IW çalışması: Almanya’da eğitim seviyesi düşmeye devam ediyor

Smug

Active member
“Handelsblatt”ın kullanımına açık olan, işverenle ilgili Alman İşletme Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma, Almanlar arasındaki eğitim seviyesinin düşmeye devam ettiğini gösteriyor. 25 ila 64 yaş arasında hiç mesleki eğitim almamış olanların oranı şu anda yüzde 21’dir. 2014’te hala yüzde 16 idi.

Yeni nesil ebeveynlerden daha az eğitimli

Araştırmaya göre, 2022’de 25 ila 35 yaş arasındaki tüm Almanların yaklaşık yüzde 15’i ebeveynlerinden daha kötü bir eğitim aldı. Bu, son yirmi yılda beş kat artışa tekabül ediyor. Erkekler kadınlardan daha sık etkilenir.

Eğitimde ilerleme, özellikle göçmen aileler arasında

Öte yandan, tüm Almanların yaklaşık yüzde 20’si ebeveynlerinden daha yüksek bir eğitim düzeyine ulaştı. Özellikle, göçmenlerin çocukları önceki kuşaklardan giderek daha iyi performans gösteriyor: 2000’de yüzde üç olan payları şimdi yüzde sekizin üzerinde.

Karanlık gelecek beliriyor

Dördüncü sınıf öğrencilerinin okuma okuryazarlığına ilişkin Igloo çalışması da dahil olmak üzere çeşitli okul testlerinden elde edilen en son sonuçların ışığında, çalışmanın yazarları ülke genelinde eğitim kazanımında muhtemelen daha fazla düşüş olacağı konusunda uyarıda bulundu. “Mesleki eğitimi tamamlamamış kişilerin oranının önümüzdeki yıllarda artabileceğinden korkulmalıdır.”

Bu nedenle IW, özellikle dil desteği söz konusu olduğunda, öğrenme güçlüğü çeken çocuklar için daha fazla destek çağrısında bulunur. Bu, mümkün olduğu kadar erken, yani gündüz bakımevlerinde ve ilkokullarda başlamalıdır. Ancak o zaman gelecek nesiller, Almanların refah düzeyi tehlikeye girmeyecek şekilde işgücü piyasasında eskilerin yerini alabilir.

Sonuçları kapsamlı bir şekilde yorumlayın

Focus Online, ilgili okuyuculara çalışmayı yayınlandıktan sonra orijinalini okumalarını önerir. Bireysel veriler genellikle kapsamlı yorumlarının gerektirdiği genel bağlamı yansıtmaz.

Örneğin, giderek daha az sayıda Alman’ın ebeveynlerinden daha iyi eğitimli olduğu gerçeği, doğrudan bir kuşak karşılaştırmasında endişe verici görünebilir. Bununla birlikte, birkaç kuşaktaki gelişime bakıldığında, ortalama eğitim seviyesinin bir tür doygunluğa ulaşılana kadar artmaya devam ettiğini iddia etmek imkansız değildir: bu nedenle çocuklar, ebeveynlerini zorlukla geçebilirler çünkü ebeveynlerin seviyesi zaten çok yüksekti. yüksek