İşte yeni yasak! Twitter: “Instagram ve Facebook’dan bahsedemezsiniz!”

Kar14

New member
Twitter için link (bağlantı adresi) paylaşma sorunu önemli bir soruna dönüştü. Bu toplumsal medya mecrasının rakipleri bundan bu biçimde kendisinden bahsettirmek için Twitter’a ödeme yapmak zorunda. Ödeme yapılmadan yayımlanan tanıtım işlerinin (bir kullanıcı isminin yahut bir ilişki adresinin kullanılmasıyla) evresi kapatıldı.

Twitter link paylaşma olayına el attı: Rakiplere geçit yok!

Twitter anlaşılan o ki kendisine tehdit olarak gördüğü rakiplerinin fiyatsız tanıtım yapmasına müsaade vermeyi arzulamıyor. Bu yasaktan etkilenenler içinde yer alan platformlar şöyle:

• Facebook
  • Instagram
  • Mastodon
  • Nostr
  • Truth Social
Bu internet sitelerinin temas adresini profil adresinin biyografi kısmında yahut rastgele bir mesajında kullanan şahısların içerikleri kaldırılacak.

Elon Musk’ın yeni yasağına göre hiç kimse oburunu bu sitelerin irtibat adreslerini kullanarak ilgili mecralara davet edemez ve bu mecraların reklamını rastgele bir paylaşım / tanıtım sistemiyle ücretsiz yapamaz.

Linktree ve Link.bio üzere üçüncü taraf platformlar da bu yasaktan etkilendi. Çünkü URL gizleme servislerini kullanarak tanıtım yapmak ve davetiye göndermek de bu yasağa alışılmamış.

Twitter bu hususta iki istisnanın mevcut olduğunu lisana getirdi. Birinci istisna Twitter’a içerik gönderilmesini yahut Twitter’dan rastgele bir biçimde bahsedilmesini sağlayan çapraz paylaşımların yasak olmamasıyla alakalı. Çapraz paylaşım yahut çapraz gönderi olarak isimlendirilen bu prosedür yeni yasaktan etkilenen internet siteleri için de geçerli.

İkinci istisna ise ismi kara listeye alınmayan toplumsal medya platformlarından ilişki adresleri yahut kullanıcı ismi aracılığıyla bahsedilmesinin hür olmasıyla ilgili.

Bu yasağı delen bireylerin hesabı süreksiz bir süre boyunca (eğer birinci kabahati ise) askıya alınabilir. Bu askıya alma yaptırımına hürmet duymayan profiller Twitter’dan kalıcı olarak uzaklaştırılacak.

Ayrıca rastgele bir marka hakkında rahatsız edici olarak nitelendirilen içerikler de silinecek. Twitter profilinde yer alan biyografi kısmına rahatsız edici irtibat adresleri eklenemeyecek. Bunu yapanlar da süreksiz bir süre boyunca uzaklaştırılacak.