İrfan Can Kahveci’yi yakan oldu: Mete Kalkavan VAR’a çağırdı, gerçek ortaya çıktı!

Sarr

Active member
Fenerbahçe – Trabzonspor maçına damga vuran VAR sonucu. Muhteşem Lig’in 28. haftasında sarı lacivertliler ligde açık orta farklı liderliğini sürdüren ezeli rakibi Trabzonspor’u konuk etti. 1-1 birliktelikle biten müsabakada goller Nwakaeme ve Miha Zajc’ın ayağından geldi.

KIRMIZI KART DAMGA VURDU
Maça damga vuran olay ise maçın 17. dakikasında Fenerbahçe’nin yıldızı İrfan Can Kahveci ve Trabzonsporlu Siopis içinde yaşandı. İrfan Can’ın yaşanan bir konumda Yunan futbolcunun ayağına basması daha sonrası VAR devreye girdi. Maçın VAR hakemi Mete Kalkavan’ın ihtarıyla ‘Kırmızı Kart’ denetimi yapan Zorbay Küçük, İrfan Can’a kırmızı kart gönderdi. Fenerbahçeli oyuncular ve teknik heyet bu karara büyük bir reaksiyon gösterdi.

‘KIRMIZI İÇİN 3 ÖGE GEREKİR’
Maçtan daha sonra birfazlaca spor otoritesi durumu kıymetlendirdi. beIN Sports’un hakem yorumcusu Deniz Çoban; ‘Kırmızı kartın olması için şayet olmazsa olmaz 3 öge; acımasızlık, yaralayıcılık ve gaddarlıktır. Kramponun vidalarıyla yapılan atılım acımasız ve gaddarca olmaya fazlaca yakındır. O niçinle bu durumda kırmızı kartın akla gelmesi doğal. Buna fazlaca zalimce basma diyemeyiz. Düzgün niyet ögesi değerlidir. İrfan’ın berbat niyeti olmadığı ortada. Basma sonucunda güç transferi gerçekleşmedi. Çabucak ayağını çekiyor ve topuğu yerde. Oyuncu kayarak geldiği için basılan yerin kontak noktası açısından kıymeti yok. Bu konum sarı karttır.’ dedi.

‘FUTBOL OYNAMIŞ BİRİ KIRMIZI VERMEZ’
Ünlü spor yorumcusu Başkan İhtimam ise İrfan Can Kahveci’nin kırmızı kart gördüğü duruma; ‘Ortada bir gerçek var. Bu benim gözlememim. Büsbütün futbol penceresinden bakıyorum. Şöyle düşündüm maç oynanırken, ‘Kural kitabı bu biçimde söylüyorsa, kırmızı kart olduğunu söylüyorsa bile, futbol oynamış rastgele birisi, bu sporu yapmış birisi bu duruma kırmızı kart vermez.’ diye düşündüm. İrfan Can bir atak oyuncusu, topu kurtarmaya çalışıyor. Sol ayağının dışıyla, siz sol ayağınızın dışıyla topu kurtarmaya bedeniniz tam aykırısı istikamete savrulur. Buna karşın, ayağını çekmeye çalışan aksi tarafa çekiyor. Âlâ niyetini burada görüyoruz İrfan Can’ın. Bunu futbol oynayanlar bilir. Hakemlerimizin biraz futbol oynamaya da muhtaçlıkları var.’ tabirlerini kullandı.

VAR HAKEMİ METE KALKAVAN DAHA EVVEL SARI KART VERMİŞTİ
Fenerbahçe’nin Trabzonspor ile 1-1 birliktee kaldığı maçta VAR hakemi olan Mete Kalkavan, İrfan Can’a verilen kırmızı kartta hakem Zorbay Küçük’ü kırmızı kart için izlemeye davet etmişti. Mete Kalkanan’ın Üstün Lig’de yönettiği bir müsabakada emsal bir konuma sarı kart verdiği ortaya çıktı. 27 Aralık 2021’de oynanan İttifak Holding Konyaspor-Beşiktaş maçında hakem Mete Kalkavan, konut sahibi grubun oyuncusu Mpoku’nun Pjanic’in bileğine bastığı konuma sarı kart vermişti. Bu sonucun akabinde siyah-beyazlı futbolcular ve taraftarlar Kalkavan’a büyük reaksiyon göstermişti. VAR hakemi Arda Kardeşler, tartışılan bu konuma müdahale etmemişti. Eski hakem ve yorumcu Bünyamin Gezer, bu konumun net kırmızı kart olduğunu savunmuştu.

EURO 2020 FİNALİ’NDE DE SARI KART VERİLMİŞTİ
Geçtiğimiz senelerda EURO 2020 finalinde İtalya – İngiltere ile karşı karşıya gelmişti. 1-1 birliktelikle biten 90. dakika daha sonrasında uzatmalarda da gol olmamış, dev müsabaka penaltılara gitmişti. İtalya, penaltılarda 3-2 İngiltere’yi devirip kupaya uzanan taraf olmuştu. Maçın 90. dakikadasında İrfan Can Kahveci – Siopis durumuna emsal bir müdahale İtalyan futbolcu Jorginho ve İngiliz yıldız Jack Grelish içinde yaşanmıştı. Yaşanan konum daha sonrasında hakem İtalyan oyuncu Jorginho’ya sarı kart göstermişti.

İSMAİL KARTAL İSYAN ETTİ
Maç daha sonrasında konuşan Fenerbahçe teknik yöneticisi İsmail Kartal; ‘Hakemlerle ilgili durum kulüp idaresinin işi. Bugün alanda centilmence bir maç oldu. Çaba gücü çok yüksek bir maç oldu. Herbiçimde seyir zevki olan, çaba ve tempo açısından hoş bir maç olmuştur. Bugün 11’e 11 olsaydı ben bu maçı kazanabileceğimizi düşünüyorum. İrfan Can atılana kadar rakip alana yerleşmiştik ve Nwakaeme’nin gerisinden tesirli ataklarımız olmuştu. Lakin kırmızı kart geldikten daha sonra da taktik değişiklikleri birebir biçimde sürdürdük. İrfan Can’a da sorduk ve bu kırmızı kartı kabul etmiyor” diyerek devam etti.

İRFAN CAN KAHVECİ’DEN PAYLAŞIM
Sarı-lacivertli takım maçta uzun müddet 10 kişi çaba ederken İrfan Can Kahveci, Twitter hesabından geçmişte paylaştığı bir gönderiyi alıntılayarak bir daha paylaştı. İrfan Can’ın paylaşımında, “Tek muhtaçlığımız olan şey ADALET!” tabirleri yer alıyordu. Akabinde Fenerbahçe’nin resmi Twitter hesabı da İrfan Can Kahveci’nin bu gönderisini alıntılayarak, “TEK MUHTAÇLIĞIMIZ OLAN ŞEY ADALET!” sözlerine yer verdi.