Karavanda tam vakitli hayat

A

admin

Guest
GONCA KOCABAŞ – [email protected]
Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Ertan Çalışkan,29 yaşındayım, doğma büyüme İstanbulluyum, Ordu Üniversitesi çalışma iktisadı mezunuyum.6 yıldır doğayı konutum edindim ve gerek çadır ile gerek karavan ile seyahat ediyor ve yaşıyorum.

Şu anda yaşadığınız karavana geçmedilk evvel, hepsinin öncesinde bir otostopla Türkiye tipiniz var. Bu çeşidiniz ne kadar vakit sürdü ve neler yaşadınız özetlemek gerekirse bize anlatır mısınız?

4 yıllık karavan ömrümden evvel 2 yıl yaz kış çadırda yaşadım. 2 yıl boyunca binlerce araca otostop çektim ve on binlerce beşerle tanıştım, her yörenin külçeşidini tanımaya, tabiatını görmeye ve o coğrafyaları hissetmeye çalıştım. Fakat çadırda yaşamak söylendiği kadar kolay değil, yaz tatillerinde tahminen olabilir lakin kışın çadırda yaşamak inanın epeyce güç. Karadeniz’in dağlarında doğunun ayazında geçen kışlarım oldu.

Tüm bu turlarınızın yanı sıra bir de toplumsal sorumluluk projeleriniz var. Bunlardan biri sokak hayvanları için yaptığınız bir bisiklet çeşidi. Biri de ‘Çocuklar için 5 milyon adım’ Hem projelerinizin bilgilerindan tıpkı vakitte nasıl geri dönüşler olduğundan bahseder misiniz?

Elimden geldiğimce toplumsal sorumluluk projelerine yer vermeye çalışıyorum, bu beni hem motive ediyor tıpkı vakitte hoş bir hedef sağlamış oluyor.

Kocaeli’nden Artvin’e süren bir bisiklet maceramız oldu, oldu, yol arkadaşım Yasemin Güngör ile bir arada. Bu projede pandemi sürecinden epey etkilenen sokak hayvanlarına dikkat çekmek istedik ve çektik.

Geri dönüş olarak insanların bagajlarına mama koymalarını, köşe başlarında tüm sokak hayvanlarına mama bırakmalarını rica ettik, ve binlerce bagajda mama fotoğrafı geldi, memnunum, memnunuz.

Bu projeden daha evvelce de tek başıma yaptığım ‘Çocuklar İçin 5Milyon Adım’ projem vardı. Ege ve Akdeniz çocuklarının zannedildiği kadar bolluk rahmet ortasında yaşamadıklarını, köy okullarının eksiklerini göstermeye çalıştım, ve tüm Ege Akdeniz kıyılarını yürüdüm.

2200 km. Yedi milyon iki yüz atmış üç bin adım,56 gece ve 33 kiloma mal oldu:) Bu projemin geri dönüşü de 5 köy okulundaki gereksinimi olan tüm çocukları giydirdik, kırtasiye materyallerini aldık, okulların akıllı masasına ve ana sınıflarının oyuncaklarına varana kadar her şeyi topladım.

Asıl farklı yanı ise tüm bunları para toplamadan yaptım. Yalnızca gereksinim listelerini paylaştım ve beşerler da kargoladılar.

Geçiminizi nasıl sağladınız? Sizin üzere Türkiye tipine çıkmak isteyenlere ne önerirsiniz?

Geçimimi uzun mühlet yollarda takı yapıp satarak sağladım, daha sonra kahve sattım, magnetler sattım, yani seyyar satıcılık yaptım.

Artık de insanları karavanımla gezdiriyorum onlara tatil yaptırıyorum. Beşerler bana sıklıkla Instagram’dan ulaşıyorlar.

Karavanımda 4 kişi konaklayabiliyor. Gelen konuklarıma konaklama, kahvaltı ve sürücülük sunuyorum. Onlar da denizin keyfini çıkarıyorlar.

Türkiye tipi ön adımdır, sokakta pişmek için, gereksinimlerini karşılamak için. Evvel memleketi gezmeli herkes. Memleketin hoşluklarına şahit olmalı, kendini tamam hissettiğinde dünyayı gezmeye başlamalı diye düşünüyorum.

Üniversiten mezun olduktan daha sonra, yerleşik bir hayat yerine, tam vakitli seyahat etmeyi tercih ettiniz. Aileniz bu sonucunızı nasıl karşıladı?

Aileme bu durumu açıklamam biraz sancılı oldu. daha sonra uzun bir kırgınlık girdi ortaya, en sonunda yaşamak istediğim hayata hürmet gösterdiler. Artık her gün telefonla konuşuruz:)

Bildiğim kadarıyla şu an 3. Karavanınızda yaşıyorsunuz. Karavan değişimi ya da dizaynı ortasında yaşayıp eksikleri gördükçe mi şekilleniyor?

Evet bu 3. karavanım, her seferinde keşke bunun yerine şöyleki bir şey yapsaydım deyip değiştiriyorum. Bu biraz ruh halimle de alakalı.

Çadırda 2 sene yaşadım ancak lüks bir karavanda 1 sene yaşayamıyorum kimi vakit. Bunlar gezmek için bir araç bir obje, ruh neyi isterse bedende oraya evriliyor haliyle.

hiç bir eşyamı sahiplenemiyorum, çarçabuk satabiliyorum. Lakin natürel eksikler de fark ediliyor bu süreçte ve üzerine temalıyor.6 yıldır yollardayım, birinci kere bu yıl kışın sıcak duşum oldu. yıllardır sıcak duşum yoktu. Dedim ki bunu satayım, sıcak duşu olan bir karavana geçeyim:)