışı

Merhabalar. Kurufasülyenin kültürümüzde fazlaca başka bir yeri vardır lakin herkes kusursuz bir kurüfasulye yapamayabilir. Bu tanım işte tam da “bir türlü yapamıyorum” diyenlere gelsin. Bir yiyen tekrar isteyecek ve kurufasulyeniz lisandan lisana gezecek. Şimdiden kolay gelsin. Tanımımıza geçelim :).

1. Kurufasülyemizi geceden üzerine şu çıkacak biçimde bir kapta bekletiyoruz. Bu epeyce kıymetli zira geceden ıslamadan yapılan fasulyenin hem pişmesi güç olur birebir vakitte lezzeti olmaz.
  2. Geceden ısladığımız kurufasülyeleri sonraki gün ister düdüklüde isterseniz tencerede yumuşayana kadar haşlıyoruz. Haşladıktan daha sonra suzup bir kenarda bekletiyoruz.
  3. Soğanlarımızı yemeklik doğrayıp sıvı yağda yavaşça pembeleşene kadar kavuruyoruz.
  4. Küçük küçük doğradığımız biberleri de atıp kavurmaya devam ediyoruz.
  5. Pastırmalarımızı da ekliyoruz ve kavuruyoruz. 2 adet domatesi de ister rendeleyin, ister kabuklarını soyup doğrayın bunu da ekliyoruz hepsini biraz kavurup salçaları ekliyoruz.
  6. Salça da düzgünce eridikten daha sonra kâfi ölçü soğuk su ek ediyoruz ( ben içme suyunu tercih ediyorum).
  7. Haşladığımız kurufasulyeleri de ekliyoruz ve uygunca kaynayıp tüm gereçlerin pişmesini bekliyoruz yaklaşık 15 dakika kâfi.
  8. Tuz, karabiber ekliyoruz ve 1-2 dakika daha kaynatıyoruz daha sonrasında ocağın altını kapatıyoruz.
  9. 3 tatlı kaşığı kadar tereyağı içine atıp kapağını kapatıyoruz (bu mayalama sürecidir, kurufasulyenin hayli lezzetli olmasını sağlar). Biraz soğumasını beklemelisiniz. Artık servise hazır. Afiyet olsun :).