MEB’in oyunu ortaya çıktı!

Vitra

New member
MEB’in oyunu ortaya çıktı! Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) atamada 2 farklı yılın puanını bir arada kıymetlendirerek gerçekleştirdiği lakin ondan sonrasında kaldırılan karma alım, 15 bin ek atama ile geri geldi.

Bu kapsamda 2020 KPSS puanı ile çabucak hemen sonuçları açıklanmayan 2021 KPSS puanları müracaatta birlikte pahalandırılacak. Atamanın ise 2021 değil çabucak hemen hazırlanmayan 2022 bütçesinden yapılacağına işaret eden CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, “Ne öğrencinin ne 2020 KPSS’ye girenlerin sorunu çözülüyor ne de devlet ciddiyetiyle bağdaşıyor” dedi.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine bakılırsa, MEB, 2021 için son 20 bin atama yapılacağını açıklamış, son 17 yılın en düşük sayısı olan bu atama reaksiyon çekmişti. En az 60 bin atama bekleyen ve 2020 KPSS puanı yakın vakitte sona erecek olan atanamayan öğretmenler ise hareketlere başlamıştı.

Yansılar sürerken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “bir parmak bal çalmak” olarak nitelendirilen ek 15 bin kontratlı öğretmen ataması açıklamıştı. Lakin atama takvimini açıklayan MEB, ek 15 bin atama için 2020 KPSS ve kararı çabucak hemen açıklanmayan 2021 KPSS puanları ile başvurabileceğini duyurdu.

2021-2022 eğitim-öğretim yılının, öğretmen açığı ile yüz yüze eğitime başlamasına rağmen atama sonuçlarının 31 Ocak 2022’de açıklanacak olması da reaksiyon çekti.

‘Sahte açıklama’

CHP Ankara Milletvekili ve eğitimci Yıldırım Kaya, öğretmen açığının had safhada olduğunu lakin “sahte bir açıklama yapıldığını” söylemiş oldu.

15 bin öğretmen atamasının 31 Ocak’ta ilan edileceğini kaydeden, bu niçinle atama yapılacağının bugün açıklanmasını “toplumun gazının alınması için atılan adım” olarak nitelendiren Kaya, “Okullar açıldı, öğretmen yok. Velilerin reaksiyonu var. Yansıyı yatıştırmak için öğretmenler vazifeye bugün başlayacakmış üzere açıklama yapıldı. meğer öğretmenler alındığında, 2022 yılının şubat ayının sonuna hakikat başlayacak” dedi.

15 bin ataması için takvimin, 2021 KPSS puanı açıklanmadan duyurulduğunu aktaran Kaya, yapılacak atamanın ise çabucak hemen belirlenmeyen 2022 bütçesinden karşılanacağını söylemiş oldu. Kaya, “Bu eğitim periyodundaki öğretmen açığına merhem olunması için 15 bin öğretmenin, 2021 bütçesiyle bakılırsave başlatılması lazım. Yoksa nitekim haksız ve adaletsiz bir uygulama olur” dedi.