ÖZEL – Altay Teknik Yöneticisi Mustafa Denizli’den mukavele açıklaması!

Sarr

Active member
BİLAL MEŞE – RÖPORTAJ / FOTOĞRAF: HÜSEYİN YAVUZ

Üç büyük ekibi şampiyonluğa taşıyan tek teknik yönetici unvanını elinde bulunduran Denizli, Altay’ın Muhteşem Lig’e çıkmasının akabinde yaşadığı sevinci, “Futbol mesleğimin en memnun anları” olarak tanım etti.

1987-1992; Galatasaray… 1 Muhteşem Lig Şampiyonluğu… 1 Türkiye Kupası… 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası… 1989 Şampiyon Kulüpler Kupası yarı final… 1992 UEFA Kupa Galipleri çeyrek final…
2002; Fenerbahçe… 1 Üstün Lig şampiyonluğu… 2008-2010 Üstün Lig şampiyonluğu… 1 de Türkiye Kupası…
1996-2000 A Ulusal Grubu; Avrupa Şampiyonası’na iştirak ve çeyrek final başarısı…
Ve 2021… Altay 1. Lig şampiyonluğu…
Mesleğe bakar mısınız?
Avrupa kulvarı bir kenara, Türk futbolunun üç büyük ekibini çalıştıracaksınız, üçünü de şampiyon yapacaksınız…
Bu bir birincidir…
Bu bir rekordur…
bu biçimde bir rekoru kıracak fotoğraf çıkar mı?
Valla bence epey güç…
‘Niye?’ derseniz…
Haydi şampiyon yapmayı bir kenara bırakalım, üç esaslı büyük kadrosu çalıştırma talihi bulmak bile fazlaca zordur.
Gittiği her yerde iz bırakan, başarılara kanat çırpan “Büyük Mustafa” için Altay’ın manası fazlaca büyüktü…
Diğer bir deyişle, baba ocağıydı Altay…
Tam tamına 15 yıl formasını giydi, kaptanlığını yaptı.
Ne tesadüftür ki, Denizli, Galatasaray’a geldiğinde tıpkı dönem Altay küme düştü! Lakin Mustafa Denizli’nin kalbinin bir köşesinde sürekli Altay vardı.
Gururlu koca bir idealin
Onuru, namusu hepsinin
İzmir’in parlak yıldızı
Duydular şanımızı
Yüksel ki sen, kararsın ay
Kuvvetinle kudretinle şen

Altay sevil koş atıl oyna
Semalarda, semalarda parılda
İzmir’in parlak yıldızı
Duydular şanımızı
Yüksel ki sen, kararsın ay
Kuvvetinle kudretinle şen
Elif Lam Te Elif Ye
ALTAY ALTAY ALTAY
Altay’ın Harika Lig’e çıktığı maçtan daha sonra soyunma odalarında esaslı kulübün üstteki marşı stadın koridorlarında yankılanırken, Mustafa Denizli hem marşa eşlik etti, birebir vakitte duygusal anlar yaşadı, gözyaşlarına mani olamadı.
Bu anları gelin, Mustafa Denizli’den dinleyelim:
“O, Altay’ın kendine mahsus tarihinde olan hayli pahalı bir marştır. ötürüsıyla her muvaffakiyetten, her galibiyetten daha sonra bütün kadronun soyunma odasında samimiyetle söylemiş olduği bir marştır. Bu marşı yıllardır söyleyen bir insan olarak benim katılmamam mümkün değil. Futbol mesleğimin en memnun anları diyebilir miyiz? Onlardan biri diyebiliriz. Zira bu meslekte ülke için de büyük topluluklar için de söylemiş olduğimiz zafer müzikleri oldu. Buradaki tek bilhassa senelerca kaptanlığını yaptığım ve an itibariyle de Muhteşem Lig’e yükselmiş bir ekibin söylemiş olduği marş olduğu için ilgi çekti ve duygusallık yarattı. Alışılmış ki benim için de farklı bir histi.”

‘Hiç ihmal etmez’
O denli memnunluğu yaşadığı anlarda, gelen bir telefon kendisi için hayli manalıydı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefonla arayarak tebrik etti. Pekala lakin, Denizli, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ne konuşmuştu?
O anlar için Mustafa Hoca ser verdi, sır vermedi:
“Sayın Cumhurbaşkanımız biroldukca muvaffakiyetten daha sonra aramıştır. Hiç ihmal etmez. Bu fazlaca beğenilen bir andı bizim için. Neler konuştuğumuzu Cumhurbaşkanımıza sorulursa onun paylaşması daha gerçek olur.

Bu büyük coşkunun öncesine; Mustafa Denizli’nin Altay’ın başına geçmesine dönelim. Ne değişti de Denizli öncesi ve daha sonrası bu biçimde bir fark oldu?
“Altay’da ne değişti bunu bilemiyorum. Fakat Altay’ı devamlı takip eden bir insan olarak epey geniş bir takım kurdular. Burada rahat çalışma imkânı kelam konusu değildi. 35 oyunculu bir kadroyu alana yerleştiremezsin. Birinci etapta kadroyu 24’e düşürdüm. Daha rahat çalışma imkanı bulduk. Birden fazla futbolcuyu esasen tanıyordum. Kadronun önünde kıymetli bir handikap vardı. Play-offlarda oynadığımız ekipleri bu dönem hiç mağlup edememişti. Bu ruhsal açıdan sorun yaratabilirdi. Play-offlar öncesi bunu ortadan kaldırmaya çalıştık. Altay’ın tarihinin ne olduğunu onlarla paylaştık. sonrasındasında saha içine tartı verdik. Sonunda da niyetlerimizi gerçekleştirdik.

‘Minnettarım’
“Büyük Mustafa”, Galatasaray’a geldiğinde Altay küme düştü. Bu defa ‘Mustafa Denizli’ grubu Harika Lig’e çıkardı. Nasıl bir his bu?
“Altay’ı Üstün Lig’e çıkarmayı anlatsam hüzünlenirim. Bu his insanların kolay kolay yaşayamayacağı bir his. Ben Altay’dan ayrıldıktan daha sonra Türkiye’nin en büyük kulüplerinde ve ulusal grupta nazaranv yaptım. Lakin bir modülüm oradaydı. O devirde fazlaca hüzünler yaşadım. Altay’ın bir play-off maçına gitmiştik. O gün tahminen de en hüzünlü günümdü. Finalde kaybetmiştik. Şu anki Üstün Lig’e çıkma hissinin da ne olduğunu gördüm. Allah bana bugünleri yaşattığı için minnettarım.”

Kaldığı yerden
Ya bundan daha sonrası… Altay’ın Harika Lig’de kalıcı olması için planlarınızı yaptınız mı?
“Benim oynadığım periyotta Altay üç büyüklerden daha sonra en üst ligde uğraş eden gruptu. Artık de kaldığı yerden devam edecek. Ben muvaffakiyet için plan yapıyorum. Bunları ben mi uygularım, oburu mı uygular bunu bilemem. Fakat şu anda kulübün menfaatine olacak bir rapor sunacağım. Bunu da bir vazife olarak düşündüm. Kulübümün faydasına olacak, gelecekte para kazanılacak oyuncuları tespit etmeye çalışıyorum günlerdir. Uzun bir liste çıkardım. Bunların ne kadarı gerçekleşir bilemiyorum. Ben çalıştığım tüm kulüplerde bu biçimde yaptım. Kendi adıma konuşamam. Kulübüm benimle ilgili kanısını paylaşır, sonucu da ortak veririz. Bu kadro ile bir şey yapılabilir kanısı gerçekleşirse devam edebiliriz. Kulübün bütçesini bilmiyorum. Lider ile oturup her şeyi konuşacağız.”

Bundan daha sonra sıkıntı
2021-22 döneminde İzmir’de nasıl bir Altay olacak?
“Yeni dönemde güzel, düşünüldüğü üzere bir Altay olacak. Bana bakılırsa Üstün Lig’e renk katacak.”
Türk futbolunun 3 büyük kulübü, Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş ile İzmir’in esaslı kulübü Altay’da unutulmaz bir isimsiniz. Türk futbolunun 100 yılı aşan 4 kulübüyle teknik yönetici olarak şampiyon oldunuz. Türk futbolunda bu biçimde ikinci bir isim yok. Bunu nasıl başardınız?
“Ben başarılarımı tek başıma elde etmedim. İdareyle, futbolcularla, taraftarla birlikte başardık. 100 yılı aşan dört kulüpte şampiyonluk yaşamaktan diğer Allah’tan ne isteyebilirim ki… Diğeri bunu yakalar mı bilmiyorum. Fakat sıkıntı olduğunu söyleyebilirim.

‘Kötü niyetli hakem yok’
Mustafa Denizli’ye, ligin en epey tartışılan kahramanlarını, yani hakemleri de sorduk. Lakin o, her insanın bilakis, onların gerisinde durdu.
Denizli şunları söylemiş oldu:
“Hakemlerle bizim kadar uğraşan bir ülke daha yoktur. Türkiye’de hayli uygun hakemler yetişti. Geriye dönüp baktığımız vakit bir, iki isim var. Onlar da şu anda televizyonda epey yanlışsız yorumlar yapabiliyorlar. Zira hiç bir vakit şaibeye karışmadılar. Karışan isimler de vardı. Şuradan biliyorum. Futbolculuk ömrümde hakem kararlarıyla 20’den çok kırmızı kart görmüş bir oyuncuydum.”
Bugünkü hakemlerin son derece güzel olduğuna da vurgu yapan Mustafa Hoca, “İnsan aslına bakarsan yanılgı yapar. Yanılgı doğal ki olacak. Bu ülkenin her alanda müsamahaya muhtaçlığı var. Bir maçta misyon yapan hakemi saatlerce pahalandırmak, üzerine konuşmak yanlış. Benim inancıma nazaran Türkiye’de berbat niyetli hakem yok. İngiltere’de yanılgı yapan hakem yok mu? Alışılmış ki var” yorumunu yaptı.

2000’den 2020’ye sonsuz itimat
Bundan tam 20 sene evvel EURO 2000’de Ulusal Kadromuzu çeyrek finale çıkararak turnuvalardaki birinci başarıyı sağlayan isim olan Denizli, 2000’den 2020’ye nasıl bir bildiri verirdi?
“Milli grupta ben de İtalya maçıyla başlamıştım nazaranve ve birinci kere dereceye girmiştik. 2020 Avrupa Şampiyonası’na da İtalya maçıyla başlıyoruz. Bu da muvaffakiyetlerin habercisi olacak. Şenol hocaya ve futbolcu kardeşlerime sonsuz inancım var.”

‘Benim için vazife emriydi’
Lider ve yöneticiler, Muhteşem Lig’e çıkma yolunda, play-off maçları öncesinde Mustafa Denizli’nin kapısını çaldı, bakılırsave davet etti.
Denizli, para-pul hiç konuşmadı. Yalnızca, kendisi için takdir edilen paranın Mehmetçik Vakfı ve Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı’na bağışlanmasını kaide koştu.
Denizli, bağışlanan sayısı biliyor bilmesine de, açıklamayı etik bulmuyor: “Ben açıklamam, iki vakıf açıklarsa ne ala…”
Mustafa Hoca, o periyodu şöyleki anlattı:
“Bu bakılırsav bana bildirim edildiğinde yani nazaranve çağırıldığımda Altay bana o gün itibariyle profesyonel bir teklifte bulunamazdı. Bulunsa bile ben tarafınca bu teklif kabul görmezdi. Kısa bir periyot için, yetiştiğim kulübüm benden bir hizmet bekledi. Ben bunu nazaranv buyruğu olarak algıladım. Bu kulübün tarihinde var olan, kuran; Batı cephesi kumandanı Fahrettin Altay’dı. Yani asker kökenli bir insandı. yıllardır bizim gençlerimiz insanımız bir gayretin ortasında. Biroldukca gencimiz hayatlarını, birfazlaca gencimizde kimi uzuvlarını kaybetti, gazi oldu. ötürüsıyla bu insanları düşünerek bana verilecek fiyatın Mehmetçik Vakfı ile Türkiye Şehit Aileleri Vakfı’na bağışlanması halinde bu misyonu kabul edebilirim dedim. Kulüp de bunu anlayışla karşıladı.”
İdarenin de kendisine verilecek bedeli iki vakfa yatırdığını söyleyen Mustafa Denizli, “Biraz evvelce Mehmetçik Vakfı Lideri aradı ve bana bir plaket vereceklerini söylemiş oldu. Benim misyonum hem bu manada tıpkı vakitte teknik manada hedefine ulaşan bir çalışma oldu. Bunun için mutluluğum iki kat arttı. Yalnızca şampiyonluk memnunluğu değil, bir de bu insanları anma açısından son derece memnunluk verilen bir olaydır” dedi.
Denizli, TMOK’un kendisini fair-play mükafatına aday göstermesine de teşekkür ederek, “Bu mükafata layık birfazlaca insan var. Günü geldiği vakit kime verirlerse o insan bunu hak etmiştir” sözünü kullandı.

‘18 grup ideal’
Harika Lig’i en düzgün bilen teknik teknik yöneticilerden biri olarak, Mustafa Denizli sanki ligdeki ekip sayısı konusunda ne düşünüyor? Sizce ülkü grup sayısı kaç olmalı?
“Futbolu ekonomik olarak kıymetlendirecek olursak, büsbütün gelir durumu farklı alanlara kaymış bir mecradan bahsetmemiz gerekiyor. Yeterli planlama ile 20 grupla oynanabilir. Fakat nefes alma alanı olarak düşünülürse 18 grup ülküdür.”

Gelenek bozulmadı!
Üç büyükleri şampiyon yaptıktan daha sonra Bilal Meşe’ye röportaj veren Mustafa Denizli, bu geleneğini bozmadı, formalı röportajlarına dördüncü grup olan Altay ile birlikte katıldı.