Novak Djokovic oynamadan kaybetti

Sarr

Active member
ONUR DİNÇER

Her sezonki birinci büyük tenis turnuvası olan Avustralya Açık bugün 110.’suyla bir sefer daha başlıyor. Lakin bu yılki tertip, geçen yıllarden farklı bir gelişmeyle start alıyor. Turnuvanın son şampiyonu olan ve burada toplam dokuz kupası bulunan Novak Djokovic, Covid-19 protokollerine uymadığı nedeni öne sürülerek ülkeye alınmamasının akabinde dev tertibe katılamıyor.

Aşı aykırısı tenisçinin etrafında iki haftadır yaşanan gelişmeler dün itibariyle nihayete ererken, yıldız ismin dışarıda kalması da katılaştı. Vizesi iptal edilen ve daha sonrasında göçmen nezarethanesine konulan Djokovic’in son itirazı da reddedilince hudut dışı edilmesi sonucu alındı, Avustralya Açık’taki eşleşmelerden de çıkarıldı. Novak Djokovic gelişmeleri takiben Melbourne Havaalanı’na geldi ve ülkeden ayrıldı.

Küçük düşürdüler!

Djokovic hakkındaki katılaşan sonucu “Mahkemenin sonucu beni hayal kırıklığına uğrattı ancak karara hürmet duyuyorum ve ülkeden çıkarılmam için gerekli otoritelerle bir arada hareket edeceğim” halinde yorumlarken Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ise sert konuştu ve “Avustralya bu kararla Djokovic’i küçük düşürdüğünü zannediyor halbuki onlar kendilerini küçük düşürdüler” dedi.

Avustralya’da bu dönem şampiyonluğa ulaşarak toplamda 21. grand slam şampiyonluğuyla rekor kırmanın hesaplarını yapan dünya 1 numarası tenisçi, vize kurallarını ihlal etmasi niçiniyle önümüzdeki üç yıl da Avustralya’ya giremeyecek. Rafael Nadal’ın şampiyonluk bahtının arttığı değerlendirmesi yapılan tek erkeklerde gayret 30 Ocak’taki finalle son bulacak. Turnuvada bu yıl toplam 55 milyon dolar para mükafatı dağıtılacak.

Djokovic olayında gün gün yaşananlar

– 4 Ocak: Djokovic ‘muafiyet aldım Avustralya’ya gidiyorum’ açıklaması yayınladı.

– 5 Ocak: Mahallî saatle gece 11.30’da Melbourne Havaalanı’na inişi gerçekleştirdi.

– 6 Ocak: Pandemi şartlarını karşılamadığı nedeni öne sürülerek vizesi iptal edildi.

– 6 Ocak: Göçmenlerin tutulduğu nezarethaneye konuldu, avukatları itiraz etti.

– 7 Ocak: Testinin geçen ay müspet çıkmasından aşı muafiyeti edindiği duyuruldu.

– 8 Ocak: Olumlu test daha sonrası genç tenisçilerle maskesiz buluştuğu ortaya çıktı.

– 10 Ocak: Mahkeme yıldız tenisçi için verilen vize iptali sonucunı kaldırdı.

– 11 Ocak: Bilgilendirmede son iki hafta öteki yere gitmediği yanlış beyanı belirdi.

– 12 Ocak: Olumluyken olan davranışının ve yanlış beyanının kusur olduğunu kabul etti.

– 14 Ocak: Bakanın özel yetkisiyle Auvustralya, vizesini ikinci sefer iptal etti.

– 15 Ocak: Djokovic bir daha gözaltına alındı, son mahkeme sonucunı beklemeye koyuldu.

– 16 Ocak: Başvurulan federal mahkeme vize iptali ve hudut dışı sonucunı onayladı.