Müsilaj tehlikesi, 2 yıl evvelki TÜBİTAK raporunda ‘geliyorum’ demiş

Vitra

New member
Müsilaj tehlikesi, 2 yıl evvelki TÜBİTAK raporunda ‘geliyorum’ demiş TÜBİTAK MAM tarafınca yürütülen “Denizlerde Bütünleşik Kirlilik İzleme 2017-2019 Programı” raporunda 2 yıl evvel ortaya konulan datalar felaketin adeta göz nazaran bakılırsa geldiğini gösteriyor.

İzmit Körfezi’nde yüksek düzeyde civa zenginleşmesi

2018’de TÜBİTAK MAM Etraf ve Pak Üretim Enstitüsü’nden uzmanların; Karadeniz, Ege ile Marmara Denizi’ndeki ağır metal kirliliğine yönelik yaptığı araştırmada, Marmara Denizi’nde bilhassa İzmit Körfezi’nde yüksek düzeyde civa zenginleşmesi; Küçükçekmece istasyonunda da kadmiyum, bakır ve çinko açısından orta-yüksek düzeyde bir artış olduğuna dikkat çekilmiş.

Denizdeki çöp oranında önemli artış

Milliyet’ten Mert İnan’ın haberine göre, ‘Marmara Denizi Tabanlarında Bulunan Deniz Çöplerinin’ dağılımı başlıklı raporda ise Marmara Denizi’ndeki deniz çöplerinin kritik bir husus olduğuna dikkat çekilerek, 34 istasyonun 32’sinde çöp bileşeni tespit edildiği, 280 trol çekiminden 443.2 kg tartısında 626 adet çöp bileşeni tanımlandığı, çöp ölçüsünün 2017 yılına bakılırsa kıymetli derecede arttığı tespit edilmiş.

en çok çöp bolluğu Gemlik ve İzmit Körfezi civarında olduğu belirtilen raporda, “Güney ve Batı Marmara’da konumlanan istasyonlar içinde Gönen çayı ırmak ağzına yakın 15’inci istasyon ortalama bolluk ile en çok kirliliğe sahiptir” görüşleri sıralanıyor.