“İzleyici ölümle konuşulmadan hem sevinci hem de üzüntüyü deneyimleyebilmeli”

Smug

Active member
Fritz von Thurn ve Taxis ile röportaj: “İzleyici, ölümle konuşulmadan hem sevinci hem de üzüntüyü deneyimleyebilmeli”

• e-posta

Bölmek

• Daha

• Twitter

• Basmak

• Geri bildirim

• Bir hata bildirin

Bir Hata mı Buldunuz?

Lütfen metindeki ilgili kelimeleri vurgulayın. Sadece iki tıklamayla hatayı editörlere bildirebilirsiniz.

Bitkide genetik mühendislik yok

Ama endişelenmeyin:
      Genetik olarak değiştirilmiş
      bunlar mı

#fritzlove – bu, birçok kişinin Fritz von Thurn und Taxis'in ayrılışından kısa bir süre önce onu kutlamak için kullandığı hashtag. Haberler online ile yapılan büyük röportajın ikinci bölümünde, efsanevi yorumcu, bulduğu ani aşktan bahsediyor ve hangi yorumcuyla bir ikili olmaya cesaret edeceğini açıklıyor.

İnsanlar eski okuldan bahsettiğinde, genellikle birinin eski moda görüşleri veya gelenekleri temsil ettiğine dair bir alt ton vardır. Bu, Fritz von Thurn und Taxis için farklıdır. Davranışları ve tüm davranışları genel olarak naziktir. Hatta o kadar ileri gidiyor ki, beni içeri alıyor ve 74 yaşında bir adam olan benim için (31) kapıyı açık tutuyor.

Elbette, röportaj yapma konusunda deneyimim olmasına rağmen, efsanevi Fritz von Thurn und Taxis ile tanışacağım belli olduğunda midemde hafif bir karıncalanma hissettim. Almanya'daki her futbol taraftarı onu ve sesini, yorumlamadaki özel tarzını tanır. Çok fazla kelime etmeden, terasa oturduğumuzda heyecanımı yok etmeyi başardı.

Fritz von Thurn und Taxis, aniden tarikat statüsüne kavuşmasıyla ilgili olarak “Şaşırdım” diyor

Siz de sık sık eleştiri aldınız, ancak kariyerinizin sonuna doğru #fritzlove da dahil olmak üzere kült bir klasik oldunuz. Bunu nasıl algıladınız?

Şaşırdım çünkü zaten kutuplaşmış görüşlerim vardı. Birçok kişinin gerçekten beğendiği çok özel bir yorumlama şeklim vardı. Ancak çok özel olduğu için birçok kişi hiç beğenmedi. Bu beni %50 kuralına geri getiriyor: İzleyicilerin yarısı memnunsa, o zaman bu iyi bir şeydi.

Ama eleştirilere pek dikkat etmedim çünkü internette temsil edilmiyordum. Sanırım bu, bir dereceye kadar hayatta kalmama yardımcı oldu. Bok fırtınaları veya buna benzer bir şey olup olmadığını bilmiyorum, bunları pek okumadım veya fark etmedim ve sadece normal hayatıma devam ettim. Birisi bir süre benim adım altında tweet attığında, internetin aslında neler yapabileceğini fark ettim.

Futbolu biraz hicivsel bir şekilde ele alan Cord Sauer (FUMS'un kurucusu, editörün notu), bir tür kült statüsüne ulaşmamda özellikle etkili oldu. Beni sık sık oyuna dahil etti – yorumlarımla, ifadelerimle, özel tarzımla. Bu bana daha da geniş bir kitle kazandırdı. Birçok insan bunu çok beğendi ve sonunda aşk gibi bir şey bile gelişti.

Fritz von Thurn ve Taxis neden bugün yeniden başlamayacağını açıklıyor

Bugün yeniden başlamak ister misiniz?

Hayır, çünkü onlarca yıldır her şeyi deneyimledim ve futboldaki aşırılıkların çoğundan memnun değilim. Kalabalık isyanları, piroteknik, çok fazla sistematik oyun, VAR, çok fazla para.

Thurn ve Taxis, gözlerini kırpmadan Bundesliga'daki ilk milyon avroluk transferi ve ilk çift haneli milyon avroluk transferi sıralıyor. Bu bilgiyi, yorumculuğun sevdiği şekilde serpiştiriyor: bir hizmet olarak, müdahaleci veya rahatsız edici olmadan.

Toplamları gördüğünüzde, doğal olarak kendinize televizyon sağlayıcılarından, spor ekipmanı üreticilerinden ve oligarklardan gelen bu balonun içindeki tüm paranın nereye gittiğini soruyorsunuz. Çoğu, oyuncuların ve menajerlerinin cebine gidiyor. Bundan hoşlanmıyorum. Özellikle oyuncular için sağlıksız çünkü normal hayatla hiçbir ilgisi olmayan tamamen farklı bir dünyada yaşıyorlar.

Von Thurn und Taxis, FC Bayern ile SC Freiburg arasındaki maçta yorumcu olarak son Bundesliga görünümünü bildirdi. Bayern yıldızları Xabi Alonso ve Philipp Lahm da o gün veda etti.

Fotoğrafta olduklarında, “Şu ikisine bakın: Saçları iyi uzamış, dövmeleri yok, müzelere gitmeyi seviyorlar, arada sırada kitap okuyorlar. Bu şekilde siz de dünya şampiyonu ve Şampiyonlar Ligi şampiyonu olabilirsiniz.” dedim. Başka bir şey söylemedim ama dikkatlice dinlerseniz ne demek istediğimi anlarsınız. Bugün, oyuncuların soyunma odasında konuşacakları tamamen farklı konular var – daha çok izin gününüzde hangi dövme sanatçısına veya kuaföre gideceğiniz hakkında.

Kimseyi gücendirmek istemiyorum ve oyuncular çok para kazanıyor, onları kıskanmıyorum. Ama şunu söylemeliyim: Bu mantıklı değil. Korona krizi sırasında işlerin ne kadar çabuk ciddileşebileceğini fark ettik. Maçlar televizyonda yayınlanmasaydı, beş veya altı kulüp iflas ederdi. Kulüpleri örneğin bir fon kurmaya zorlayacak bir kaldıraç olmalı ki, başka bir şey olursa hemen iflas etmesinler. Bunlar beni rahatsız eden şeyler ve bu yüzden artık düzenli olarak mikrofonun karşısına oturmamak konusunda huzurluyum, arada sırada hala bir şeyler yapsam bile. Futbol sizi tamamen serbest bırakmıyor. Ama sonuç olarak: bugün tekrar başlamak, hayır.

Futbol taraftarları bir maçı izleyip yorumculardan şikayet ettiklerinde genellikle “Daha iyisini yapabilirdim” derler. Peki bu taraftarlara ne derlerdi?

Bunun hakkında iki veya üç cümle söylerdim. Her şeyi bilmekle ilgili değil – temel, iyi bilgilendirilmiş olmam, oyuncuları ve karşılık gelen sonuçları bilmemdir.

Birçok anne bana çocuklarının bu konuda iyi olduğunu söylüyor. Ancak doğru bir yorum yapmak için hesaba katmanız gereken birçok parametre var. Ve sonra yine de sadece %50'niz sizin tarafınızda oluyor. Düşündüğünüzden çok daha karmaşık.

“İzleyici ölümle konuşulmadan hem sevinci hem de üzüntüyü deneyimleyebilmeli”

Almanya'nın Avrupa Şampiyonası'ndan elenmesinin hemen ardından yaşananları nasıl yorumlarsınız?

Nasıl tepki verirdim bilmiyorum. Ama ikna oldum ve bunu öğretiyorum, evdeki izleyiciye ölümle konuşulmadan sevinç ve üzüntüyü deneyimleme fırsatı verilmeli.

Maçtan önce başlıyor. Maç hakkında yorum yapmak ve uygun olduğunda bilgi aktarmak için 95 dakikam var. Genellikle hazırladığım şeyin yalnızca yüzde 30'unu iletebiliyorum. Ancak bunun da bir sınırda tutulması mümkün olmalı.

Von Thurn und Taxis, bir yayının hemen başında, oyuncuların tünelindeki bir sahneyi anlatıyor. Tamamen kendi elementinde. Karşısında oturduğumda, yorumcu olmanın onun için sadece bir iş olmadığını, daha fazlası olduğunu hissediyorum.

“Oyuncuların yüzlerine bakın, akıllarından neler geçiyor? Baskı çok büyük, bu bir final. Heyecanı hissedebiliyor musunuz?” Ama ben bunu sessiz bir şekilde dile getirmek zorundayım. İnsanlar eskiden kramponların takırtısını duymanız gerektiğini söylerdi. Bu genellikle göz ardı edilir. Stadyuma gelmelerine izin verin, sonra hazırlanırlar, sonra şarkı söylerler. 95 dakikada bile her şeyi söyleyebilirim.

Tekrar ediyorum, her zaman şunu düşünmelisiniz: Bunu kimin için yapıyorum? Elbette, bir şekilde, kendim için, keyif aldığım ve yapabildiğim için. Ama bunu evde oturan insanlar için yapıyorum. Bunu kafanıza sokabilirseniz, çoktan çok şey başarmışsınız demektir.

Bu arada: Görseli mümkün olduğunca yorumla senkronize etmek – işte sanat budur.

“Ben hiçbir zaman ortak yorumculuğun hayranı olmadım, ama Hitzlsperger ile bunu denerdim”

Bir yorumcu ve mikrofon uzmanından oluşan ikililerin sayısı giderek artıyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bu işe yarayabilir, ancak bir asistana sahip olmak gibi. Pratik gerektirir. Hemen işe yaraması daha çok bir tesadüf olurdu. Yorumcunun işini zorlaştırma riski vardır çünkü yardımcı yorumcunuzu yönlendirmek için enerji boşaltmanız gerekir. Ayrıca daha fazla konuşma riski de vardır. Bu yüzden yardımcı yorumculuğun hiçbir zaman hayranı olmadım. Bunu tek başıma yapmayı tercih ettim.

Kiminle ikili olmak isterdin?

Bunu yakın zamanda Süddeutsche için yaptığımız bir röportajda Béla Réthy ve Heribert Faßbender ile konuştuk. Mats Hummels'in kardeşi Jonas'ın iyi olduğunu söyledim. Dazn'dan Sebastian Kneißl de çok iyi bir adam. Ve bence Thomas Hitzlsperger özellikle güçlü çünkü çok gerçekçi, fazla coşkulu değil ve ne hakkında konuştuğunu biliyor. Onunla bunu deneyebilirim.

Yaklaşık 20 dakika sonra, Fritz von Thurn und Taxis ile geçirdiğim iki buçuk muhteşem saat sona erdi. Yarım saat gibi geldi. Efsanevi yorumcudan özel bir selfie ve makale için bir fotoğraf istediğimde hemen evet dedi. Ayağa kalktıktan sonra bana “Buraya uyuyor mu?” diye sordu. Kameraya doğru güldü, her şey tamamen doğaldı.

“Tamam, şimdi kuaföre gitmem gerek,” diyor Fritz von Thurn und Taxis konuşmamızın sonunda. Ve oraya bisikletiyle gidiyor, diyor – çok uzak değil. Otel lobisinde vedalaşırken, merdivenlerden inerken bana el sallıyor. Ve bir mesajı daha var. “Ve Mittermeier'e benden selam söyle.” Elbette söylerim.