Konutlarını ve hayallerini ‘Tosbavan’a’ yükleyen çift Türkiye tipi yapıyor

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Antalya’da yaşayan Murat ve Melike Cansu çifti, özgür bir hayat sürme hayaliyle aldıkları karavanla Türkiye çeşidi yapıyor.

Muhasebecilik yapan 35 yaşındaki Melike Cansu ile bir firmada çalışan eşi 40 yaşındaki Murat Cansu, yaklaşık 2 yıl evvel bir karavan satın aldı.

Kiracı oldukları konutlarından çıkıp ömürlerini karavanda sürdürmeye başlayan çift, özgürce gezme hayallerini geçen ay gerçeğe dönüştürmeye karar verdi.

İşlerinden ayrılan Cansu çifti, gerekli eşyalarını karavana yükledi, öteki eşyalarını da ailelerine bıraktı.Köpekleri Lilith’i de yanlarına alan Cansu çifti, “Tosbavan” ismini verdikleri karavanla yola çıktı.

Hayallerinin peşinde tabiatla iç içe seyahat yapan Cansu çifti, yıl sonuna kadar Türkiye tipini tamamlamayı, akabinde yurt dışı seyahatlerine başlamayı hedefliyor.

Cansu çifti, Antalya’dan başladıkları Türkiye çeşidi kapsamında 1 ayda 7 kente gitti. Çiftin son durakları ise Kastamonu’nun Karadeniz kıyısındaki ilçesi Abana oldu.

“Hayalimin peşinden devam ediyorum”

Melike Cansu, AA muhabirine, hayallerini gerçeğe dönüştürmek için konutlarını kapatarak hayatlarını “Tosbavan’a” yüklediklerini söylemiş oldu.

Karavan hayatını fazlaca sevdiklerini lisana getiren Cansu, “Özgür olmak ve tabiatta yaşamak için karavanda yaşamaya karar verdik. Tam vakitli çalışıyorduk, artık işlerimizden de ayıldık. Bu bizim en büyük hayalimizdi. Yolda para kazanarak gidebildiğimiz kadar ülkeyi gezmeyi planlıyoruz.” dedi.

Karavan ömrünün bayanlar için hayli rahat olduğunu anlatan Cansu, “Bir meskende paklığı gün uzunluğu yapıyorsunuz fakat burada yarım saatte bütün işler bitiyor, gün size kalıyor. Geziyorsunuz, yeni beşerler tanıyorsunuz, yeni kültürler öğreniyorsunuz.

Bu sayede hobilerimi de yapma imkanı buldum. Kitap okuyorum, geziyorum, nefes alıyorum tabiatta yaşayarak. En büyük hayalimdi, şu anda da hayalimin peşinden devam ediyorum.” sözlerini kullandı.

“Zorlukları var lakin aşılamayacak şeyler değil”

Murat Cansu da Tosbavan ile özgürce bir seyahate çıktıklarını vurguladı.Yeni yerler, yeni kültürler keşfetmek için Türkiye tipi yaptıklarını belirten Cansu, şunları kaydetti:”Akdeniz, Ege, İç Anadolu’yu dolaştık, Batı Karadeniz’e, Kastamonu’nun Abana ilçesine ulaştık.

Buradan Artvin’e kadar yolumuz var. Oradan doğuya geçeceğiz, çabucak sonrasında Antalya’ya döneceğiz. Karavan ömrünü özgür olmak isteyen, özgür ruhlu insanlara muhakkak tavsiye ediyorum. Pandemi devrinde insanlardan uzak, tabiatla baş başa olabileceğiz bir ömür biçimi. Zorlukları var lakin aşılamayacak şeyler değil. İnsan istedikten daha sonra her şeyi yapıyor.”