Köfteli Lokum Üzere Nohut Yemeği Tanımı

Sarr

Active member
Köfteli Lokum Üzere Nohut Yemeği Tanımı İçin Gereçler

• 500 gr nohut
  • 1 litre ve ayrıyeten 1 büyük su bardağı su(200 ml bardakla 7 su bardağı su olarak da ölçebilirsiniz)
  • 1.5 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 adet kuru soğan
Köftesi İçin;

• 250 gr kıyma
  • 3 yemek kaşığı galeta unu
  • 1 adet kuru soğan ( rendelemiş, suyu sıkılıp atılmış)
  • 3-4 diş ezilmiş sarımsak
  • 1 tatlı kaşığı toz biber
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı karabiber
  • 1 tatlı pul biber
  • 1 tatlı kaşığı kimyon
Köfteli Lokum Üzere Nohut Yemeği Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Bilhassa geceden ıslattığımız 500 gram nohutu tencerede yumuşayıncaya kadar haşlayalım.
  2. Haşlanan nohutu kenara alalım,yemeğin köftesini yapmaya başlayalım.
  3. Bunun için galeta unu hariç geriye kalan tüm köfte gereçlerini bir kaba ekleyelim.Elimizde güzelce bir kaç dakika yoğuralım.
  4. Akabinde 3 yemek kaşığı galeta unu ekleyelim ben 3 kaşık ekledim yumurtanın büyüklüğüne nazaran bu ölçü değişebilir 3-4 dakika daha köftemizi elimizde güzelce yoğuralım.
  5. Hazırlamış olduğumuz köfteden misket büyüklüğünde modüller alıp elimizde yuvarlayalım. Ortada bir elimizi sıvı yağ ile biraz yağlayalım. Geriye kalan bütün harcı bu türlü hazırlayalım.
  6. Form verme süreci bittikten daha sonra tencereye sıvı yağını ekleyelim soğanı ek edip birkaç dakika soğanların rengi dönünceye kadar kavuralım.
  7. Üzerine salçayı ekleyelim birkaç çeşit karıştıralım üzerine 1 büyük su bardağı (400 ml) su ek edelim . Bir kaç tıp karıştıralım.
  8. Hazırlamış olduğumuz köfteleri dikkatlice tencerenin içerisine ekleyelim. 3-4 dakika dikkatlice ortada bir karıştırarak ve tencereyi sağa sola sallayarak köftelerin pişmesini sağlayalım .
  9. Üzerine haşlamış olduğumuz nohutu ek edelim, suyu ve gerekirse tuz ek edelim. Benim salçam tuzlu olduğu için tuz eklemedim ve kapağı kapalı bir biçimde nohutlar yumuşayıp yemek özleşene kadar pişirelim. Deneyeceklere kolay gelsin. Hoşçakalın. Allah’a emanet olun.
Köfteli Lokum Üzere Nohut Yemeği Tanımı Fotoğraflı Yapılışı