Mükemmel Bir Lezzet Güveçte Etli Kuru Fasulye(Adıyaman)

Sarr

Active member
Harika Bir Lezzet Güveçte Etli Kuru Fasulye(Adıyaman) Tanımı İçin Materyaller

• 1 kg dana kaburga eti (250gr kemikli)
  • 1 kg kuru fasülye
  • 1 baş orta uzunluk kuru soğan
  • 3 yemek kaşığı salça (tuzlu mesken salçası)
  • 1/2 (yarım) çay bardağı ayçiçek yağı
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1/2 (yarım) çay kaşığı kimyon
  • 3 su bardağı su
Harika Bir Lezzet Güveçte Etli Kuru Fasulye(Adıyaman) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Bunun için 8-10 kişilik bir güvecimizin olması gerekiyor. Güvecin altına öncesinden kesilmiş üzeri etli kaburga kemiklerini yerleştiriyoruz.
  2. Üzerine kuşbaşı doğranmış erlerimizi ortasına soyduğumuz orta uzunluk kuru soğanı yerleştiriyoruz.
  3. Onların üzerine öncesinden ısladığımız 1 kg kuru fasulyeyi (6-8 saat) döküyoruz. Üzerini geçecek kadar su döküp tuzunu da güvecin üstüne ya bir kapak yahut alüminyum folyo ile kapatmakta altını açıyoruz.
  4. En az 2,5 saat pişirmeye bırakıyoruz. Ben konutumun yanındaki taş fırına götürdüm 2,5 saat taş fırında pişirdim.
  5. Güvecimin üzerini 2,5 saat daha sonra açtım, başka bir kapta 1/2 ayçiçek yağı ve 3 yemek kaşığı mesken salçasını bir iki çevirdikten daha sonra 3 su bardağı suyu da ek edip kaynanana kadar karıştırıyoruz.
  6. Üzerine 1 çay kaşığı karabiber 1/2 çay kaşığı kimyonlu da ek edip 1-2 dakika daha karıştırıyoruz.
  7. Hazırladığımız sosu güvecimizin üzerine döküp bir hoş karıştırıyoruz. Bir saat kadar da böyleki kısık ateşte pişiriyoruz. Yemeğimiz servise hazırdır afiyet olsun….
Harika Bir Lezzet Güveçte Etli Kuru Fasulye(Adıyaman) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı