ÖZEL – Ceyhun Cabadak: “Manisa’ya Üstün Lig rozetini getireceğiz”

Sarr

Active member
BERKE MANKIR – RÖPORTAJ

Ankara’da düzenlenen Federasyon Kupası’nda şampiyonluk ipini göğüsleyen ve taraflı tarafsız her insanın beğenisini kazanan Türkiye Basketbol Ligi takımlarından Manisa Büyükşehir Belediyespor’da Başantrenörü Ceyhun Cabadak, kupaya uzanan serüveni anlattı ve yeni dönem öncesi ekibin son durumuyla ilgili yaptığımız röportajda Milliyet Ege’ye bilgi verdi. Cabadak, “Oyuncularımla gurur duyuyorum. Çok yeterli uğraş ettikleri turnuvanın sonunda Manisa’ya bir muvaffakiyet kazandırdık. Artık ki amacımız kenti Muhteşem Lig arenasında temsil etmek. Bunu başaracağımıza da kalpten inanıyoruz” halinde konuştu.

-Manisa BŞB’nin Federasyon Kupası’nda zafere giden seyahatini bir de sizden dinlemek isteriz. Neler söylersiniz?

Basketbolda Erkekler Federasyon Kupası her dönem başında düzenlenen bir tertip. 16 grubun iştirak gösterdiği ve resmi karşılaşmaların oynandığı bir arena. Hazırlık devrinin akabinde ekipler birinci resmi maçlarını bu kupada oynuyor. Biz de tıpkı rakiplerimiz üzere kupaya ehemmiyet verdik. Zira yeni basketbol dönemi başlamadan kendimizi test ettik, kadromuzun son halini gördük. Hoş bir provaydı bizim için. Yaz kamplarımızdaki idmanlarımızda düzgün çalışarak kendimizi daima geliştirdik. Sadece final maçında değil başka maçlarda da grubum ortaya dayanılmaz bir performans koydu. Sonuçta şampiyon olduk. Birinci düdükten son düdüğe kadar kupayı ne kadar istediğimizi hissettiğimizi düşünüyorum. Grubumu kutluyorum ve onlarla gurur duyuyorum. Hazırlık sürecini kupayla tamamlamak bize öz itimat kazandırdı. Artık bu turnuvayı geride bırakıp lige yönelmemiz gerekiyor. Temellerini 5 sene evvel attığımız grubumuzla adımlarımızı sağlam basıyoruz. Her sene maksadımızı bir üst noktaya taşıyıp bu noktaya kadar ulaştık. Şimdiki gayemiz Manisa’yı Muhteşem Lig’de temsil etmek.

-Antrenör gözüyle baktığımızda kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

Kupamıza kavuştuğumuzda hayli yeterli hisler yaşadım, epey memnun oldum. Oyuncularımla emeğimizin karşılığını aldığımız için sevinçliyim. Kulübümüze, kentimize, armamıza yaraşır bir biçimde çaba sergiledik. Gerçek hayata artık başlıyoruz. Her şeyimizle lige konsantre durumdayız. Daha evvel de belirttiğim üzere, maksadımız katiyetle Muhteşem Lig’e yükselmek. Beni tek üzen nokta, Mustafa Baki’nin çaba esnasında şanssız bir sakatlık yaşamasıydı. Mustafa, 6-8 hafta ortamızda olamayacak. Bizim için değerli bir kayıp. Ancak kadro arkadaşları onun eksikliğini hissettirmeyecektir.

-Hem savunmada hem hamlede sayı ortalamalarınız çok itimat verici. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Rakip potaya olabildiğince üst perdede sayı göndermeyi hedef edindik. Yaptığımız baskılı savunma ile rakiplerimize kolay atış talihi tanımadık. Kenar idaresi olarak oyuncularıma verdiğimiz direktifler kusursuz uygulandı. Oyun sadakatimiz bizi muvaffakiyete taşıdı. Herkes üzerine düşen sorumluluğu eksiksiz olarak yerine getirdi. Bunu da alana yansıttık.

-Her maç farklı bir isim yıldızlaştı. Büyük resme baktığımızda kadro olma olgusunun bir göstergesi diyebilir miyiz?

Rahat bir biçimde diyebiliriz. Arka arda kıymet düzeyi yüksek maçlar oynamak hiç kolay değil. Müddetleri kendi içimizde paylaştık yıpranmayalım diye. Rotasyonu geniş tutuyoruz. Oyuncu kümemiz da revizyona uygun olunca bu durum bize avantaj sağladı. Turnuvada yarışan öteki gruplara nazaran son topa kadar daha canlı kaldık.

-Peki transferleri yaparken oyuncu portföyünüzü neye bakılırsa belirlediniz?

Bu ligde dördüncü dönemimize giriyoruz. ötürüsıyla ligi tanıyoruz. Edindiğimiz deneyimler ışığında bünyemizde karakteri düzgün atletleri barındırıyoruz. Transfer devrinde istediğimiz transferlerin birçoğunu ekibimize kazandırdık. Hem yetenek tıpkı vakitte karakter değerli. Kadro arkadaşlığı da değer verdiğimiz kriterlerden. Yani tek başına yetenek bizim için bir mana tabir etmiyor.

-Manisa kentinin basketbola yaklaşımına ne diyorsunuz?

Çok düzgün. Türk basketbolunun gelişmesi için elverişli bir kent. Coronavirüs niçiniyle taraftarlarımızdan bir müddet uzak kaldık. Pandemi daha sonrası birinci sefer yüzde elli seyirciyle oynayacağız. Kentimize heyecan katacak bir ekip kurduk. Eminim bizi takip eden hayli kişi olacaktır.

Start 4 Ekim’de

Manisa Büyükşehir Belediyespor, Türkiye Basketbol Ligi’nin birinci haftasında 4 Ekim Pazar günü deplasmanda Sigortam.net ile karşılaşacak. Dev adamlar, çalışmalarına orta vermeden devam ediyor. Kuvvetli geçen Federasyon Kupası’nın akabinde büsbütün lige odaklanan Manisa temsilcisi, dönem sonu gülen taraf olmak istiyor.