Pandemi devrini Kuzey Kutbu’nda geçirdi

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Derleme – Gonca Kocabaş

İtalyan seyahat muharriri Valentina Miozzo bir adım daha ileri gitti ve pandemi devrini tek başına Kuzey Kutbu’nda geçirdi.

İtalya pandemi tesiriyle tam kapanmaya girerken, Miozzo kendini konutundan binlerce kilometre uzakta olan Norveç’in Kongsfjord kasabasında buldu.

ömrünün pandemi tarafınca alt üst edildiğini goren genç bayan, kendini bir daha bir maceraya atmak istedi. Miozzo, İtalyanlara yurtdışı seyahatlerinde eşlik eden bir tabiat ve yürüyüş rehberi.

Miozzo’nun hayatı yollarda geçiyor ve yılın yaklaşık 6 ayı konutundan uzak kalıyor. Salgınla birlikte, sayısız bölüm üzere seyahat bölümündeki Miozzo’nun da işleri durma noktasına gelmiş.

Dünyanın en sert karantinalarından birini geçiren İtalya’da salgın sebebiyle rehberlik yapamayan Miozzo, 2020 yazında virüsün az da olsa denetim edilmeye başlamasıyla kendini bir daha yollarda buldu.

Yaşadığı yerden çok farklı bir noktaya seyahat eden Miozzo, ‘Hiç beklentim yoktu, yalnızca keşfetme merakım sebebiyle bu seyahate çıktım’ diyor.

Genç bayan, çok izole bir yerde aylarını geçirdi. Birinci gittiği vakitten kısa bir süre daha sonra kutup geceleri başladı. Miozzo ,2 ay boyunca büsbütün karanlıkta yaşamanın sıkıntı olmadığını, tersine ışıkta yaşamanın daha kuvvetli olduğunu lisana getirdi.

Kongsfjord’un nüfusu sadece 28. Burada yaşayan halk çok misafirperver, herkes her hususta birbirine yardımcı oluyor. Bu seyahat genç hanımın birinci uzun seyahati değil.

Bunun öncesinde daha sıcak iklimlerde yılarca kalmış. Lakin Kuzey Kutbu’ndaki bu 7 ay çok farklı tecrübe kazanmasına sebep olmuş. Dünya korona virüs ile uğraş ederken, burada tek bir hadise bile görülmemiş.

Buna bağlı olarak Miozzo, 7 ay boyunca hiç maske takmamış ve hayat olağan seyrinde devam etmiş. Miozzo, buradaki bir misafirhanede 2 ay boyunca vazife aldı ve yakın vakitte buradaki işi son buldu. Ama o buradan ayrılamadı ve bir konut kiralayıp bir süre daha burada yaşamaya karar verdi. Sonbahar da bir daha İtalya’ya dönmeyi plansa da ‘ Hakikaten bilmiyorum, hayatta her şey olabilir’ diyor.