‘Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü yaptığında ‘Türkiye’de adalet yok mu?’ diye gülmüştüm, yokmuş’

Vitra

New member
‘Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü yaptığında ‘Türkiye’de adalet yok mu?’ diye gülmüştüm, yokmuş’ Bursa’nın Yenişehir ilçesine bağlı Kirazlıyayla köyünde üretimi süren Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı’na karşı çaba ederken şirket yetkililerini ‘yaraladıkları’ teziyle 5’i bayan 9 kişinin yargılandığı davanın 3. duruşması yapıldı. Mahkeme, duruşmayı 4 Kasım’a ertelerken, yargılanan Kirazlıyaylalı Kaniye Karasu, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Adalet Yürüyüşü”nü anımsatarak, “Kılıçdaroğlu, yürüyüşü yaparken gülmüştüm. Türkiye Cumhuriyeti’nde adalet yok mu diye sormuştum. Ancak başıma gelince anladım ki adalet yokmuş” dedi.

Yenişehir’e bağlı Kirazlıyayla köyünde üretimi süren zenginleştirme tesisi ve atık barajına karşı uzun müddettir ömür alanlarını savunan köylüler, bugün bir defa daha hakim karşısına çıktı. 6 Haziran 2020 tarihinde köylüler, beton mikserinin Kamışlı Gölü’nde yıkanmasına reaksiyon göstermesinin akabinde bir şirket nazaranvlisi, köylülerin kendisini yaraladığını tez ederek 9 kişi hakkında şikayetçi oldu. Yargılanan 5’i bayan 9 kişi, bugün bir sefer daha Yenişehir Adliyesi’nde hakim karşısına çıktı.

Mahkemede, müştekilerden birinin askerde olduğunu ve dinlenemediği tabir edilirken duruşma 4 Kasım’a ertelendi. CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Yenişehir Etraf Platformu Sözcüsü Şafak Fazilet, doğaseverler ve hayli sayıda yurttaş, mahkemede Kirazlıyaylalılar’ı yalnız bırakmadı.

‘Onlar yapmıyorsa adalet yapmalı’

Duruşmanın akabinde adliye önünde açıklama yapan CHP Milletvekili Orhan Sarıbal, asıl mağdurun Kirazlıyaylalılar olduğunu belirtti. Müştekilerin, gerçek mağdurlardan özür dilemesi gerektiğini söyleyen Sarıbal, “Bunu şayet onlar yapmıyorsa adalet yapmalı. Bu binalara bu yüzden beşerler gelirken, buraya adalet için geliyorlar. Bu adalet halktan, ormandan, köylüden, hayat alanlarından, geçmiş kültürlerinden, mezarlarından, tarihlerinden yana olmadı” dedi.

‘Adalet yokmuş’

CHP önderi Kılıçdaroğlu’nun “Adalet Yürüyüşü”nü anımsatan Kirazlıyaylalı Kaniye Karasu, “Kılıçdaroğlu yürüyüşü yaparken gülmüştüm. ‘Türkiye Cumhuriyeti’nde adalet yok mu’ diye sormuştum. Lakin başıma gelince anladım ki adalet yokmuş. 3 oldu, hakimin savcının önüne çıkarıldım, her gün bayan cinayetleri oluyor sanki o kişi benim kadar yargılandı mı? Vatanımı, toprağımı korudum, hata mu?” diye sitem etti.

‘Özür dilemesi gereken onlar’

Yenişehir Etraf Platformu Sözcüsü Şafak Fazilet, yargılanan köylülerin aylarca kontrollü hürlük için imza verdiklerini hatırlatarak, “4 Kasım’a ertelendi. Bu beşerler yalnızca topraklarını savundular. Mahkemede, özür bile dilenmedi diye bir şey söylendi. Temel özür dilemesi gereken onlar. Zira onları bu insanların hayat alanlarının tam ortasına geldiler. Mezarlarının, konutlarının yanına atık barajı yapmaya kalktılar. O yüzden temel özür dilemesi gereken onlar” dedi.

‘Neyin özrünü dileyeceğiz’

Adalet beklediklerini söyleyen Kirazlıyaylalı Gülizar Canbaz, “Bir de kalkmışlar ‘bizden özür dileyin, bir özür bile dilemediniz’ diyorlar. Neyin özrünü dileyeceğiz. Bizim köyümüzün içine yerleşen onlar, alanımızı işgal eden onlar. Asıl özür dilemesi gereken biri var ise bence kendileri” diye konuştu.

Duruşmaya gelerek takviye verenlere teşekkür eden köylülerin avukatı Osman Atalay Akman, “Davanın 3’üncü celsesi görüldü. Biz tüm kanıtlar toplanmış diye umuyorduk ancak bir müşteki askerde olduğundan dolayı tabirine başvurulamamış. Onun sözüne başvurmak üzere bir celse daha attı. Dava bizim lehimize ilerlerken farklı talepler oldu. 4 müşteki varken mahkeme resen firmayı da müşteki sıfatına getirmek gayesiyle bir müzekkere yazdı. Bu denli yıllık avukatım, şikayetçi olmayan bir kişiyi, şikayetçi yapma diye bir şey yok” diye eleştirdi.