Olimpiyat şampiyonu ulusal boksör Busenaz, hazırlıklara tenisle başlayacak

Sarr

Active member
Bayan Boks Ulusal Ekibi Teknik Yöneticisi Cahit Süme, AA muhabirine, olimpiyatların akabinde çalışmalara çabucak hemen başlamadıklarını, önlerindeki dünya şampiyonasının tarihinin ve yerinin netleşmesini beklediklerini, bu gelişmelerin hazırlıklarda belirleyici olacağını tabir etti.

birinci vakit içinderda tenisle çalışmalarına başlayacaklarını belirten Süme, “Özellikle tenisi boksla fazlaca bağdaştırıyoruz. Öteki farklı spor aktiviteleri ile bokstan uzak formumuzu belirli bir düzeyde tutmak istiyoruz.” dedi.

Süme, aralık ayında dünya şampiyonasının yapılmasının planlandığına işaret ederek, “Şampiyonanın, Türkiye’de yapılması durumu var. Busenaz da tertibin Türkiye’de gerçekleşmesi halinde katılmayı fazlaca istiyor. Bu netleşince çalışma programımızı ona bakılırsa düzenleyeceğiz.” diye konuştu.

Maksatlarının 3 olimpiyat madalyasını ülkeye getirmek olduğunu vurgulayan Süme, şöyleki devam etti:

“Bizim için asıl amaç, Paris’te gerçekleştirilecek olimpiyat olacak. Hepimiz bir olimpiyat madalyasına daha inanacağız. Daima bir arada altın madalya için uğraş vereceğiz. 2024 yılında altın madalya alalım, daha sonra 2028 yılındaki olimpiyatlara bakacağız. Busenaz, daha 22 yaşında bir atlet. niye 3 olimpiyata katılmasın, altın madalyalar almasın? 41 yaşına kadar bayanlar boks yapabiliyor. En değerli şey atletin, antrenörün moralidir. Ona yardımcı olmak, imkan sağlamaktır. Bunun üzere şeyler olduktan daha sonra, atlet severek yaptıktan daha sonra muvaffakiyet da gelir.”

Süme, Busenaz’ın severek boks yaptığına da dikkati çekerek, “Ona, ‘en sevdiğin yer neresi?’ desen, ‘ringin içi’ der. Zira orası başka dünya. İnsan zevk aldığı yerde başarılı olur. Türkiye’nin olimpiyat madalyası muhtaçlığı var. Ülkemizde 13 madalya az. 85 milyon nüfus, 45 milyon genç var. Daha fazla madalya alabiliriz.” yorumunda bulundu.

– “Karadeniz dalgası üzere hırçın”

Trabzon beşerinin inatçı bir yapısı olduğunu belirten Süme, “Tuttuğunu bırakmayan, çabayı sonuna kadar kovalayan sportmenler var. Kaybetse dahi sonuna kadar pes etmeyen bir yapıdalar. Karadeniz dalgası üzere hırçın, tepelerdeki dağları üzere keskin diye tanım edebiliriz.” dedi.

Süme, burada antrenörlerin de büyük hissesinin bulunduğunu vurgulayarak, “Trabzon’da antrenör olarak bu işi yapan beşerler fazla sayıda, yetenekli antrenörler var. Atletleri yetiştiren bilgili, tecrübeli, alt yapıyı, temel tekniği atlet üzerine güzel oturtan bir antrenör grubu var. Bundan dolayı epeyce şanslı.” diye konuştu.

– Şampiyonluktan daha sonra boksa ilgi arttı

Süme, Busenaz’ın muvaffakiyetinden daha sonra fazlaca sayıda bildiri aldığını anlatarak, kelamlarını şu biçimde sürdürdü.

“O kadar epeyce bildiri geliyor ki ‘bende çocuğumu boksör yapacağım’, ‘Busenaz üzere yapacağım’ diye. ‘Çocuğumun elleri büyük, epey yeterli yumruk atıyor’ diyenler de var. Benim bu biçimde şahsen vaktim yok. Bir de epey yoruldum. Elimde 2, 3 erkek atlet var. Alt yapıdan yenidendan bu işler, meşakkatli işler. Şayet olimpiyat, dünya şampiyonluğu düşünüyorsanız epey atlet ile ilgilenemiyorsunuz. 2, 3, 4 tane atletle ilgilenmen gerekiyor. Mevcut sporcularımla gidebildiğim yere kadar gideceğim.”

Busenaz Sürmeneli’nin de bu mevzuda diyaloglar yaşadığını söz eden Süme, “Bir gün taksici durdurmuş, ‘ben de kızımı senin üzere boksör yapacağım’ demiş. Şampiyonlukların o spora ilgiyi arttırması doğal. Okçulukta da tıpkı şey oldu. Taha, İstek üzere Busenaz’ın da güzel model oluşturduğunu düşünüyorum. Bilhassa bayan sportmenlerin üzerinde fazlaca artısı oldu.” tabirlerini kullandı.