“Liqui Moly” milyoneri tezahürat yapıyor: “O halde sen önemsiz bir ihtiyar osuruksun”

Smug

Active member
Ekonomi dergisi Forbes’a göre Ernst Prost’un özel varlıklarının 400 milyon euro olduğu tahmin ediliyor. Mütevazı bir geçmişe sahip ve kendini geliştirmiş. 1990 yılında, eğitimli araba tamircisi Liqui Moly’ye geldi ve kariyer basamaklarını yükseltti: satış müdürlüğünden, otomobillerle ilgili her şeyi satan Ulm merkezli şirketin sahibi ve yönetici ortağına kadar.

Ernst Prost: “Çevremi her zaman normal insanlarla doldurdum”

Prost her zaman işçilerin refahı adına konuşuyordu. Televizyondaki tartışmalarda asgari ücreti savundu ve “Almanya’da Üretildi” etiketinin lehine konuştu. Telefonu açmamasının bir nedeni daha. “Bild” gazetesine verdiği röportajda “Çevremi her zaman normal insanlarla doldurdum” diyor. “İnsanların orada nasıl çalıştığını görmek için bilinçli olarak fabrikaya gittim. Petrolün şişelenmesine yardım etmeye çalıştım ama aslında daha fazla hasara sebep oldum.”

65 yaşında bir çizgi çizdi ve girişimcilik kariyerine son verdi. Her patron için kolay olmayan bir adım. Prost’un bununla ilgili bir açıklaması var: “Bir andan diğerine tanınma kayboluyor. Sonra birdenbire önemsiz, yaşlı bir osuruk, diğer 1000 kişi gibi normal bir emekli oluyorsun. Pek çok kişinin iktidara tutunmasının nedeni budur.”

Meslek hayatından emekliliğe geçiş konusunda hiçbir pişmanlık duymuyor, hatta bundan keyif alıyor. Gücü, şöhreti ve onuru özgürlük, huzur, barış ve kendi kaderini tayin hakkıyla takas etti. Prost, “Bu değişimden memnunum” dedi.

“En kötü senaryoda toplum batmak zorunda kalacak”

Şimdi 66 yaşında olan bu kişi her zaman çok çalışmış olsa da, Z Kuşağı girişimcisi çok az hırsının olduğunu söylüyor. Prost: “Genç neslin artık tam gaz gitmesine gerek yok. Miraslarından dolayı zaten iyi durumdalar. Mirasçıların anahtar kelime üretimi. Çoğu zaman eskisi kadar dahil olmamıza gerek kalmıyor.”

Probst, iş-yaşam dengesinin yaşam boyutuna giderek daha fazla odaklanıldığından emin. Gençler şu anda çalışmaya ihtiyaç görmüyorlar. Onun sert Z kuşağı kararı: “En kötü durumda, toplum ve tüm ekonomi boşa gitmeli, o zaman işe ve hırsa yeniden daha fazla değer verilecek.”