OSD: Otomotiv üretimi Nisan ayında arttı

Smug

Active member
Otomotiv üretimi Nisan ayında geçen yılın birebir ayına göre yüzde 3,2 artışla 107 bin 167 adet oldu. Geçen yılın tıpkı ayında üretim 103 bin 889 adet düzeyinde gerçekleşmişti.

Türkiye otomotiv sanayiine taraf veren 13 büyük üyesiyle dalın çatı kuruluşu olan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), Nisan ayı ve Ocak-Nisan periyoduna ilişkin üretim ve ihracat adetleri ile pazar bilgilerini açıkladı.

Buna nazaran, araba üretimi birebir ayda yüzde 15,9 düşüşle 74 bin 727 adetten 62 bin 837 adete indi.

Otomotiv pazarı yüzde 3,1 düşüşle 62 bin 562 adet olurken, araba pazarı yüzde 5,8 düşüşle 45 bin 564 adet olarak belirlendi.

Yılın birinci dört ayında toplam otomotiv üretimi bundan evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 9 azalarak 409 bin 903 adet, araba üretimi yüzde 20 azalarak 229 bin 200 adet olarak gerçekleşti. Traktör üretimiyle birlikte toplam üretim ise 426 bin 617 adedi buldu. bu vakitte, otomotiv endüstrisinin kapasite kullanım oranı yüzde 64 olarak gerçekleşti. Araç kümesi bazında kapasite kullanım oranları ise yavaşça araçlarda (otomobil + yavaşça ticari araç) yüzde 63, kamyon kümesinde yüzde 90, otobüs-midibüs kümesinde yüzde 28, traktörde ise yüzde 63 olarak gerçekleşti.

Ağır ticari araç üretimindeki artış sürüyor

Ocak-Nisan devrinde ticari araç üretimi bundan evvelki yılın birebir periyoduna bakılırsa yüzde 11 artış gösterdi. bu vakitte, ağır ticari araç kümesinde üretim yüzde 22 artarken, yavaşça ticari araç kümesinde üretim yüzde 10 oranında arttı. Tıpkı devirde, yük ve yolcu taşıyan ticari araç üretimi 180 bin 703, traktör üretimi de 16 bin 714 adet olarak gerçekleşti. Pazara bakıldığında ise, Ocak-Nisan periyodunda bundan evvelki yılın tıpkı devrine kıyasla ticari araç pazarı yüzde 9, yavaşça ticari araç pazarı yüzde 10 ve ağır ticari araç pazarı yüzde 5 oranında azaldı.

Toplam pazar 222 bin 574 adet seviyesinde gerçekleşti

Ocak-Nisan devrinde toplam pazar geçen yıla göre yüzde 18 oranında azalarak 222 bin 574 adet seviyesinde gerçekleşti. bu vakitte araba pazarı ise yüzde 21 oranında daraldı ve 162 bin 398 adet oldu. Son 10 yıllık ortalamalar dikkate alındığında, 2021 Ocak-Nisan periyodunda toplam pazar yüzde 1, araba pazarı da yüzde 1, ağır ticari araç pazarı yüzde 4 artarken, yavaşça ticari araç pazarı paralel düzeyde gerçekleşti. bu vakitte, araba satışlarındaki yerli araç hissesi yüzde 38 olurken, yavaşça ticari araç pazarında yerli araç hissesi yüzde 59 olarak gerçekleşti.

Yılın birinci dört ayını kapsayan devirde otomotiv ihracatı geçtiğimiz yılın birebir periyoduna nazaran adet bazında yüzde 11 azalarak 301 bin 722 adet olarak gerçekleşti. Araba ihracatı ise yüzde 21 oranında azalarak 167 bin 795 adet oldu. Birebir periyotta, ticari araç ihracatı yüzde 5, traktör ihracatı da yüzde 22 artarak 6 bin 56 adet olarak kayıtlara geçti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) datalarına bakılırsa, otomotiv sanayi ihracatı Ocak-Nisan devrinde toplam ihracattan aldığı yüzde 12,2 hisse ile sektörel ihracat sıralamasında ikinci sırada yer aldı.

Toplam otomotiv ihracatı Euro bazında ise yüzde 8 arttı

Ocak-Nisan devrinde bundan evvelki yılın tıpkı periyoduna göre toplam otomotiv ihracatı dolar bazında paralel düzeyde gerçekleşirken, Euro bazında ise yüzde 8 arttı. bu vakitte, toplam otomotiv ihracatı 10,3 milyar dolar olurken, araba ihracatı yüzde 19 azalarak 2,9 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Euro bazında araba ihracatı ise yüzde 12 azalarak 2,6 milyar Euro oldu. Ocak-Nisan periyodunda dolar bazında ana sanayi ihracatı yüzde 6 oranında azalırken, tedarik sanayi ihracatı ise yüzde 9 oranında arttı.

foreks.com