ÖZEL – Hull City’nin yeni umudu! Acun Ilıcalı damgası, Şota deklare etti

Sarr

Active member
NEVSAL ELEVLİ

Acun Ilıcalı’nın İngiltere’de Hull City kulübünü satın alması daha sonrası, kentte büyük bir heyecan var. Hull City kulüp taraftarları ve kent sakinleri Milliyet’e konuştu.

Hull City futbol kulübü taraftarları Acun Ilıcalı’nın kulübü satın almasından çok keyifli. Taraftarlar bundan evvelki sahibinin kulübe hiç yatırım yapmadığını belirterek, “Kulüp çökmek üzereydi, hiç bir zevki ve heyecanı kalmamıştı. Maçlara gitmez olduk. Stadyum maçlarda neredeyse boştu” tabirlerini kullanıyor. Maçların neredeyse taraftarsız izlendiğini belirten Hull City sevenleri artık yeni bir umut peşinde. Acun Ilıcalı’nın kulübü satın almasının 2008’den beri en hoş haber olduğunu belirterek şöyleki konuştular: “Kulübe fazlaca hoş şeyler katacağından eminiz, yetenekli oyuncular gelecek ve kent için de büyük yatırım”.

Eski işverene büyük reaksiyon

Eski sahibinin, kulübün ‘Hull City AFC’ olan resmi ismini değiştirmek istediğini belirten taraftarlar buna epeyce kızdıklarını tabir ederek, “senelerın ismini değiştirmeyi düşünmek de ne demektir” diye şikayette bulundular. Kulübün eski sahibi Assem Allam, ismin ‘Hull Tigers’ olarak değiştirilmesi için İngiltere Futbol Federasyonuna müracaatta bulunmuş, taraftarlar ise bu duruma büyük reaksiyon göstermişti. Müracaat federasyon tarafınca reddedilmişti.

İngiltere’nin en esaslı ve eski kulüplerinden olduklarını söz eden taraftarlar, “Hull City İngiltere’nin en esaslı kadrolarından biri. 1904’te kuruldu, ayrıyeten epeyce sadık taraftara sahip. Lakin son senelerda hiç bir yatırım yapılmadı ve biz de kızgınlığımızdan maçlara gitmedik” diye yakındı.

Bu ortada toplumsal medyada da taraftar sayısının inanılmaz arttığı ve paylaşımların Türk bayrakları ile donatıldığı açıklandı. Kulübün basın danışmanı Daniel Briggs de, Acun Ilıcalı’nın kulübü almasından duyduğu memnunluğu lisana getirdi. Daniel taraftarların da epey keyifli olduğunu belirterek, Acun’u sevmelerinin bir öbür niçininin ise onun ‘sıfırdan yükselmesi’ olduğunu söylemiş oldu. Daniel, “Takım, kulübün sahibi ve menajerinin değişmesini nasıl karşıladı? Birden fazla Grant McCann’e çok yakındı?” sorusuna ise “Değişiklik onları da keyifli etti” karşılığını verdi.

İşte taraftar görüşleri

Mark Carter (Kafe sahibi ve organizatör): “2008’den bu yana aldığımız en hoş haber. Bölge için de epeyce güzel olacak, yatırım açısından. Üstelik kaliteli ve yetenekli oyuncuları getireceğinden eminim, kendisi de bizim üzere sıfırdan başlamış ve ufku geniş biri.
İan (Market sahibi): “Taraftarlar yani bizler epeyce memnunuz. En azından biliyoruz ki yeni sahibi kadroya ve kulübe büyük yatırım yapacak ve kulübü özlediğimiz Premier Lig’e çıkartıp kalıcılığını sağlayacak. Hepimiz için bir umut oldu. Eski Hull City’nin ayaklanacağını düşünmek bile mükemmel bir duygu”.
Jenn; kafe çalışanı: “Eskiden maç günleri epey kalabalık ve heyecanlı olurdu. Evimden izlerdim, son senelerda stat neredeyse boştu. Sahibi değiştikten daha sonraki maçlarda bir daha eski şenliğine kavuşur üzere. Umarım grubu da Premier Lig’e çıkartır”.
Paul O’neill (Taksi firması sahibi): “senelerdır Hull City taraftarıyım, son senelerda maçlara gitmez oldum. Çünki bizi hayli hayal kırıklığına uğrattılar. Ekip eski sahibinin hiç yatırım yapmamasından bu hale düştü. Artık bir umudumuz var. Hull City’nin Premier Lig’e çıkacağına ve kalıcı olacağını umuyoruz ve inanıyoruz”.
Steven; (Taksi şöförü): “Çok memnunum. Son 2 maça gittim. Evvelce hiçbir maçı kaçırmazdım. Eski heyecanım güya yerine geldi. Tabi 2022 ve 2023 bir geçiş mühleti olacak. Bir yıl ortasında Acun’un ve Shota’nın Hull City’yi epey hoş bir noktaya getireceğine inanıyorum.”

‘Bu kadroda potansiyel var’

Türkiye’nin fazlaca yakından tanıdığı ve ekibin yeni teknik yöneticisi olan Şota Arveladze ile de bir görüşme gerçekleştirdik.

Acun’u uzun vakittir mı tanıyorsunuz?

– “Evet. Uzun vakittir tanıyorum.”

Hull City İngiltere’nin en esaslı kulüplerinden biri ve 1904 yılında kuruldu. Taraftarlar bu biçimdesine esaslı bir kulübün Premier Lig’de olmasını istiyor. Nasıl bir yol izlenmeli? Hull City’de bir tarih yazılabilir mi?

– “Tabii ki taraftarlar kadrosu Premier Lig’de görmek istiyor. Biz de her gün külübü üstlere çıkarabilmek için bir şeyler yapıyoruz ve bunu düşünüyoruz. Oyuncular hoş maç çıkartıyorlar. Potansiyel var. Yaratıcı, genç ve yetenekli oyuncular. Daha yeni başladık. Futbolcular ellerinden geleni yapmaya çaba ediyorlar. Hoş şeyler yapabileceğimize inanıyorum. Şu anda Championship’deyiz (2.Lig) ve buna konsantre olmalıyız. Şunu söyleyebilirim kulüp için elimden geleni yapacağım.”

Hull City’de 2022-23 dönemi için önemli bir beklenti oluştu. Bu dönem daha hayli geçiş süreci üzere olacak. Hull City’nin transfer siyaseti nasıl işleyecek?

– “Aldığımız oyuncuların bizi daha kuvvetli yapacağına inanıyoruz. çabucak hemen yeni başladık. Oyuncular da ellerinden geleni yapıyorlar. bakılırsaceğiz.”

Ada futbolunda oynadınız; Rangers’da. Burada oynarken öğrendiğiniz dersler var mıydı, Hull City de kullananabileceğiniz?

– “En hoşu İskoç İngilizcesini öğendim. Orada olduğum vakti da fazlaca sevmiştim. Farklı bir deneyim, farklı bir kültür, elbet sizi daha kuvvetli yapar. Taraftarlar kadrolarını hiç yalnız bırakmıyorlardı. Stadyum doluydu her maçta. Eminim herkes İngiltere’de olmak ister, futbolun yeri burası. Şu anda İngiltere’de olduğum için de memnunum. Bana bu imkanı verenlere teşekkür ederim.”