Mansur Yavaş: Elimde telefonla uyuyorum

Vitra

New member
Mansur Yavaş: Elimde telefonla uyuyorum Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Lideri Mansur Yavaş‘ın Talat Atilla‘nın sorularına karşılıkları:

– Z nesli yakalanması, anlaşılması, ikna edilmesi ve hatta ikna edildiğinde ikna edildiği noktada sabit kalması sıkıntı bir nesil. Z neslini nasıl yakaladınız?

YAVAŞ:
(gülerek) Z jenerasyonu kaçmaz ki yakalayayım. Z jenerasyonunun sebep/sonuç bağları bizim jenerasyonlardan hayli farklı.

– Neleri farklı? Her jenerasyonun rengi öteki bence. Z jenerasyonunun rengi ne?

YAVAŞ:
Bu hayli kıymetli bir soru. Tabiatta kırmızı, sarı ve mavi 3 ana renk, ayrıyeten turuncu, yeşil ve mor olmak üzere 3 orta renk daha var bilirsiniz.

– Ana renkleri hatırladım da orta renkleri unutmuşum doğrusu.

Z neslinin rengi beyaz

YAVAŞ:
Sizi tenzih ederim lakin bu kadar görünür olduğu biçimde unutulan bir jenerasyon işte Z nesli…

– Z neslinin rengini hala öğrenemedim!

YAVAŞ:
( Gülerek) Z jenerasyonunun rengi beyaz. Bembeyaz…

– Yeterli ancak beyaz, renkten bile sayılmıyor!

YAVAŞ:
İşte tam da bu cevabınız Z jenerasyonunun ana sorunu. Her renk beyazdan oluştuğu biçimde beyaz, renkten bile sayılmadığı için Z nesli için deneyimsiz, daha fazlaca genç, anlamaz, hele bir büyüsün üzere anlamsız ön yargılar geliştirenler oldu. halbuki, değişen teknolojinin göbeğinde doğdular. Birçoğu süratle gelişen teknolojinin dev şirketlerinde yönetici oldu. Bizim için lüks olan teknoloji Z nesli için hayatın doğal bir mecburiliği.

– Hasbelkader Sosyoloji eğitimi de alan bir gazeteci olarak sosyolojik kavramsallaştırmanızı farklı buldum. Z neslini beyaza benzettiniz fakat Özdemir Asaf’ın ” Bütün renkler birebir süratle kirleniyordu,/ Birinciliği beyaza verdiler.” kelamı ile sizin “Z nesli beyazdır.” sözünüzü nereye yerleştirelim?

YAVAŞ:
Gençler her vakit beyaz bir sayfa açmak, açtıkları beyaz sayfayı da kendileri yazmak isterler. İşte bu biçimde o sayfa kar üzere beyaz kalır ve kirlenmez.

Atatürk 24 yaşında Vatan ve Hürriyet Cemiyeti’ni kurdu

– Etkileyici fakat bu yaklaşımın antitezi de deneyimdir. Hatta bir atasözü “Başını acemi berbere teslim eden cebinden pamuğu eksik etmesin…” der.

YAVAŞ:
( kahkahalarla gülüyor) Deneyim elbet hayli kıymetli fakat “Akıl yaşta değil baştadır.” diyen atasözlerimiz de var. Talat beyefendi, Fatih Sultan Mehmet’in 21 yaşında İstanbul’u fethettiğini, Zuckerberg’in çabucak hemen 20. yaşını kutlamadan Facebook’u kurduğunu, Bill Gates’in Microsoft’u 20 yaşındayken kurduğunu hatırlatmak isterim. Ya Atatürk? 24 yaşında Vatan ve Hürriyet Cemiyeti’ni kurdu, 35 yaşında Çanakkale’de İngiliz ordusunu perişan etti ve Cumhuriyeti kurduğunda 42 yaşındaydı. Nasıl gençleri ve elbette Z neslini başımızın üzerinde taşımayalım?

Z NESLİ: DEĞMEN BANA!

– Tek söz ile özetlersek!

YAVAŞ:
Değmen bana! Ben özgür ve rahat yaşamak istiyorum diyor. ( Ankara lehçesi ile gülerek)

– Belediye Başkanlığınızda sizi neler zorluyor?

YAVAŞ:
Mevzuat. Mevzuat. Mevzuat… Süratli hareket etmemizi engelliyor. Genişliği şu kadar olan yerler Büyükşehrin yetkisinde, başkaları ilçe belediyelerinin diye acayip uygulamalar var. kimi vakit vatandaşımız muhatap kim diye haklı olarak şaşırıyor.

24 SAAT TELEFONLA UYUYORUM!

– Pekala siz 24 saati nasıl geçiriyorsunuz?

YAVAŞ:
Söylesem gülersiniz tahminen.

– Gülmeye gereksinimimiz var.

YAVAŞ:
( gülüyor) Resmen telefonla uyuyorum.

– Nasıl yani?

YAVAŞ:
24 saat elimde telefonla yatıyorum, telefonla kalkıyorum. Birden fazla vakit telefon elimde uyuyorum. Zira belediyeyi yönetirken sorun olan yere mümkün olduğu kadar gidiyorum. Yetişemediğim yerlerde bürokratlar ve vatandaşlarla telefonda konuşarak tahlil buluyoruz. Toplumsal medyada belediyemizden bir şikâyet, bir talep var mı onlara sık bakıyorum.

– Bürokratlar yandı bu biçimde!

YAVAŞ:
Vatandaş uyumuyorsa biz de uyumayacağız.

TÜRK BASININDA BİRİNCİ DEFA O FOTOĞRAF: ATATÜRK, ERDOĞAN VE KILIÇDAROĞLU…

BEŞERDEN BÜYÜK ESER Mİ VAR?

– Son olarak “Başarılı ancak gereğince kalıcı, büyük yapıtları çabucak hemen yapamadı.” tenkitlerine ne dersiniz?

YAVAŞ:
Kaç yıldır vazifede olduğumuz ortada. Tek tek saymak güç fakat… Keçiören’den Esenboğa Havalimanı’na bağlanan metro projesini Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ‘Yapacağım’ dedi. çabucak hemen bir sonuç yok. Bu projeler dahil Mamak’a bir metro yapılması ve sonrasındasında ayrıntılıca anlatacağım büyük çalışmalarımız var.

– Neler örneğin?

Bunların yanında şu anda hatırlayabildiğim satır başı olarak verebileceğim icraatlarımız var. Belediye yemekhanesinde daire liderleri, müfettişler, meclis üyeleri ve şube müdürlerinin kullandığı başka kısım ve özel yemek servisini kaldırdık. Tüm çalışanlar artık eşit şartlarda yemek yiyor. Makam odama ve Basın ve Halkla İlgiler ünitesinin olduğu 12. kata Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafları eklendi. Belediye tabelasından çıkarılmış olan “T.C.” ibaresi bir daha koyuldu. Belediyenin internet sitesindeki kapak fotoğrafı güncellendi, Mustafa Kemal Atatürk ve Anıtkabir fotoğraflarını ekledik. Benim makam aracım dâhil tüm çakarları kaldırdık. Belediyeyi, şirketleri ziyana uğratanlarla ilgili yasal süreçler başlattık. Yeni yapılacak meskenlerde güneş gücü ve yağmur suyu depolama alanlarının kurulması koşulunu getirdik.
Ulusal bayramlarda ulaşımı fiyatsız yaptık. Ankara Belediyesi tarihinde hiç olmadığı kadar tasarruf yaptı. Ayrıyeten faydalı bir hizmet yapılmışsa ve yarım bırakılmışsa, o yapıtları sonuca ulaştırmak dahil pek epey yapıtımız ortada. Her şeyden öteye; Kainatta Beşerden büyük eser mi var?

– Teşekkür ederim.

YAVAŞ
: Ben teşekkür ederim.