MEB yayımladı: Okullarda olumlu hadise çıkarsa ne olacak?

Vitra

New member
MEB yayımladı: Okullarda olumlu hadise çıkarsa ne olacak? Ulusal Eğitim Bakanlığı, okulların açılmasına bir günden az bir süre kala, 81 ilin ulusal eğitim müdürlüklerine, okullarda Covid-19 olumlu olaya rastlanması durumunda ne yapılacağına ait bir rehber gönderdi. MEB’in toplumsal medya hesabından, “2021-2022 eğitim öğretim yılı, yüz yüze eğitimle yarın başlıyor. Pekala, okullarda Covid-19 olumlu hadise çıkması durumunda ne yapılacak? Sıhhat Bakanlığı ile hazırlanan ve tüm detayları içeren rehber, 81 ilin ulusal eğitim müdürlüğüne gönderildi” notuyla yayınladığı rehberde şu bilgiler yer aldı:

Öğrencilerden rastgele biri müspet ise:

Öğrenciler izleme alınacak ve okula devam edecek. Öğretmenler izleme alınacak ve eğitim vermeye devam edecek.

Müspet olay çıkan sınıfta nazaranv alan öğretmenler ve o sınıfın öbür öğrencileri, okul girişinde 14 gün boyunca günde en az iki kere semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilir ve bunlar kayıt altına alınır. Bu sınıftaki çocukların teneffüs saatinin öbür sınıflardan farklılaştırılması sağlanmalıdır.

Semptom yahut yüksek ateş tespit edilen kişi sıhhat kuruluşuna yönlendirilir. Sıhhat kuruluşunun değerlendirmesine bakılırsa rastgele bir semptom göstermeyen öğrenci/öğretmen okula devam eder; aksi durumda ise hadise olarak kabul edilir.

Öğretmen müspet çıkarsa:

Öğretmenin okul haricinde riskli bir teması yoksa birinci olumlu hadise çıkan sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı kabul edilir. Bu öğrenciler konuta gönderilip 14 gün boyunca temaslı takibine alınır.

Okulda tüm öğretmenler temaslı kabul edilir ve maske takmak şartıyla okula devam eder.

Temaslı öğretmenlerin okul tarafınca 14 gün boyunca en az 2 ders saati ortayla günde iki defa semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilir ve bunlar kayıt altına alınır. Semptom belirten yahut yüksek ateşi tespit edilen öğretmen sıhhat kuruluşuna yönlendirilir. Sıhhat kuruluşunun değerlendirmesine bakılırsa okula devam eder yahut hadise olarak kabul edilir.

Öğretmenin okul haricinde riskli bir teması varsa başka öğretmenler ve birinci hadise çıkan sınıftaki öğrenciler temaslı kabul edilir, okul tarafınca 14 gün boyunca en az 2 ders saat ortayla günde iki defa semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilir ve bunlar kayıt altına alınır. Semptom belirten yahut yüksek ateş tespit edilen şahıslar sıhhat kuruluşuna yönlendirilir. Sıhhat kuruluşunun değerlendirmesine göre şahıslar okula devam eder yahut hadise olarak kabul edilir.

Birebir sınıfta (10 gün arasında) 2. sefer olay çıktığı için sınıf öğrencilerinin tamamı yakın temaslı olarak kabul edilir. Bu öğrenciler meskene gönderilir ve 14 gün boyunca temaslı takibine alınır.