‘Kızdan güreşçi olmaz’ diyenleri utandıran şampiyon

Sarr

Active member
Antalya’da yaşayan Ümmühan Duran, 6 yıl evvel kardeşinin idmanını izlerken güreşe başlamaya karar verdi. Anne ve babasının takviyesiyle idmanlara başlayan Ümmühan, elde ettiği başarılarla ailesinin gururu oldu. Minder güreşinde Minik Bayanlar Türkiye Şampiyonası’nda 2017 yılında ikincilik, birebir şampiyonada 2018’de üçüncülük kazanan Ümmühan, 2019’da Yıldız Bayanlar Türkiye Şampiyonası’nda ikinci oldu. Ümmühan iki yıl evvel Bulgaristan’da düzenlenen Yıldız Bayanlar Balkan Güreş Şampiyonası’nda da üçüncülük elde ederek muvaffakiyetlerini artırdı.

TÜRKİYE’DE ALTIN, AVRUPA’DA BRONZ
Ümmühan, pandemi niçiniyle turnuvaların ertelenmesi niçiniyle yeni şampiyonluklar kazanma hayaline orta verse de pes etmeden çalışmalarına devam etti. Minder güreşinde kazandığı madalyalarla isminden kelam ettiren Ümmühan, plaj güreşinde de muvaffakiyet elde etmek için antrenörü İlkay Kaya ile çalışmalarını sürdürdü. Antalya Spor Salonu’nda çalışan, kıyıda idman yapan Ümmühan, 30 Ağustos’ta İzmir Genç Bayanlar Plaj Türkiye Şampiyonası’nda altın madalya kazandı. Plaj güreşinde elde ettiği muvaffakiyet daha sonrası ulusal ekiple 11-12 Eylül’de Yunanistan’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda ay yıldızlı formayı giyen Ümmühan, bronz madalyanın sahibi oldu.

AMAÇ DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU
Spor ömründe başarılı olmak için okul eğitimini ve idmanlarını aksatmayan Ümmühan, arta kalan vakit içinderda da çiftçilikle uğraşan ailesine serada çalışarak yardım etti. Dünya şampiyonasına hazırlanan Ümmühan, kumdaki idmanın yanı sıra minderde de çalışmalarını sürdürüyor. Traktör lastiği ile idman yapan Ümmühan, halatla tırmanarak gücünü artırıyor. Ümmühan, Romanya’da 23 Eylül’de düzenlenecek Plaj Güreşi Dünya Şampiyonasında altın madalya kazanmayı hedeflediğini söylemiş oldu.

ÜMMÜHAN DURAN: AYAKLARIMIN ÜZERİNDE DURUP, ŞAMPİYON OLDUM
Güreşe birinci başladığı senelerda etrafındakilerin ‘Bir kızdan güreşçi olmaz’ lafına fazlaca üzüldüğünü anlatan Ümmühan, bu süreçte anne ve babasının kendisine daima dayanak verdiğini anlattı. Ailesinin takviyesiyle muvaffakiyetinin arttığına değinen Ümmühan, “Güreşe başladığımda fazlaca reaksiyon görmüştüm. ‘Bir kızdan güreşçi olmaz’, ‘Güreş erkek sporu’ diye eleştiriyorlardı. Şampiyonluklar kazandıktan daha sonra bunu söyleyenlerin tebrik etmesi, her insanın kutlaması, beni gururlandırdı. Ben ayaklarımın üzerinde durup, şampiyon oldum, Avrupa’da üçüncülük elde ettim. Çok gururluyum” dedi.

DOMATES SERASINDAKİ ŞAMPİYON
Kardeşi yardımıyla güreşe başladığını, şampiyonluklar kazansa da idmanlardan kalan vakit içinderda serada çalışarak ailesine yardım etmeyi sevdiğini belirten Ümmühan, “Kardeşimin idmanını izlerken güreş yapmak isteyip, ben de idmanlara başladım. 6 yıldır güreş branşıyla uğraşıyorum. Minder güreşinde birfazlaca muvaffakiyetim oldu. Türkiye üçüncülüğü, ikinciliği ve şampiyonluğum var. 2019’da Balkan Şampiyonası’nda üçüncülük elde ettim. ondan sonrasında plaj güreşi idmanlarına başladım. Türkiye şampiyonluğu ve Avrupa üçüncülüğü kazandım. Dünya şampiyonasında gayem altın madalya kazanmak. İdmanlardan arta kalan vakit içinderda çiftçilikle uğraşan aileme serada çalışarak yardım ediyorum” diye konuştu.