Kesim Raporu: Sağlam Tüketim Malları

Smug

Active member
Maksat tutarlarımızda üst taraflı revizyona gidiyoruz. Sağlam tüketim bölümü altında takip ettiğimiz paylar için fiyat amaçlarımızı, TL’deki son periyottaki sert kıymet kaybının akabinde güncellenen makro var iseyımlarımız niçiniyle üst istikametli revize ediyoruz. Dal kapsamımızda yer alan ARCLK ve VESBE için tavsiyemizi AL olarak, VESTL için ise tavsiyemizi TUT olarak koruyoruz.

2022’de alım gücündeki zayıflama ve artan fiyatlar niçiniyle yurtiçi beyaz eşya pazarında daralma öngörsek de, yapılan fiyat artışları, kuvvetli ihracat gelirleri ve hammadde meblağlarında meydana gelmesi beklenen olağanlaşma yardımıyla şirketlerin karlı büyümelerini sürdürmelerini bekliyoruz. Revize gaye tutarlarımız sonucunda nazarance daha yüksek getiri potansiyeli sunan Vestel Beyaz Eşya en beğendiğimiz pay olarak öne çıkıyor.

Vestel Beyaz’ın Türkiye’deki rekabetçi üretim kapasitesinin sunduğu ölçek ve lojistik avantajlarının ve sene başında devreye alınan 2024’e kadar yaklaşık %50’lik kapasite artışı hedeflenen yatırımının önümüzdeki devirde Şirket’in bilhassa yurtharicindeki büyümesini desteklemesini bekliyoruz. 9A21 sonu prestiji ile toplam gelirlerinin %77’si ihracat olan Şirket’in bu oranı 2022’de %85 düzeyine yükselteceğini kestirim ediyoruz.

Benzeri biçimde, yurtharicinde büyümesini devam ettiren Arçelik de zayıf TL’den faydalanıyor. Hitachi ve Whirpool Manisa Fabrikası satın almaları ve TL’deki bedel kaybı ile döviz bazlı gelirlerinin toplam içerisndeki hissesini ve bölgesel çeşitliliğini arttıran Arçelik’in yurtdışı gelirlerinin satışlara oranının 2022’de %80 düzeyine ulaşmasını bekliyoruz (9A21: %67).

arastirma.isyatirim.com.tr