Madalya avcısı Gökçe, gözünü doruğa dikti

Sarr

Active member
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Kısmı 2’nci sınıf öğrencisi Gökçe Işık Tarhan, ortaokulda hentbol grubuna girdi. Televizyondan izlediği kick boks maçlarından etkilenen Tarhan, bu sporu yapmaya karar verdi. Kick boks idmanlarına katılan Tarhan, antrenör Deniz Sögü Koç ile çalışmalara başladı. Gökçe Işık Tarhan, 6 yıl evvel başladığı kick boks sporunda birinci yılında Türkiye üçüncüsü oldu. çabucak sonrasında katıldığı tüm turnuvalardan madalya ile dönen Tarhan, 2019 yılında İtalya’nın Rimini kentinde yapılan Best Fihgter Dünya Kick Boks Kupası’nda ay yıldızlı formayı giydi. Turnuvada 70 kilo K-1 kategorisinde dünya ikincisi olan Tarhan, 16-19 Eylül 2021’de Macaristan’ın başşehri Budapeşte’de yapılan Kick Boks Dünya Kupası’nda artı 70 kilo K1 kategorisinde bronz madalyanın sahibi oldu.

TÜRKİYE ŞAMPİYONU, AVRUPA VE DÜNYA İKİNCİSİ

Tarhan, 6 yılda kick boks turnuvalarında 3 Türkiye birinciliği, 6 Türkiye ikinciliği, 5 Türkiye üçüncülüğü alarak kürsüye çıktı. Gökçe, 2018 yılında Avrupa Kupası Şampiyonası’nda ikinci, 2019 ve 2021 senelerındaki şampiyonalarda da üçüncülük elde etti. Tarhan, onlarca madalyası içinde eksik kalan dünya şampiyonluğu madalyasını kazanmak için çalışmalarına devam ediyor.

TELEVİZYONDA İZLEYİP MERAK ETTİ
Kick boks sporuna merakla başladığını anlatan Tarhan, “Televizyonda kick boks ve boks maçlarını izliyordum. Lisede kick boks sporuna başladım. Birinci yıl Türkiye üçüncüsü oldum. Şimdiye kadar gittiğim turnuvalardan derecesiz dönmedim. Türkiye şampiyonluklarım var. Türkiye ikinciliklerim var. Dünya ikincisi oldum, geçen yıl da dünya üçüncülüğünü kazandım. Amacım dünya kupasında altın madalya kazanmak. Üniversiteden mezun olduktan daha sonra da kendim üzere başarılı sportmenler yetiştirmek istiyorum” diye konuştu.

SAKATLANIR TASASIYLA KARŞI ÇIKAN BABANIN MADALYA GURURU
Gökçe Parıltı Tarhan’ın başarısıyla gurur duyan babası Erol Tarhan (56), sakatlık yaşayacağı dehşetiyle kızının kick boks sporu yapmasına birinci vakit içinder karşı çıktığını söylemiş oldu. Gökçe’nin madalya kazandıktan daha sonra yaşadığı mutluluğundan dolayı kızına her vakit dayanak olduğunu anlatan Erol Tarhan, “Gökçe bu sporda başarılı oldu. Muvaffakiyetinden gurur duyuyorum. Daha evvel niçin göndermedim diye üzüldüm. Burdur’un gururu oldu” dedi

KOÇ: ‘KEŞKE BENİM ATLETİM OLSA’ DİYE DÜŞÜNDÜM
Kick Boks Burdur Vilayet Temsilcisi ve antrenör Deniz Sögü Koç ise atleti ile birinci tanışmasını şu sözlerle anlattı:
“Stadyumun bahçesinde güvenlik vazifelisi arkadaşımla konuşurken karşıdan Gökçe’nin geldiğini gördüm. Baktım ‘keşke benim atletim olsa’ diye düşündüm. Gökçe bize gerçek geldi ve beni tanımadağı için ‘Deniz Hoca’yı nazarancektim’ dedi. bu türlü tanıştık. Sonraki gün geldi idmanlara başladık. 6 yıl oldu. O günden bu yana Gökçe muvaffakiyetle devam ediyor.”