IŞİD Kadısı tutuklandı

Vitra

New member
IŞİD Kadısı tutuklandı Türkiye, IŞİD kadısı olduğu ve 2016 yılında iki Türk askerinin yakılarak öldürülmesi sonucunı verdiği argüman edilen Suriyeli Jamal Abdul Rahman Alwi’nin Gaziantep’te yaşadığı ve kuşçu dükkanı olduğunu İsmail Saymaz’ın yazısı ile halktv.com.tr’den öğrenmişti.

İsmail Saymaz, Alwi’yi yazısında şöyleki anlatmıştı:

Alwi yıllardır yaşadığı Gaziantep’te bir ihbar yardımıyla 15 Haziran 2020’de tesadüfen yakalandı.
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2017 yılındaki istihbarat raporuna bakılırsa ‘Cemal Alavi‘ diye bilinen Alwi, Azez’in IŞİD tarafınca denetim edildiği üç yıl boyunca şeri mahkemede kadılık bakılırsavi yaptı ve idam fetvaları verdi.

Alwi, 18 Haziran 2020’de cezaevine gönderildi.
Gaziantep 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde IŞİD yöneticiliğinden dava açıldı. İddianamede, 2013-2016 senelerında IŞİD içerisinde yer aldığı, kadılık yaptığı, iki Türk askerinin de olduğu bireyler için infaz fetvası verdiği ileri sürüldü.
Birinci duruşma 22 Eylül 2020’de görüldü.
Avukatı, geçmişte Türk basınında Alwi hakkında Özgür Suriye Ordusu bünyesindeki Yavuz Selim Birliği’nde kumandan yardımcısı olduğu istikametinde haberlerin yayınlandığını tabir etti.
Alwi, 2 Mart 2021’de tahliye edildi.
Kanıtların toplanmış olması ve karartma ihtimalinin bulunmaması, sanığın ailevi ve şahsî mazereti” öne sürülen sebebi gösterilerek, Alwi’ye konutu terk etmeme ve yurt dışına çıkmama önlemi kondu. Bu önlem 26 Haziran’da kaldırıldı.

Gözaltına alındı

Gündeme bomba üzere düşen bu haberin akabinde, Gaziantep Vilayet Emniyet Müdürlüğü takımları, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığınca IŞİD’in 2016’da iki askeri şehit etmesine ait soruşturması kapsamında, olayın buyruğunu verdiği argümanıyla Jamal Abdulrahman Alwi’yi yakaladı.

İki askerden Fethi Şahin’in babası Mehmet Şahin, Alwi’nin gözaltına alınması daha sonrası, “İki asker yanıyor, adam özgür dolaşıyor. bu biçimde devletle bağı var. Ben çözemedim” demişti.

Tutuklandı

Gözaltına alınan Alwi, nöbetçi mahkemeye çıkartıldı. Nöbetçi mahkemece tutuklanan Alwi cezaevine gönderildi.