Kara Gün Nasıl Yazılır Tdk ?

BozokaBozokayy

Global Mod
Global Mod
Tabii, Kara gün nasıl yazılır TDK? konusunda ayrıntılı bir forum yazısı hazırlayabilirim. İşte adım adım açıklamalar:

---

Kara gün nasıl yazılır TDK?

Kara gün, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından belirlenmiş bir yazım kuralıdır ve doğru kullanımı önemlidir. Kara gün ifadesi, dilimizde sıkça kullanılan ve belirli bir anlamı olan bir terimdir. Peki, bu terim nasıl yazılır?

Kara gün ifadesi, "kara" ve "gün" kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bu terimin ayrı yazılıp yazılmayacağıdır. Türk Dil Kurumu'na göre, "kara gün" şeklinde ayrı yazılmalıdır. Bu kullanımıyla, kara gün ifadesi olumsuz bir durumu veya zor bir zamanı ifade eder.

Kara gün ifadesi aynı zamanda atasözlerinde ve deyimlerde sıklıkla kullanılır. Örneğin, "Kara gün dostunu belli eder" şeklinde bir atasözünde karşılaşabiliriz. Bu bağlamda da doğru yazımı, "kara gün" olarak ayrı şekildedir.

Kara gün ifadesinin yanı sıra, benzer yapıdaki diğer ifadeleri de göz önünde bulundurmak önemlidir. Örneğin, "kara delik", "kara tahta" gibi ifadelerde de "kara" kelimesi ayrı yazılırken, "gün" kelimesiyle birleşik kullanım tercih edilir.

Kara gün nasıl yazılır TDK? Benzer Sorular ve Cevaplar

1. **Kara günün doğru yazımı nedir?**

Kara gün, TDK'ya göre ayrı yazılır.

2. **Kara gün ifadesi ne anlama gelir?**

Kara gün, zor ve olumsuz zamanları ifade eder.

3. **Kara gün atasözü nasıl kullanılır?**

"Kara gün dostunu belli eder" atasözünde doğru yazımı nedir?

4. **Kara gün deyimi hangi bağlamlarda kullanılır?**

Kara gün, genellikle sıkıntılı zamanları anlatmak için kullanılır.

5. **Benzer ifadelerde "kara" kelimesi nasıl yazılır?**

"Kara delik", "kara tahta" gibi ifadelerde "kara" kelimesi ayrı yazılır.

6. **Kara gün ifadesinin yazımı hakkında örnek cümleler verebilir misiniz?**

- Bugün kara günümüz var gibi gözüküyor.

- Kara gün dostunu belli eder atasözü hala geçerliliğini koruyor.

Bu adımlarla, Kara gün nasıl yazılır TDK? konusunu açıkladım. Her bir adımda detaylı bilgi ve örneklerle konuyu daha anlaşılır hale getirdim.