Kafein

onurnisan

New member
Kahve içmeyi sevenler burada mı? Âlâ haber, kahvede ağır bir biçimde bulunan kafein BİRDEN FAZLA VAKİT sıhhatinize uygun geliyor. Aslında kafein bugüne kadar en epey araştırılmış atlet desteklerinden biri. Ve değişik bir biçimde, 2003 yılına kadar kafein “doping” olarak kabul ediliyordu.

Benim üzere anksiyeteden muzdaripseniz kafein alımını sınırlamanız gerekebilir. Açıkçası hiç kahve içmediğim günler hayat kalitem bariz bir biçimde artıyor. Tabi bu herkes için geçerli değil fakat kahve yerine papatya çayı yahut yaseminli yeşil çay içmek beni fazlaca daha yeterli hissettiriyor. Ortada kahve tadını özlediğimde de kafeinsiz, öteki bir deyişle “decaf” kahve içmeyi tercih ediyorum. (Decaf kahvede de bir ölçü kafein var fakat fazlaca küçük ölçüler beni rahatsız etmiyor. bir daha de sizin toleransınız daha düşük olabilir. Bu noktada kendinizi izlemeniz değerli.)

Not: Evet kafein “yağ yakımı”nı artırabilir. Antrenman yaptığınızda bedeninizin temelde iki yakıtı var: karbonhidratlar ve yağlar. Kahve içtiğinizde beden, yağların yakıt olarak kullanılmasını teşvik ediyor, bu sayede karbonhidratları daha verimli kullanabiliyorsunuz. Bu da kafeinin antrenman performansını artırma sebeplerinden biri. Daha kafeinle ilgili söylenecek epeyce şey, sorulacak hayli soru ve yapılacak epey araştırma var lakin bunları öteki bir posta saklıyorum. Sormak istedikleriniz olursa buradan yahut d*****@gmail.com e-mail adresimden ulaşabilirsiniz.