Oksijen deposu Kümbet Yaylası

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Dereli ilçesi hudutlarında 1650 ve 1800 rakım içindeki Kümbet Yaylası, Giresun’un değerli turizm destinasyonlarının başında geliyor. Ormanların verdiği huzuru yaşamak isteyen doğaseverler yaz ve kış aylarında yaylayı ziyaret ediyor.

Denetimli olağanlaşma sürecinde ilginin daha da arttığı Kümbet Yaylası, kentlerde bunalanların tercihleri içinde yer alıyor. Uçsuz bucaksız ladin ve çam ormanları ziyaretçileri kucaklıyor.

Doğaseverler ayrıyeten 5 kilometre aradaki Koçkayası ve Aymaç Tabiat Parklarını da gezme imkanına sahip oluyor. Dereli Kaymakamı Murat Atıcı, AA muhabirine, oksijen deposu Kümbet Yaylası’na ilginin fazla olduğunu söylemiş oldu.

Kovid-19 ile çaba kapsamında bir müddetdir cumartesi günleri uygulanan kısıtlamanın kaldırılmasıyla ilginin daha da arttığını söz eden Atıcı, ziyaretçilerin yaylaya doğayı yaşayabilmek için çoklukla günübirlik geldiğini aktardı.

Atıcı, insanların kent merkezlerinden çok yaylaya çıkmayı tercih ettiğini belirterek, “Bu da yayla turizminin artmasına niye oluyor. Bilhassa pandemi şartlarında fiziki uzaklık kurallarına uyacak geniş alanlar olduğu için vatandaşlar yaylaya çıkmayı tercih ediyorlar. Yaz için tüm önlemlerimizi aldık, daha ağır turist ilgisi bekliyoruz.” dedi.

İlerleyen devirlerde pazar günlerindeki kısıtlamanın da kaldırılması durumunda fazlaca daha ağır talep olacağını değerlendirdiklerini lisana getiren Atıcı, “Kümbet Yaylası, Ordu-Giresun Havalimanı’na 1,5 saat uzaklıkta. Tüm vatandaşlarımızı buraya davet ediyoruz.” diye konuştu.

Kümbet Yaylası’na 5 kilometre aralıkta bulunan Koçkayası Tabiat Parkı’ndaki otelin işletme müdürü Orhan Anıl Kılınç ise geçmiş senelera bakılırsa turizm konaklama tercihlerinde değişkenlik olduğunu söylemiş oldu.

Son vakit içinderda Kovid-19 salgınının tesiriyle bungalov tipi konaklamaların ön plana çıktığına dikkati çeken Kılınç şu değerlendirmede bulundu:

“Kış aylarında bungalov konutlarımızda yüzde 80’lik bir doluluk geçirdik. Bunun neticelerinda da yeni bungalov meskenler inşa ettik, temmuz ayında hizmete açmayı planlıyoruz. Hatta temmuz, ağustos ve eylül periyotlarında bungalov konutlarda yüzde 100’lük doluluk bekliyoruz.”

İnsanların bu vakitte tatil muhtaçlığı olduğunu lisana getiren Kılınç, temmuzdan beklentilerinin yüksek olduğunu ve hazırlıklarını da bu tarafta yaptıklarını kelamlarına ekledi.

Ailesi ile İstanbul’dan gelen Esma Yıldırım da Kümbet Yaylası’nı ziyaret etti. Tatil maksatlı yaylaya geldiklerini belirten Yıldırım doğayı hayli sevdiğini lisana getirdi. Yıldırım kendisinin Ispartalı, eşinin Giresunlu olduğunu lakin İstanbul’da yaşadıklarını anlattı.

“Burası epeyce hoş, yeşilliği bol, oksijeni bol, daha ne olacak?” tabirini kullanan Yıldırım, “Kümbet Yaylası, Alpleri aratmıyor. Şu anda karı seyrediyorum, yeşilliği seyrediyorum, çamları seyrediyorum, çiçekleri görüyorum.

İstanbul’dan buraya geldik, rahatladık, ilaçları bıraktık. Buranın havası bana fazlaca uygun geliyor.” dedi.