Laia Sanz: Gençlere ilham olmam kıymetli

Sarr

Active member
ERKAN AYRAÇ

Dünyanın en sıkıntı yarışlarından biri olarak kabul edilen Dakar Rallisi’nde daha evvel motosiklet ile yarışan, bu sene ise dört tekere geçiş yapan Red Bull atleti Laia Sanz, genç kızların motor sporlarına girmesi için ilham olmaya çalıştığını söylemiş oldu.

– Hem yarışmak hem insanlara ilham olan bir sportmen profili çizmek. Dengeyi nasıl sağlıyorsun?

Ben sevdiğim işi yapmaya çalışıyorum. her insanın bu biçimde bir talihi olmuyor, bu sebeple kendimi şanslı görüyorum. Genç yaşımdan beri sevdiğim işi yapabiliyorum. Elde ettiğim sonuçlarla daima gurur duydum. Biroldukça genç bayana da ilham olduğumu biliyorum. Elimden geldiğince onlara yeterli bir örnek olabilmeye çalışıyorum. Alışılmış bu da yalnızca mücadeleci olarak yapabileceğim bir şey değil. Hem mücadeleci tıpkı vakitte örnek biri olmaya uğraş ediyorum.

– Dakar Rallisi kuvvetli bir tertip. Bu yarış sırasında pilotların insan halini görmek nasıl bir his?

Bu ralli sırasında insanların hem yeterli tıpkı vakitte makûs yanlarını bakılırsabilmek mümkün oluyor. Bu da açıkçası benim için keyifli. Buradan güzel arkadaşlarım var. Ayrıyeten insanların hakikaten sıkıntı kaidelerde nasıl tepki verdiğini net olarak gorebiliyorsunuz. Bir sorun olduğunda duruyorsunuz, başka pilotlar yanınızdan geçip gidiyor. Ancak kimi vakit de asla durmayacağını düşündüğün kişi sana yardım etmek için uğraşıyor. Bence insanların bu manada tüm taraflarını görmek de Dakar Rallisi’ni özel kılan sebeplerden biri.

– Ralli pilotu olmak isteyen gençlere tavsiyelerin neler olur?

Bence gençlerin Dakar Rallisi’nde yer alması epeyce uygun. Kuşkusuz ki araba kategorisi biraz daha değerli. Örneğin arabada araçlar içinde büyük farklar var. Lakin gençler kategorisi işleri kolaylaştırıyor. Tüm araçlar tıpkı. ötürüsıyla araçlar tıpkı olunca ne kadar güzel olduğunuzu ispatlamak için bahtınız oluyor. Olağan ki bu kategorideki araçla, araba içinde fark var. Gençler kategorisinde süratli olmanız arabada de süratli olacağınız manasına gelmiyor. Lakin şurası bir gerçek ki Dakar Rallisi’ne giriş yapmak, bu yolda ilerlemek ve işlerin nasıl gittiğini öğrenmek için hakikat bir yol.

Bir birincisi başardı!

Dünyanın en şiddetli rallilerinden biri olarak kabul edilen Dakar Rallisi’ni birinci 10’da bitiren tek bayan unvanının sahibi İspanyol ralli yıldızı Laia Sanz, birinci defa iki yaşında motosikletle tanıştı. Dört yaşında ağabeyinin 25cc’sini süren Sanz’da yedi yaşında birinci yarışına katıldı. Dakar Rallisi heyecanına 2011’de şahit olan Red Bull atleti, en güzel derecesine 2015 yılında 9.’lukla ulaştı. Laia Sanz uzun yıllar elde ettiği motosiklet tecrübesinden daha sonra bu sene Dakar Rallisi’nde birinci sefer MINI’nin direksiyonunda dört tekerlek heyecanını yaşadı.

‘Navigasyonda iyiyiz’

-Co pilotunla araç ortasındaki paylaşımınız nasıl?

“Ben araba kullanmaya ve aracı denetim etmeye odaklanıyorum, co-pilotum navigasyona. İkimiz de motosikletten geldiğimiz için navigasyon konusunda yeterliyiz. kimi vakit ben de ona yardım ediyorum.”

‘4 tekere geçtiğim için hayli mutluyum’

– Bu sene Dakar Rallisi’nde senin için yeni bir dünya var. Yeni bir araç yeni bir perspektif…

“Benim için yeni bir dünya kuruldu. Dört tekerdeyim. Keyif aldığımı söylemeliyim. Lakin başlangıç listeleriyle ilgili biraz şaşkınlık yaşadım. Bu kategoride başlangıç listelerinde daha düzgün ayarlama yapılmadığını düşünüyorum. kimi vakit bundan evvelki etabı tamamlayamamış bireylerin gerisinden bile çıkmak durumunda kaldık. Motosikletle yarışırken önden başlamayı etap derecelerinle hak etmen gerekiyordu lakin dört tekerde işler daha farklı yürüyor.Bu durumu es geçersem nitekim de dört tekerde olduğum için memnunum. Benim için inanılmaz bir deneyim. Çok şey öğrendim. Örneğin heyecanı paylaşmayı öğrendim. Bu benim için yeni bir durum. Motosiklette tek başınasınız. Lakin dört tekerde her şeyi co-pilotunuzla paylaşıyorsunuz. En başta biraz enteresandı fakat günler geçtikçe bir arada öğrenerek epeyce daha uygun hale geldik. aslına bakarsan bu yıl buraya bunun için geldik. Öğrenmeye…”

MASKOT: Bing Dwen Dwen

Bing Dwen Dwen, Mandarin Çince bir isim. Mandarin lisanında “Bing” buz, saflık ve güç üzere manalara geliyor. “Dwen Dwen” ise sağlam, canlı üzere manaları ve çocukları söz ediyor. Bir pandayı andıran Bing Dwen Dwen, buzdan yapılmış astronot giysisi giyiyor. Bu oyunların geleceğe ve teknolojiye verdiği ehemmiyeti gösteriyor. Sol avucundaki kalp ise Çin’in Kış Olimpiyatları için misafirperverliğini simgeliyor.

Hollanda’da ‘ajan’ korkusu!

Oyunlar öncesinde farklı gelişmeler de yaşanıyor, kelam gelimi Hollanda Olimpiyat Komitesi (NSF), Çin’e gidecek kafilede yer alacak atletlerden ferdî elektronik eşyalarını yanlarında götürmemelerini talep etti. Hollanda medyasına yansıyan haberlere göre komite, Çin’deki olası ‘ajanlık’ faaliyetlerinden korunmak maksadıyla bu biçimde bir yol izleyecek.Sporcular ve öteki kafile yetkilileri, cep telefonları dahil dizüstü bilgisayar ve tablet gibisi siber taarruzlara açık elektronik eşyalarını Pekin’e götürmeyecek. Kafile üyeleri bunun yerine, Hollanda Olimpiyat Komitesi tarafınca süreksiz olarak sağlanacak telefon ve öbür elektronik aygıtları kullanacak. Bu aygıtlar, oyunlardan daha sonra imha edilecek.Britanya da atletlerine gibisi bir ihtarda bulunurken, şahsî aygıtlarını kullanıp kullanmama sonucunı kendilerine bıraktı. Hudut Tanımayan Gazeteciler Birliği (RSF), geçen ay bir bildiri yayınlayarak, olimpiyat sırasında Çin’i ziyaret edecek basın mensuplarına güvenlik nedeni öne sürülerek bu ülkedeki aplikasyonları indirmemeleri davetinde bulunmuştu.

Pekin 2022 meşalesi

Meşalenin dizaynında kullanılan öğeler; Yaz ve Kış Oyunları’nın düzenleneceği birinci kent olmaya, Çin Seddi’ne, kayakçıların karda bıraktığı izlere, kar tanelerine, büyümeye ve dostluğu simgeleyen el sıkışmaya atıflarda bulunuyor. Çin Uzay Bilimi ve Teknolojileri Kurumu tarafınca geliştirilen bir yanma sistemi kullanılarak, hidrojenle beslenen meşale, birçok hava şartında sağlam bir biçimde yanmak ve güçlü rüzgarlara, epey düşük sıcaklıklara dayanmak üzere tasarlanmış.