Özgür Özel: Hemen Soylu hakkında soruşturma komitesi kurulmalı

Vitra

New member
Özgür Özel: Hemen Soylu hakkında soruşturma komitesi kurulmalı Organize hata örgütü önderi Sedat Peker, bu sabah yayınladığı son görüntüde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eski AKP milletvekili Metin Külünk ve Doğan Medya Grubu’nun Demirören Holding’e satışı ile ilgili yeni tezler ileri sürdü.

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, Peker’in Soylu ile ilgili yeni savlarının akabinde, toplumsal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Acilen TBMM’de bir araştırma komitesi ve Süleyman Soylu hakkında bir soruşturma komitesi kurulması davetimizi bir dahaliyoruz. Demokrasilerde bu argümanlar hakkında üç maymunu oynayarak iktidarınızı sürdüremezsiniz! Bu rejim krizinden, bu ahlak krizinden öteki türlü çıkamazsınız!”

Peker’in savları

Peker, yayınladığı 9. görüntüde; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Sedat Peker’den ayda 10 bin dolar maaş alan siyasetçi var” kelamlarına karşılık verdi. Peker, “10 bin dolar da palavra, evrak yok, dekont yok. Fakat daha büyüklerini yolladım, çanta çanta” dedi.

‘Arabasına para koyardım’

Eski AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün, yeğeni Ömer Külünk’ün tefeciler tarafınca alınan yeri için ortaya girmesini talep ettiğini öne süren Peker, “kaç para ise ben vereyim” söylemiş olduğini argüman etti. Peker, “Tapuyu aldık, verdik. Biz para verdik mi bu biçimde veririz” dedi. Peker, “Almanya’daki o dernekler var ya, onlara rica ederdi, ‘para yollar mısın’ diye, el altından onlara para yollardım. Fakat o denli her ay giden 10 bin yok, seçim vakti geldiğinde otomobiline para koyardım” dedi.

SBK argümanı

Organize hata örgütü başkanı Sedat Peker, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, SBK Holding’in sahibi iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’a, “Senin hakkında tahkikat yapıldı, yurt dışına çık, yukarının haberi var” söylemiş olduğini tez etti. Peker, “Yukarısı da Tayyip Ağabey” dedi.

Demirören tezi

Peker ayrıyeten, Demirören ailesinin; Doğan Medya kümesinin satışı için Ziraat Bankası’ndan 750 milyon dolar kredi çektiğini ve hiç ödeme yapmadığını da öne sürdü.

‘Bir tepsi baklavanın peşine düşenler’

Demirören Holding’in Ziraat Bankası’na olan kredi borcunu ödemediği argümanının akabinde CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç ise toplumsal medya bildirisinde şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bir reaksiyon baklavanın peşine düşenleri; gariplerin rızkını yiyen çetelerin, 128 milyar doları tüketenlerin, banka kredilerini ödemeyenlerin peşine düşmeye davet ediyoruz. Çok şükür veremeyeceğimiz hiç bir hesap yok. Fakat cumhur-mafya ittifakından ses yok.”

CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba ise paylaşımında “Traktörlerine haciz konan çiftçilerin, KYK borçlusu işsiz gençlerin borçları derhal silinsin” daveti yaptı.

‘Banka ve müşteri sırrı’

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, toplumsal medya paylaşımında 10 Haziran 2020 tarihinde, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’ne, Demirören Medya Grubu’nun Doğan Medya Grubu’nu satın alırken kullanılan kredi ölçüsünü sorduğunu anımsattı. Hakverdi’nin paylaştığı müracaatta, kredinin taksitlerinin ödenip ödenmediğinin de sorulduğu görüldü. Hakverdi’nin paylaşımına göre, Ziraat Bankası, 16 Haziran 2020’de, Hakverdi’nin sorularına, “banka ve müşteri sırrı olduğu” sebebi öne sürülerek karşılık vermedi.