OSD: Birinci çeyrekte üretim ve ihracat azaldı

Smug

Active member
Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2022 yılının birinci çeyrek bilgilerini deklare etti. Bu kapsamda Ocak-Mart devrinde toplam üretim, bundan evvelki yılın birebir periyoduna göre yüzde 12,4 azalarak 302 bin 730 adet, araba üretimi ise yüzde 21,5 azalarak 166 bin 363 adet oldu.

Traktör üretimiyle birlikte ise toplam üretim 315 bin 406 adet olarak gerçekleşti. Ticari araç kümesinde 2022 yılı Ocak-Mart devrinde toplam üretim yüzde 2 düzeyinde artarken, bu oran ağır ticari araçlarda yüzde 28 oldu, yavaşça ticari araç üretiminde ise yüzde 0,3 oranında düşüş yaşandı. Tıpkı periyotta, toplam otomotiv ihracatı ise bundan evvelki yıla nazaran adet bazında yüzde 14 oranında azalarak 225 bin 550 adet olarak gerçekleşti. Araba ihracatı da yüzde 20 oranında azalarak 124 bin 599 adet oldu. Otomotiv pazarına bakıldığında ise bu yılın birinci çeyreğinde geçtiğimiz yılın birebir devrine nazaran yüzde 22,6 oranında daralma yaşandı ve toplam pazar 160 bin 16 adet olarak gerçekleşti.

Türkiye otomotiv sanayiine istikamet veren 13 büyük üyesiyle kesimin çatı kuruluşu olan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2022 yılı Ocak-Mart periyoduna ilişkin üretim, ihracat adetleri ile pazar datalarını deklare etti. Bu kapsamda birinci çeyrekte toplam taşıt araçları üretimi, bundan evvelki yılın birebir devrine göre yüzde 12,4 azalarak 302 bin 730 adet, araba üretimi ise yüzde 21,5 azalarak 166 bin 363 adet oldu. Traktör üretimiyle birlikte ise toplam üretim 315 bin 406 adet olarak gerçekleşti.

Ocak-Mart devrinde otomotiv endüstrisinin toplam kapasite kullanım oranı yüzde 63 oldu. Araç kümesi bazında ise; yavaşça araçlarda (otomobil + yavaşça ticari araç) yüzde 62, kamyon kümesinde yüzde 91, otobüs-midibüs kümesinde yüzde 12 ve traktörde de yüzde 63 düzeyinde kapasite kullanması gerçekleşti. Aylık bazda bilgilere bakıldığında, otomotiv endüstrisinin Mart ayı üretimi geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 13,7 azalarak 106 bin 575 adet olurken, birebir periyotta araba üretimi yüzde 23,9 azalarak 57 bin 41 adede geriledi.

Ağır ticari üretimi arttı

2022 yılı Ocak-Mart devrinde ticari araç üretimi, bundan evvelki yılın birebir periyoduna göre yüzde 2 düzeyinde arttı. Bu oran ağır ticari araçlarda yüzde 28 oldu, yavaşça ticari araç üretiminde ise yüzde 0,3 oranında düşüş yaşandı. Bu yılın birinci çeyreğinde bundan evvelki yılın birebir periyoduna göre ağır ticari araç pazarı yüzde 1, kamyon pazarı yüzde 2, otobüs pazarı da yüzde 14 oranında azaldı. Midibüs pazarı ise yüzde 52 oranında artış gösterdi.

Toplam pazar: 160 bin adet

Türkiye otomotiv pazarı, 2022 yılının birinci çeyreğinde geçtiğimiz yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 23 oranında daraldı ve pazar 160 bin 16 adet olarak gerçekleşti. bu vakitte, araba pazarı ise yüzde 25 oranında azaldı ve 116 bin 834 adet düzeyine ulaştı. Son 10 yıllık ortalamalar dikkate alındığında, Ocak-Mart periyodunda toplam pazar yüzde 4, araba pazarı ise yüzde 4, ağır ticari araç pazarı yüzde 9 oranlarında artarken, yavaşça ticari araç pazarı paralel düzeyde gerçekleşti. İç pazarda yerli araç hisselerine bakıldığında; 2022 yılı Ocak-Mart devrinde geçen yılın tıpkı devrine nazaran araba pazarında yerli araç hissesi yüzde 36 olarak gerçekleşirken, yavaşça ticari araç pazarında yerli araç hissesi yüzde 60 oldu. Yalnızca Mart ayındaki toplam pazar ise bundan evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 32’lik düşüşle 68 bin 245 olarak gerçekleşti.

Traktör ihracatı yüzde 30 arttı

Yılın birinci çeyreğinde, toplam taşıt araçları ihracatı bundan evvelki yılın birebir devrine göre adet bazında yüzde 14 azalarak, 225 bin 550 adet olarak gerçekleşti. bu vakitte, araba ihracatı yüzde 20 oranında azalarak 124 bin 599 adet olurken, ticari araç ihracatı ise yüzde 4 oranında azaldı. Traktör ihracatı ise 2021 yılına göre yüzde 30 artarak, 4 bin 694 adet olarak gerçekleşti.

Birinci çeyrekte 7,6 milyar dolarlık ihracat

2022 yılı Ocak-Mart periyodunda bundan evvelki yılın birebir devrine nazaran, toplam otomotiv ihracatı Dolar bazında yüzde 3 azaldı, Euro bazında ise geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 4 oranında artış gösterdi. bu vakitte, toplam otomotiv ihracatı 7,6 milyar Dolar olarak gerçekleşirken, araba ihracatı yüzde 21 azalarak 2,1 milyar Dolar oldu. Euro bazında araba ihracatı ise yüzde 16 azaldı ve 1,9 milyar Euro düzeyinde gerçekleşti.

foreks.com