İngiliz yüzücü Alice Tai’nin sağ bacağı ampute edildi! ‘Ağrı daha da kötüleşti’

Sarr

Active member
22 yaşındaki İngiliz paralimpik yüzücü Alice Tai geçtiğimiz günlerde hayatıyla ilgili fazlaca kıymetli bir karar verdi.

Britanya’nın havuzdaki altın kızı olarak gördüğü ve Paralimpik Olimpiyat Oyunları’nda yarışan Alice Tai, çarpık ayak sendromuyla dünyaya geldi.

Doğuştan yaşadığı sendrom niçiniyle büyük ağrılar yaşayan Tai, yaşadığı ezaları aza indirmek için ampute sonucu aldı.

İki ayağında da sorun olan Alice Tai, daha epeyce ağrı yapan ve külfet yaratan sağ ayağının diz altından kesilmesine karar verdi ve operasyon yapıldı.

Instagram hesabından yaşadığı süreci tüm bilgileriyla anlatan paralimpik yüzücü Alice Tai operasyon öncesi ve daha sonrasında yaşadıklarını şu sözlere tabir etti;

‘Öncelikle sağlıklı, keyifli ve başarılı olduğumu söylemek istiyorum, bu yüzden lütfen panik yapmayın! 5 gün evvel (13/01/2022), 18:30 sularında sağ bacağım diz altından ampute edildi. Son birkaç yıldır sağ ayağımdaki ağrı daha da berbatlaştı. Ayak bileklerimin ikisi de kaynamış ve artritikti. Lakin sağ bileğim her vakit daha zahmetli ve işlevsizdi.’

‘Cerrahlarıma birinci vakit içinderda 2012’de (13y/o) amputasyon mümkünlüğünü sordum. Ağrıyı azaltırken bana kıymetli hareketlilik iyileştirmeleri sağlayabilecek daha fazla düzeltici ameliyat yoktu. bu biçimdelar, ampütasyonun bir seçenek olduğu, lakin büyümeyi bıraktıktan daha sonra yapmayı tercih ettikleri konusunda anlaşmışlardı. bu biçimdedan beri asla aklımdan çıkmadı ve ben yalnızca “uyum sağlamak” için âlâ bir vakit bekliyordum. Geçen yıl vakit kaybettiğimi fark ettim – daha kaliteli bir hayat mümkünse (koltuk değneği olmadan, kollarımı mahvetme mümkünlüğü daha düşükse), neyi bekliyordum? Plan tekrar uygulamaya kondu ve konsültasyonlar, taramalar ve testlerden daha sonra ameliyat tarihi önerildi. Artık dizimin altında sağ bacağım yok.’

‘Hastanede 5 gün geçirdim (fazlaca az??!) ve bu sabah taburcu oldum. Kendimi mükemmel hissediyorum ve ağrı en az seviyede. Tek dezavantajı ameliyattan 24 saat daha sonra mide bulantısıydı (hastalık önleyici ilaçlar sağ olsun). Bunun haricinde rastgele bir sorun yaşanmadı. Ameliyattan bu yana katılan sıhhat grubu, iyileşmem konusunda inanılmaz derecede optimist. Ben gibi!’

‘bir hayli insanın muhtemelen bunun geldiğini görmediğini biliyorum; fazlaca az kişi biliyordu. Paylaşmadan evvel ameliyatın başarılı geçtiğinden emin olmak istedim. Ayrıyeten bu seyahatte benimle birlikte olan tüm ortaklarıma ve dayanak gruplarıma epey teşekkür etmek istiyorum. Tüm bu ameliyatlar boyunca devam eden takviye benim için dünyalar söz ediyor, sözler hakikaten kâfi değil. Teşekkürler!’