Nohutlu Bulgur Köftesi (Naneli Yoğurt İle)

Sarr

Active member
Nohutlu Bulgur Köftesi (Naneli Yoğurt İle) Tanımı İçin Materyaller

• 1 su bardağı ince bulgur
  • 1 su bardağı irmik
  • 1 tane yumurta
  • Yarım su bardağı un
  • Tam üstüne kadar sıcak su
  • 1 su bardağı ıslanmış nohut ( pişirince artacak )
  • Karabiber, kimyon
  • Tuz
Haşlamak için;

• Yeteri kadar kaynar su
  • Limon tuzu ( çay kaşığının ucu ile )
  • Tuz ( epey az kullandım)
  • Yoğurtlu sos
  • 2 su bardağı yoğurt ( sulu mesken yoğurdu )
  • 1 diş sarımsak
  • Tuz
En üst için;

• Zeytinyağı
  • Kuru nane
  • Kırmızı tozbiber
Nohutlu Bulgur Köftesi (Naneli Yoğurt İle) Tanımı Yapılışı

1. Bulgurumuzu ve irmiğimizi tencereye alalım ve üzerine sıcak suyunu ekleyelim fakat bulgurun üstünü çok geçmesin kıvamı bozulur.
  2. Azıcık tuz atalım kalan tuzu haşlama suyuna atacağız.
  3. bu türlü bir sefer karıştırıp bırakalım ve kapağını kapatalım 5-10 dk daha sonra soğuması için kapağı açalım daha sonrasında şayet sulu gelirse irmik ekleyebilirsiniz yahut tam aksisi sıcak su ek edebilirsiniz.
  4. Artık üzerine baharatını, yumurtasını, unu ekleyip yoğuralım ????.
  5. Ben biraz buzdolabında beklettim daha aromalar içine işliyor.
  6. daha sonra misket kadar koparıp yuvarlayalım ve bir tepsinin içine alalım birbirine yapışmasın.
  7. Tencerede suyunu kaynatalım içine çay kaşığının ucu ile limon tuzu ve biraz tuz ekleyip köfteleri içine alalım köfteler piştikçe suyun üzerine çıkacak 1-2 dk da bu türlü pişirip süzgeçli kepçe ile kenara alalım epey pişirirseniz dağılır dikkat edin.
  8. Köftelerin üstüne pişmiş nohutları ekleyelim ve hazırladığımız yoğurtlu sosu üstünden gezdirelim zeytinyağ ve naneyi kızdırıp bunu da üstünden gezdirelim ve kırmızı tozbiber serpelim biraz isterseniz buzdolabında soğutup servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun
    ☺
    .
Notlar ;

Benim görselde görünen yarısı kalan köfteyi buzluğa atıp dilediğiniz vakit kullanabilirsiniz. ????.

Sıcak su ölçüsü vermedim bulgur ve irmik farklılık gösterebilir bunu göz sonucu ayarlamak daha yeterli diye düşünüyorum.

Limon tuzu fikri canan gündüz hanıma aittir. Teşekkür ederim kendisine ????.