Kaçkarlar’daki gizli cennet: Yedigöller

A

admin

Guest
Rize-Erzurum hududunda, Ovit Dağı doruğu ile Kaçkar Dağları’nın güneyinde yer alan Yedigöller, bölgedeki değişik boyutlarda 11 göl ve 4 bin metreyi bulan tepe dağlarıyla konuklarını ağırlıyor.

Tabiatın derin sessizliği ile şiddetli, maceralı ve keyifli bir seyahatin akabinde ulaşılan bölge, ziyaretçilerine dağcılık sporunun yanı sıra iklim kuralları ve doğal güzellikleriyle trekking ve kamp için uygun ortamlar sunuyor.

Gökyüzünün bulutlu olduğu durumlarda göl yansıması ile etkileyici fotoğrafların çekilebildiği Yedigöller, fotoğraf sanatkarlarının ise vazgeçilmez rotaları içinde bulunuyor.Atatürk Üniversitesi Muhasebe ve Finansman Kısmı öğretim üyesi ve beraberinde dağcı Prof. Dr. Fatih Coşkun Ertaş, hem dağcılık tıpkı vakitte fotoğraf kümeleriyle bölgeye sık sık geldiğini söyleyerek, şu değerlendirmede bulundu:

” İspir’deki Yedigöller nitekim Türkiye’nin şahane ve özel bir bölgesi. Buraya ulaşım koşulları kolay değil. Buraya gelmek isteyenler ya arazi araçlarıyla ya da dağcılık yürüyüşü yaparak gelmek zorundalar. Ben tüm doğaseverleri ve fotoğrafçı arkadaşlarımızı buraya bilhassa davet ediyorum ve buraları görmelerini istek ediyorum. Burada görüntü fazlaca hoş ve tek sözle harika.”

Ulusal ve memleketler arası ödüllü fotoğrafçı Murat Kaya ise 10 yıldır fotoğraf çektiğini anlattı. Genelde insan, yırtıcı hayat ve görünüm fotoğrafları çektiğini lisana getiren Kaya, “Yedigöller bölgesi 3 bin 200 rakımlı bir yer. Türkiye’de biroldukca yer gezdim ve görüntü gördüm lakin İspir Yedigöller kadar hoş ve olağanüstü bir yer görmedim. Hakikaten harika bir ambiyansı var. Doğayı seven, tabiatla iç içe olan ve tabiatta olmaktan zevk alan tüm fotoğrafçı arkadaşları buraya bekliyorum.” diye konuştu.

Rize’den arkadaşlarıyla bölgeyi gezmeye gelen Kübra Kaya da uzun süren seyahatin akabinde bölgeye ulaştıklarını belirterek, “Burası fazlaca hoş bir yer. Burayı da görmek istedik. 11 tane göl olduğu söylendi ve gezip nazaranceğiz. her insanın katiyen gelip görmesi gereken bir yer. Biz buraya evvelinde de gelmiştik. Tıpkı hayranlıkla bir daha geldik. Masamızı kurduk ve kahvaltımızı burada yapacağız. Çok hoş bir yer ve herkese tavsiye ediyoruz.” tabirlerini kullandı.