Kübra Dağlı: Başlarken zorluk yaşadım, ‘Erkek sporu’ dediler, dünya şampiyonu oldum

Sarr

Active member
RÖPORTAJ: ERKAN AYRAÇ, KAMERAMAN: BURAK GEZMİŞ

‘Dünya Şampiyonu’ apoletli ulusal tekvandocu Kübra Dağlı, Skorer TV’ye dobra dobra açıklamalarda bulundu. İşte Dağlı’nın sorularımıza verdiği cevaplar…

– Başarılarına Avrupa Şampiyonluğunu da ekledin. Türk Bayrağını dalgalandırmak nasıl bir histi?
Nitekim her seferinde daha da memnun oluyorum. Zira şampiyon olmak sıkıntı. Ama orada kalmak daha güç. Bu yüzden 4. kere şampiyon olmanın gururunu ziyadesiyle yaşadım. Çok başka bir his. Her seferinde elim ayağım titriyor, memnunluktan ağlıyorum. Yaşadığım zorluklar aklıma geliyor. Bunların üstesinden gelip şampiyonluğa ulaşmak daha da keyifli olmamı sağlıyor.

– Pekin olimpiyatlarında senin branşın da olsa madalya alırdım diyor musun?
Mesleğimdeki her olimpiyatta ‘Keşke ben de orada olsaydım’ diyorum. Bunun ıstırabını yaşıyorum. Bizim branşımız olimpik, ama kategorimiz olimpiyatlarda yok. Ülkemizde olimpiyatlarda olan branşlara daha fazla bedel veriliyor. O paha bize de verilse daha fazla çalışırız natürel ki. İçimde bir burukluk var olağan. İnşallah gelecek devirde benim kategorimde olimpiyatlarda olur ve ben de o tertipte madalya alabilirim.

– Bayanların dövüş sporlarına olan ilgisi daima yadırganmıştır. Sen de sorun yaşadın mı?
Yaşadım doğal ki… Başlarken ‘bu erkek sporu’ dediler. Babam sportmen olduğu için o beni epeyce destekledi. Yaptıktan ‘daha sonra bacakların yamulur’ dediler. Başarılı olduktan daha sonra da ‘Başarılı oldun da ne oldu konutta kalacaksın’ dediler. Bunları dinlesem her şey içimde ukde kalacaktı. 2013’te başörtüsü ile yarışamıyordum. 2014’te müsabakaya başladım. O yıl kimi hakemler bunu yadırgadı, puanlamalarda ıstıraplar oldu. çabucak sonrasında sporun giysiyle alakalı olmadığını gösterdik başarımızla. Artık niçin taktığımı soruyorlar, güzellerine gidiyor. O algıyı yıktığımı düşünüyorum.

– Reaksiyon var ise nasıl pes etmedin. Yani muvaffakiyetler nasıl geldi?
Benim başarılarımı erkek bir sportmen yapsa herkes tebrik eder. Ben bu yüzden üzülüyorum. Zira bunu ben de bekliyorum. Lakin insanların kanısı başını kapatmış, ayağını açıyor diyorlar. Ben buna üzülüyorum. Sonuçta spor yapıyoruz. Vücudunu ve ruhunu terbiye etmeyi öğreniyorsun. Lakin artık alıştım. Mesleğimin başından beri bununla uğraşıyorum. Ama insan fazlaca sevdiği şeyden vazgeçmiyor. Ben de vazgeçmedim ve başardım.

– Çocukluğundan itibaren tekvando yapıyorsun. Pekala tekvando hayatında olmasaydı ne yapardın?
bir daha bir sporla ilgilenirdim. Çocukluğumdan beri epey hareketliydim. Meskende evcilik oynamak istemiyordum. Daima top oynamak, bisiklet sürmek istiyordum. Okulda da hocalarım bunun farkındaydı. Beni daima spor karşılaşmalarına sokmaya çalışıyorlardı. Varsayımım boksla ilgilenirdim. Zira babam boksör. Yani bir daha bir dövüş sporu olurdu.

– Amatör branşlarda dayanak kaide. Senin bugünlere gelmen kolay mı oldu pekala?
Her zorluk birinci günden itibaren başlıyor. Bence bu yüzden dayanak şampiyon olmadan evvel verilmeli. örneğin Türkiye Şampiyonasına gitmek bile 3-4 bin liraya maloluyor. Her aile bunu yapamayabilir. Bizim de durumumuz uygun değildi. Babam mahallede para toplayıp bizleri gdolayıyordu. Şu anda Red Bull atletiyim. Onlara verdikleri dayanaklardan ötürü teşekkür ederim. Ülkemizde spor denilince aklımıza futbol geldiği için bizim branşlarımıza fazlaca takviye olunmuyor. Ben bu mevzuda biraz şanslıyım.

– 25 yaşındasın ve tahminen de birfazlaca gence örnek oluyorsun, bu nasıl bir his?
Ben de bu branşa başladığımda birfazlaca örnek aldığım isim vardı. Onlar üzere olmak istiyordum. Birini idol olarak belirlemek epeyce hoş bir şey. Büsbütün ona odaklanıyorsun. Ondan bir şeyler alıyorsun. Ben de kendi detaylarımi aktarmaya çalışıyorum. Bu yüzden toplumsal medyada hayli etkinim. Artık toplumsal medya gündemde. Benim başladığım devirde karşılaşmaları bile internet ortamında izleyemiyordum. Toplumsal medya yardımıyla herkese ulaştığımı düşünüyorum. Bir kaçına örnek olabildiysem ne keyifli bana.

– Bayana şiddet her ülkenin kanayan bir yarası. Bayanlara bu mevzuda tavsiyen var mı?
Çocukken olağan ki ister istemez arbede ediyordum. Spora başladıktan daha sonra hiç hengame etmemeye başladım. Karşımdaki insanın bana bir şey yapamayacağını biliyorum. Hengame edici bir üretim yok aslına bakarsanız. Bütün toplum spor yaparsa hududunu, gerilimini atar ve hengameyi unutur. Bence her insanın spor yapması gerekiyor. Beşerler sonlarını bir diğerinden çıkarmaya çalışıyorlar. Ancak spor yaparlarsa güçlerini orada atabiliyorlar. Kendimizi muhafazamız lazım, bayanlar dövüş sporu öğrenmeli demiyorum. Ülkemizde her insanın spor yapması lazım.

– Mesleğinde yaşadığın en makûs olayı ve en unutamadığın anı bize anlatır mısın?
Avrupa Şampiyonası’nda ben performansımı yaptıktan daha sonra bir baktım birinci olmuşum. Sevinmeye başladım. Yarım saat geçti. Hakemler, antrenörler konuşmaya başladı. Bir anda ikinci oldum. Sırbistan’daydı maç. Sırp bir sportmen birinci oldu. Son şampiyonada her şeyimiz hazırdı. Karşılaşmalara beş dakika kala ‘Sizin müziğinizde insan sesi var’ dediler. Bu olmaması gerekiyor. Biz her şeyi bıraktım. Grup arkadaşım Emirhan ile bir arada müzik yapmaya çalıştık. Bunu güç da olsa başardık ve minderde hiç hazırlıksız performansımızı yaptık. Diskalifiye dehşetinden daha sonra minderde hiç bir gerilim yaşamadık. Unutamadığım an ise Dünya Şampiyonu olduğum an. En son 6 yıl evvel şampiyon oldum ve altı yıldız bu tertibe gidemiyoruz. Bu benim yaşadığım en berbat zorlukların başında geliyor. 2018’de niçinsiz bir biçimde gidemedik. 2020’ye hazırlandık, burada da kovid-19 çıktı. 2022’de Kore’de olacak. Rakiplerimiz hayli kuvvetli. İnşallah bu tertibe gideriz. Zira bir kaç tarih yanlışı var. Umarım gideriz, gidemezsek bizim için büyük bir yıkım olacak.”

KISA KISA
Madalya mı – Gençlere örnek olmak mı?
Bunu bana yıllar evvel antrenörüm sormuştu. Ben de 17 yaşımdayken örnek olmak istiyorum demişti. Herkes madalya alabilir, lakin örnek atlet olmak öbür bir şey.

Instagram mı – twitter mı?
Instagram. Twitterım var ancak ben kullanmıyorum.

Tekme mi – yumruk mu?
Tekme…

Karate mi – tekvando mu?
Tekvando…

Kendini bir cümle ile bize anlatır mısın?
Azimli bir yapıya sahibim ve asla pes etmiyorum.