İmamoğlu’ndan Ateş ailesine taziye ziyareti

Vitra

New member
İmamoğlu’ndan Ateş ailesine taziye ziyareti Anadolu çeşidi kapsamında gerçekleştirdiği ziyaretlerde sıradaki durağı Bursa’ya giden İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, 30 Aralık 2022’de Ankara’da suikasta uğrayan eski Dava Ocakları Lideri Sinan Ateş‘in ailesini ziyaret etti.

Ateş’in Osmangazi’deki aile konutuna giden İmamoğlu, baba Musa Ateş ve aile fertlerine taziyede bulundu. İmamoğlu’na eski Nilüfer Belediye Lideri Mustafa Bozbey ve CHP Bursa Vilayet Lideri Turgut Özkan da eşlik etti.

Halk TV’de Seda Selek moderatörlüğündeki Kayda Geçsin aracılığıyla ziyaret anlarından medyaya yansıyan birinci imgelerde İmamoğlu’nun aileye, “Allah sabır versin. Bütün milletimizin vicdanı sızladı, kalbi ağrıdı. Herkes acınızı paylaşıyor. Kalben bunu hissederek, insanlarımızın konutundan başlayıp, kendi konutumuzdan başlayıp kademe kademe her yerden duyduğumuz bu. İkincisi, hukuk adalet konusunda Genel Liderimizin sözlerini biliyorsunuz, tekrar etmek istemiyorum. Bu manada hem onun kelamları doğrultusunda birebir vakitte bizim insanı tarafımızla bunun araştırılması, hesabının sorulması hepimizin adalet ismine, hukuk ismine size borcumuzdur. Bu hissimizi lütfen bilin. Allah gani gani rahmet etsin. Eşine, çocuklarına, torunlarınıza, sizlere, anneciğinize, size Allah sabır versin” dediği görüldü.

‘Sürecin takipçisi olacağız’ vurgusu

Ziyaret sırasında İmamoğlu, sözkonusu cinayetin aydınlatılması için ellerinden geleni yapacaklarının altını çizdi.

Taziye ziyareti daha sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan İmamoğlu, “Nasıl geçti ziyaretiniz? Nasıllar? Neler konuşuldu içeride?” sorusuna, “Dertleştik, acıyı paylaştık. Adalet tecelli etmeden natürel ki burada insanların yüreğine su serpilmez. Memleketimizin her hanesine, Sinan Hocamızın da onun anneciğinin, babacığının, eşinin de her hanesine adalet diliyorum. Allah, memleketimizi adaletsizlikten korusun” halinde cevap verdi.

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli‘nin Meclis’teki küme toplantısının akabinde, Ateş cinayetine ait bir soru yönelten muhabire verdiği “İşine bak” karşılığı da sorulan İmamoğlu, şunları söylemiş oldu:

“Ben, bu hususta Genel Liderimizin ve bilhassa öbür başkanların söylemiş olduklerine bakın diyorum. Ne diyorlar? ‘Mutlaka adalet için uğraş edeceğiz’ diyorlar. Ben de kendilerine söylemiş oldum. Hem onu temsil ediyorum birebir vakitte şahsım ismine da ben dahil, bütün herkes, adaletin tecelli etmesi için bu sürecin, Sinan Hocamızın bu sürecinin takipçisi olacağız. Bu ülkede faili meçhulden kaç ailelerin canı yandı. Hala faili meçhul dolaplarında duruyor. Bu ve bu çeşit süreçleri memleketimize yaşatmayacağız.”

Ne olmuştu?

Ankara’da eski Dava Ocakları Genel Lideri Sinan Ateş ve arkadaşı Selman Bozkurt, 30 Aralık 2022’de, Çankaya ilçesi Kızılırmak Mahallesi’nde motosikletli şüphelinin silahlı saldırısına uğradı. Başından vurulan Sinan Ateş, olay yerinde hayatını kaybetti, arkadaşı Bozkurt ise omzundan vurularak yaralandı.

Cinayetle ilgili soruşturma MHP’li isimlere uzanmış, şimdiye kadar MHP İstanbul Vilayet İdare Şurası üyesi Ufuk Köktürk, iki özel harekat polisi, cinayeti organize etmekle suçlanan Doğukan Çep, Dava Ocakları Genel Lider Yardımcısı Emre Yüksel ve tetikçi Eray Özyağcı’yı Ankara dışına çıkarttığı tez edilen Tolgahan Demirbaş dahil 18 kişi tutuklanmıştı.

Ateş cinayetine ait yürütülen soruşturmayı başından beri yürüten savcı müsaadeye çıkarılırken, yerine atanan savcı Durdu Özer‘in, MHP Genel Lider Başdanışmanı Eyüp Yıldızlar ile makamında çekilmiş fotoğrafı ortaya çıkmıştı.