Komünist nedir ne anlama gelir ?

Smug

Active member
Komunizm hakknda bilgi

Komunizm, 18. yuzyln sonlarnda ortaya ckan bir ekonomi ve siyasi sistemdir. Temel prensibi, tum insanlarn, insanlar arasndaki esitsizligin onune gecmek ve herkesin ortak ckarmz olmas gerektigi dusuncesi uzerinedir. Komunizm, kapitalizme ve sosyalizme alternatif olarak cogu ulkede ksmen var olan veya uygulanan bir sistemdir.

Komunizm Hakknda Ksaca

Komunizm, Karl Marx tarafndan gelistirilen ve siyasi ve ekonomik hayatn her alann kapsayan bir sosyal teori ve sistemdir. Komunizm, herkesin esit sartlar altnda yasamasn ve herkesin ortak ckarmz olmasn ongoren bir vizyonu temsil eder. Komunizm, bu vizyonun, herkesin kendini guvende hissetmesi, herkesin sahip oldugu kaynaklarn esit olarak dagtlmas ve herkesin sosyal statusunun gelismesine izin vermesi gibi temel amaclarn kapsar.

Komunizmde Ekonomik Yap

Komunizm, uretim araclarnn ulkenin devlet tarafndan ozellestirilmesine ve uretimin devlet tarafndan denetlenmesine dayanr. Devlet, uretim araclarnn sahiplerinin degismesinden sonra, uretimin daha verimli ve esit dagtlmasn saglamaya calsr. Devletin uretimde kontrolu, uretimin ozellestirilmesi ile birlikte ticaretin denetlenmesi, devlet tarafndan saglanan baz ckarlarn snrlanmas, uretimin devlet tarafndan kontrol edilmesi ve ucretlerin devlet tarafndan belirlenmesi gibi cok sayda ekonomik politikay icerir.

Komunizmde Siyasi Yap

Komunizm, ulkelerdeki siyasi ve hukuki sistemi de etkiler. Komunizmde, devletin uretim araclarnn ozellestirilmesi ve uretimin denetlenmesi ile birlikte, devlet, ulkedeki siyasi ve hukuki sistemi kontrol etme yetkisine sahiptir. Komunizmde, devletin ekonomik, sosyal ve siyasi alanlardaki etkisi gucludur. Devlet, ulkedeki siyasi ve hukuki sistemi kontrol etmekle birlikte, ulkedeki toplumsal sozlesmenin korunmasn ve toplumsal dengeyi saglamaya calsr.

Komunizm Kritikleri

Komunizm kapsaml bir sistemdir ve bu da baz dezavantajlar beraberinde getirir.