Kazakistan’ın bir köyünde yaşayan genç bayan, köyün at sürüsünü tek başına yönetiyor

A

admin

Guest
Kazakistan’ın kuzeyindeki eyalete bağlı Ozernoe köyünde ailesiyle yaşayan Ahmetova, 12 yaşından bu yana köyün at çobanı olan babasına çıraklık ediyor.

Ahmetova, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başşehir Işık Sultan’daki bir kolejde bilgisayar öğretmenliği kısmından mezun olduktan daha sonra birkaç yıl kentte çalıştığını lakin babası hastalanınca ve memleketini özleyince köyüne, ailesinin yanına dönmeye karar verdiğini söylemiş oldu.

Köyde 7 aydır babasının yerine, köpeği Moynak ile onlarca at sürüsüne çobanlık yaptığını belirten Ahmetova, çocukluğundan beri cet bindiğini ve köyün civarını epeyce güzel bildiği için hiç korkmadığını söz ederek, şunları kaydetti:

“Genelde sürüyü köyün yakınındaki göl kenarında dinlendiriyorum. kimi vakit onlara halk ezgileri söylüyorum. Artık sesimi tanıyorlar. kimi vakit de binicilik kabiliyetimi geliştiriyorum ve yaşadığım farklı anları telefonuma kaydediyorum.”

Ahmetova, hem de köy okulunda bilgisayar öğretmeni olarak da nazaranv yaptığını tabir ederek, “Okulda işlerim çıktığı vakit babam sabahları atları yaylaya kendisi sürüyor. Akabinde motosikletle giderek işi ben devralıyorum ve babamı meskene dinlenmeye gönderiyorum.” dedi.

Çobanlık anlarını çektiği görüntüleriyle toplumsal medyada ünlü oldu

At üstünde çobanlık yaptığı anlarını çekerek şahsi hesaplarında paylaşmaya başladığını söyleyen Ahmetova, görüntülerin kısa müddette büyük ilgi topladığını söylemiş oldu.

Ahmetova, birkaç ay ortasında toplumsal medyada 100 bin takipçiye ulaştığına işaret ederek, yaptığı paylaşımlarıyla hem köy hayatını hem köyünü tanıttığı için keyifli olduğunu aktardı.

Köyde internet düzgün çekmediği için her gün görüntü yükleyemediğini ve bu işten anlamasa da birden fazla vakit babasının kendisine kameramanlık yaptığını anlatan Ahmetova, “Babamla olan komik diyaloglarımız da epeyce izleniyor. Beşerler benim paylaşımlarımda en çok samimiyeti sevdiklerini söylüyorlar.” dedi.

Ahmetova, şu anda kendisi hakkında belgesel sinema çekildiğini belirterek, “Bu kadarını beklemiyordum. Birinci başta lokal daha sonra ulusal televizyon kanalları haber yaptılar.” dedi.

Tarihi bir sinemada oynamayı hayal ettiğini anlatan Ahmetova, “Hayalim gerçekleşecek diye düşünüyorum. Lakin en epeyce da köyümde kendi at çiftliğimi kurmak istiyorum.” diye konuştu.