Keşkek

Sarr

Active member
Keşkek Tanımı İçin Materyaller

• 1 büyük modül kemikli kuzu eti
  • 1,5 su bardağı buğday (1 gece akşamdan ıslanmış)
  • 1 büyük uzunluk soğan
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • 1,5 çay kaşığı tuz (siz tadınızı kendinize bakılırsa ayarlayabilirsiniz)
Sosu için;

• 2 yemek kaşığı tereyağ
  • 1 tatlı kaşığı salça
  • 1 çay kaşığı toz kırmızı acı biber
Keşkek Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Öncelikle geceden ıslamış olduğumuz buğdayı suyun altında bir nevi çamaşır çitiler üzere siyah suyu beyaza dönünceye kadar yıkayalım. ( bunu yapmamızdaki niye keşkeğimizin renginin daha parlak ve beyaz olması olacaktır).
  2. Düdüklü tenceremize iri doğradığımız soğanı ve zeytinyağını ekleyip ocağa alalım. Soğanlar kavrulmaya başladığında eti ekleyelim ve iki yüzünüzde mühürleyelim.
  3. Tencereye buğdayları ekleyip üzerini 3 parmak geçecek kadar su ekleyip düdüklünün ağzını kapatalım. 45-50 dk pişirelim.
  4. daha sonrasında düdüklüyü açalım buğdaylar yarılmış etimiz pişmiş olacak. ( suyum az kalmıştı) tencerenin(ben bu esnada düdüklü tenceremin büyük olmasından dolayı öbür bir tencere aldım) altını açıp suyunun çekmesini ve buğdayların daha da erimesini sağlayalım.
  5. Eti tencereden çıkartalım ve didikleyelim. tekrar tencereye ekleyelim. Tuzu ek edip güzelce suyunu çekinceye kadar pişirelim. Ben yaklaşık 25-30 dk orta ateşte orta ara karıştırarak pişirdim.
  6. Suyunu çeken tenceremizin altını kapatalım. Tezgah üzerine kalın bir bez serelim. Tenceremizi bezin üzerine alalım. Tahta bir kaşıkla keşkeği tencerenin bir duvarına vurdura vurdura yaklaşık 10 dk kadar dövelim.
  7. Siz bu süreci yaptıkça keşkeğin merhemsi bir kıvam almasını sağlayacaksınız. daha sonra bir servis tabağına alın. Üzerine ister salçalı ister pul biberli terayağ gezdirip sıcak servis yapın. Şimdiden afiyet olsun….
Keşkek Tanımı Fotoğraflı Yapılışı