Karbonhidrat yediğimde şişiyorum

onurnisan

New member
bir süre düşük karbonhidratlı beslendikten daha sonra, “karbonhidrat yediğimde şişiyorum” diyen, ve bu niçinle karbonhidratlardan korkan epey kişi gözlemliyorum son vakit içinderda. Karbonhidratlar bedende suyla depolanır. Her 1 gram karbonhidrat ortalama yanında 3-4 gram içinde su meblağ.
Ortalama bir beşerde 500 gram glikojen deposu olduğu kabul edilir, bu depolar ana olarak kaslarımızın ve karaciğerimizin ortasındadır. Uzun müddet düşük karbonhidratlı beslenmek ya da yüksek tempo sporlar bu glikojen depolarını boşaltır. Boşalan depoları doldurmak için daha sonrasında karbonhidrat yememiz beklenir ama biz uzun bir süre düşük karbonhidratlı beslenirsek, bu depolar boş durur ve ötürüsıyla karbonhidratı depolamakta kullanılan suya da gereksinim olmadığından bedende ortalama bir insan için 1.5-2 kilo içinde daha az su tutulur. Hatta ketojenik üzere hayli düşük karbonhidratlı beslenme şekillerinin birinci günlerde birkaç kilo fark ettirmesinin de ana sebebi budur. daha sonrasında karbonhidrattan güçlü bir şeyler yediğimizde bu depolar dolmaya başlar ve birlikte su da tutulduğu için “şişme” diye tabir edilen durum ortaya çıkar. Ancak bu olağan bir durumdur, zira olağan insan fizyolojisinde karbonhidrat bu türlü depolanır ve bu depoların bedende bir maksadı var. Depoların boş olması aslında olağandışı bir durumdur. Dolu olup bedenimizde su tutulması değildir.